Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bój się dentysty

Ula Sobol
Wizyty u stomatologa powinny odbywać się co trzy miesiące, ponieważ próchnica zębów mlecznych szybko się rozwija.
Wizyty u stomatologa powinny odbywać się co trzy miesiące, ponieważ próchnica zębów mlecznych szybko się rozwija. Krystyna Baranowska
Profilaktyka zdrowych zębów u dzieci jest bardzo ważna. Pomóż dziecku zachować 20 zębów, czyli komplet uzębienia mlecznego.

Złamany lub wybity ząb

Złamany lub wybity ząb

- W razie złamania zęba niezwłocznie udaj się do dentysty. Szybka pomoc może uchronić ząb przed leczeniem kanałowym

- Szansa na zachowanie wybitego zęba jest tym większa, im krótszy jest czas jego przebywania poza jamą ustną. Dlatego odnajdujemy wybity ząb, jeśli jest czysty wkładamy go powrotem do zębodołu, gdy jest brudny, myjemy w mleku (nie w wodzie!) i także wkładamy do zębodołu. Natychmiast jedziemy do dentysty.

Jeśli boisz się robić cokolwiek w buzi dziecka, włóż ząb do woreczka foliowego. Zalej go mlekiem lub płynem do soczewek kontaktowych. I z tak zabezpieczonym zębem oraz dzieckiem udaj się do dentysty.

Zęby mleczne mają wpływ na zdrowe zęby stałe. A nawyki wyuczone w dzieciństwie towarzyszą nam przez całe życie.

- Dzieci obserwują i naśladują rodziców. Dlatego od samego początku pokazujcie maluchom, jak dbać o zęby - radzi Monika Kołodziejczyk, stomatolog z przychodni Słoneczny Stok "Medyk" w Rzeszowie. - Szczotkowanie zębów powinno stać się codziennym rytuałem.

Oswój ze szczoteczką

Gdy dziecko uprawia sport kontaktowy, powinno osłaniać zęby specjalnymi ochraniaczami lub szynami wykonanymi u dentysty.

Dużym problemem może stać się przedwczesna utrata zębów mlecznych. Taki stan powoduje wady zgryzu i wymowy.

- Aby od samego początku nasze dziecko było za "pan brat" ze szczoteczką, warto zapoznać go z nią, już przed pojawieniem się pierwszego ząbka - doradza lekarz.

Do stomatologa wybieramy się z maluchem około pierwszego roku życia. Oczywiście, jeżeli rodziców coś niepokoi, warto wybrać się wcześniej. Stomatolog podczas pierwszej wizyty nie tylko kontroluje stan zębów, ale i rozwój narządu żucia.

Ważne, aby dziecko nie bało się takich wizyt. Sam lekarz poprzez zabawę powinien oswoić malucha z miejscem, narzędziami oraz odgłosami gabinetu stomatologicznego.

- Jeżeli stwierdzamy próchnicę już na wizytach adaptacyjnych, leczymy ją lub impregnujemy chore uzębienie - wyjaśnia Monika Kołodziejczyk. - Warto wykonać test aktywności próchnicy. Pomaga to dostosować formy profilaktyki do rzeczywistych potrzeb dziecka, a jednocześnie określi, jak często powinno przychodzić na kontrolną wizytę.

Profilaktyka domowa

Dzieci powinny szczotkować zęby dwa razy dziennie, przynajmniej przez 2 minuty. Do około 8 roku życia rodzić musi aktywnie dbać o higienę jamy ustnej swojego dziecka.

- Wybieramy pastę z fluorem dostosowaną do wieku. Jeżeli mamy obawy przed użyciem takiej pasty, porozmawiajmy ze stomatologiem. Pomoże dobrać odpowiedni preparat - dodaje lekarz. - Od najmłodszych lat przyzwyczajaj malucha do miętowego smaku pasty.
Po wieczornym szczotkowaniu zębów nie jemy i nie pijemy niczego poza wodą. Kiedy maluch kończy roczek, starajmy się oduczyć go ssania, stosując kubki niekapki i skutecznie żegnając smoczek.

- Do codziennej higieny jamy ustnej poza pastą warto używać także płynów do płukania jamy ustnej, bez alkoholu, przeznaczonych dla dzieci. Dzięki takim płynom mały czyścioszek pozbędzie się z ust nie tylko bakterii, ale także resztek jedzenia, z którym nie poradziła sobie szczoteczka - wylicza stomatolog.

To lekarz dentysta powinien pokazać, jak czyścić zęby oraz jak używać nitki dentystycznej.

- Jeżeli chcemy stosować nici dentystyczne, pamiętajmy o tym, że do około 8. roku życia dzieciom powinni pomagać rodzice. Po tym okresie pozwalamy na kontrolowaną samodzielność.

Mówimy stop: próchnicy

Próchnica zębów mlecznych nie musi być widoczna, objawiać się ciemniejszym kolorem. Może być w kolorze zęba. Ważne jest, aby malucha zabierać na przeglądy. Niczego wtedy nie przeoczymy. Bardzo często próchnica zębów mlecznych umiejscawia się przy dziąsłach od strony warg i policzków oraz na powierzeniach żujących. Z czasem zajmuje cały ząb. Szybko się rozwija. Pomaga jej przeciwdziałać fluoryzacja oraz lakowanie.

- Fluoryzację wykonuje się poprzez lakierowanie lub użycie pianek z fluorem o zachęcającym zapachu i smaku. Powtarzamy ten zabieg co 3-4 miesiące - wyjaśnia nasz ekspert. - Lakowanie to zabezpieczenie dołków i zagłębień zęba specjalnym preparatem uwalniającym fluor. Dzięki temu w zagłębieniach tych nie zalegają resztki jedzenia. Dentysta kontroluje szczelność laku na kontrolnych wizytach.

Pierwsze zęby

Około 6 roku życia pojawia się pierwszy ząb stały. Nie poprzedza tego wypadnięcie zęba mlecznego. Jest to ząb na całe życia i rodzice powinni być czujni. Dziecko jest starsze i posiada większe umiejętności manualne. Przez co może dokładniej czyścić swoje zęby.

- Powinniśmy jednak kontrolować w formie zabawy dokładność tego szczotkowania. Można już także używać preparatów w formie płynów czy tabletek do wybarwiania płytki nazębnej. Dziecko wtedy widzi miejsce, które przeoczyło podczas szczotkowania - doradza Monika Kołodziejczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24