Nie blokujmy dziecku internetu, uczmy bezpiecznego...

  Nie blokujmy dziecku internetu, uczmy bezpiecznego korzystania

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Małgorzata Czechowicz.

  Małgorzata Czechowicz. ©Norbert Ziętal

  Rozmowa z Małgorzatą Czechowską z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu
  Małgorzata Czechowicz.

  Małgorzata Czechowicz. ©Norbert Ziętal

  - Jakich spraw dotyczą spotkania organizowane przez policję i Naszą - klasę?

  - Zaprosiliśmy specjalistów Naszej - klasy, aby przeszkolili dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z komputera i internetu. Tematem jest cyberprzemoc. Uczniom z klas od czwartych od szóstych szkół podstawowych mówimy, w jaki sposób korzystać z internetu, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

  - A konkretnie czego?

  - Jak uniknąć nieprzyjemnych bądź niebezpiecznych sytuacji.
  Np. gdy poprzez komunikator rozmawiają z niby-rówieśnikiem, a naprawdę jest to osoba dorosła o złych zamiarach. Uczymy dzieci, jak zabezpieczyć się przed takimi znajomościami, a ponadto przed niepożądanymi wejściami na nasze konto, rozpowszechnianiem zdjęć, gdy tego nie chcą. Podpowiadamy gdzie mogą zgłaszać nadużycia. Mówimy również jak sami nie powinni się zachowywać, np. wprowadzać obraźliwych wpisów. Będą to cykliczne spotkania, we wrześniu planujemy szkolenia dla gimnazjalistów.

  W szkoleniach organizowanych w Przemyślu, Medyce i Żurawicy przez policję, Naszą-klasę i fundację Kidprotect.pl wzięło udział blisko półtora tys. uczniów szkół podstawowych. Dowiadywali się wielu praktycznych rzeczy, m.in. jak uchronić się przed włamaniem na konto, w jaki sposób konstruować trudne hasła, jak prowadzić kulturalną dyskusję w internecie.  - Co powinni robić rodzice? Blokować dostęp do internetu?

  - Blokować na pewno nie, bo tak naprawdę tego nie da się zrobić. Poza tym, nie po to jest komputer w domu, aby go blokować przed dziećmi. Chodzi o to, aby rodzice umieszczali urządzenie w takim miejscu, żeby mieli do niego wgląd. Muszą wiedzieć z kim koresponduje ich dziecko, na jakie strony wchodzi. Dobrze byłoby, aby komputer był w pomieszczeniu, w którym drzwi są cały czas otwarte. Rodzice mają możliwość korzystania z różnych programów zabezpieczających i blokujących dostęp do pewnego typu witryn.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo