Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bój się USG

Wanda Mołoń
Żadne badania nie udowodniły, że USG szkodzi.
Żadne badania nie udowodniły, że USG szkodzi. Fot. Krystyna Baranowska
Poglądanie maleństwa w brzuchu mamy jest bezpieczne, ale w czasie ciąży wystarczy to zrobić 3 razy.

Badanie jest precyzyjne, bezbolesne, pozwala na szybką diagnozę. Można je wielokrotnie powtarzać, również w niewielkich odstępach czasu.

- Ultrasonografia należy do nowoczesnych technik medycznych, pokazuje kształt i wielkość narządów, ujawnia ich kondycję i ewentualne wady rozwojowe, również u maleństwa w łonie matki - tłumaczy lek. med. Witold Skręt, ginekolog położnik z Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie.

Rozwiewa równocześnie wątpliwości, że USG szkodzi. Żadne badania tego nie udowodniły.

Do oglądania ludzkiego wnętrza wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, których człowiek nie słyszy. Wnikając do naszego wnętrza rozchodząc się po nim bezboleśnie, nie uszkadzają komórek.

Częściej wykonuje się USG przy ciąży bliźniaczej (mnogiej), przy cukrzycy i nadciśnieniu u matki, w zaburzeniu wzrastania wewnątrzmacicznego związanego z niewydolnością łożyska. Ultrasonografia bywa też konieczna w bardzo wczesnej ciąży, by upewnić się, czy nie jest to ciąża pozamaciczna, czy dziecko żyje, czy nie ma zaburzeń wewnątrzpłodowych, konfliktu serologicznego.

Nie zaspokajaj ciekawości

Zdaniem lekarza nie jest to badanie służące zaspokojeniu ciekawości mamy i taty oczekujących dziecka.

- Nie możemy traktować USG kobiety ciężarnej, jak filmu, na którym oglądamy dzidziusia. W normalnie przebiegającej ciąży matkę bada się trzykrotnie - pod koniec pierwszego trymestru (12-14 tydzień), drugie między 18 a 22 tygodniem, ostatnie po 30-34 tygodniu.

Jedynak czy bliźniaki

Podczas pierwszego oglądania matka dowiaduje się, czy nosi pod sercem jedno dziecko, bliźniaki, czy też powinna spodziewać się liczniejszego potomstwa. Czy wiek ciążowy jest zgodny z zatrzymaną miesiączką, czy dziecko rozwija się prawidłowo, z jaką częstotliwością bije serduszko, czy maleństwo posiada wszystkie kończyny. Często mamy pytają, czy widać płeć?

Płci jeszcze nie widać, ale - jak mówi doktor Witold Skręt - podczas wstępnego badania matka nawiązuje pierwszy, wzrokowy kontakt z dzieckiem. Widzi, że to nie pęcherzyk, lecz maleńki człowiek. Wprawdzie jeszcze nie można dokładnie zobaczyć wszystkich struktur, ale można ocenić np. przezierność fałdu karkowego, która bywa zwiększona przy niektórych wadach wrodzonych.

Zdrowe, czy nie

Zdaniem lekarzy położników drugie USG ciężarnej jest najważniejsze. Czemu?
W wielu krajach jest to jedyne zalecane badanie. Lekarz doprecyzowuje wiek ciążowy, sprawdzając, czy dziecko prawidłowo rośnie, czy nie ma wad układu nerwowego, serca, nerek, pępowiny, łożyska.

Przy trzecim USG maleństwo mierzy już ok. 30 cm.

- Oceniamy wówczas, czy dziecko rośnie symetrycznie, czy jest dobrze odżywiane, czy łożysko jest wydolne, czy u matki nie pojawiały się zmiany związane z cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami nerek. Obserwujemy, czy nie ma zmian w tętnicach mózgowych u dziecka oraz w pępowinie. W przypadku nieprawidłowości można podać matce leki albo wcześniej zakończyć ciążę, bo maleństwo może już przeżyć poza organizmem matki. W razie konieczności kierujemy kobietę do specjalistycznego ośrodka, aby bezpiecznie urodziła pod opieką specjalistów np. kardiochirurgów dziecięcych. A także, jeśli jest to konieczne, w krótkim czasie po urodzeniu poddano maleństwo niezbędnym zabiegom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24