Nie daj się wyzyskiwać

Józef Lonczak
Radzimy jak nie dać się wykorzystywać przez nieuczciwego pracodawcę.
Radzimy jak nie dać się wykorzystywać przez nieuczciwego pracodawcę.
Pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy, ale część z nich dalej wyzyskuje zatrudnionych przez siebie ludzi. Zmusza do pracy po godzinach, źle nalicza płace...

Jednym ze sposobów wyzysku jest np. zmuszanie pracowników do pracy w tzw. nadgodzinach. Może to wynikać z faktu, że w firmie… brakuje ludzi. Niektóre firmy są tak bezczelne, że nie tylko "zachęcają" pracowników do pracy ponad siły, to potem jeszcze "zapominają" o godziwej zapłacie za "nadliczbówki".

Zrozum szefa, ale…

Tu konieczne jest zastrzeżenie. Praca w godzinach nadliczbowych jest oczywiście dopuszczalna Pozwalają na to przepisy kodeksu pracy. Jest ona nawet niekiedy konieczna np. w razie prowadzenia akcji ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia, czy zdrowia ludzi, czy usunięcia awarii. W takich sytuacjach praca w godzinach nadliczbowych jest nawet dla pracownika obowiązkiem. Potwierdził to także Sąd Najwyższy w swoim stanowisku.

Jak skutecznie walczyć z wyzyskiem w przypadku pracy w nadgodzinach?

Jak skutecznie walczyć z wyzyskiem w przypadku pracy w nadgodzinach?

Krok 1. Sprawdź ewidencję czasu pracy (pracodawca ma obowiązek ją prowadzić). Powinna być tam odnotowana każda dodatkowa godzina ponad umówiony w umowie o pracę wymiar czasu pracy. Jako pracownik masz prawo wglądu do ewidencji i sprawdzić, czy jest rzetelnie prowadzona.

Krok 2. Powiadom Państwową Inspekcję Pracy. Inspektor ma prawo skontrolować zakład także po godzinach, czy pracownicy pracują dodatkowo i czy takie fakty są ewidencjonowane. W przypadku nieprawidłowości, zwróci się o ich usunięcie i może nałożyć mandat na pracodawcę

Są też okoliczności dopuszczalne, kiedy szef oczekuje od podległych sobie pracowników w nadgodzinach w przypadku nieoczekiwanego pojawienia się intratnego zamówienia. No cóż w takiej sytuacji… jakoś głupio odmówić.

Problem pojawia się, gdy pracodawca z pazerności lub bałaganu uznaje, że nadgodziny mogą być stałym elementem organizacji pracy w firmie. Natomiast zatrudnieni w niej ludzie zaczynają kończyć pracę według widzimisie szefa.

Poskarż się inspekcji

Co mają w takiej sytuacji zrobić pracownicy, którzy nie orientuja się w labiryncie prawa pracy?

- Muszą powiedzieć pracodawcy dość! Jeśli to nie pomoże nie pozostaje im nic innego jak zwrócić się do inspekcji pracy o przeprowadzenie kontroli - radzi Barbara Staszczak, prawnik w Regionie Rzeszowskim NSZZ "Solidarność".

Sami inspektorzy przyznają, że nadmierna pobłażliwość ze strony pracowników nie popłaca, bo taki pracodawca zaczyna wykorzystać spolegliwość pracowników i lekceważyć ich prawa. Bywa, że z czasem przestaje częściowo, a nawet całkowicie płacić za nadliczbówki, a jednocześnie nie daje w zamian wolnych dni, czy godzin.

Będą wyższe mandaty

Będą wyższe mandaty

Obecnie pracodawcom łamiącym prawa pracownicze grozi maksymalnie kara grzywny nakładana przez sądy grodzkiego wysokości 5 tys. zł.

Już niedługo, bo od 1 lipca nieuczciwi pracodawcy (UWAGA - także osoby działające w jego imieniu) łamiący prawa pracownicze mogą być surowiej karani od 1000 do 30000 zł, a W przypadku wielokrotnego łamania prawa grzywny mogą być jeszcze wyższe.

Jak na pełnym etacie

Firmy nie tylko "kantują" na nadliczbówkach. Niewypłacają też należnych pensji lub robią to z opóźnieniem. Często te pensje tez zaniżają. Nie zapewniają bezpiecznych warunków pracy.

Inną plagą, (najczęściej w sklepach, lub hipermarketach), jest zatrudnianie pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy pracują de facto na pełny etat, a nawet dłużej. Niestety zdarza się to nawet w renomowanych firmach.

Niektórzy przedsiębiorcy zatrudniają pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych, mimo iż ich praca ma wszelkie cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie