NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Byliśmy na stoku przy Hotelu Arłamów
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Nie jestem prorokiem

  Nie jestem prorokiem

  DOMINIKA SIBIGA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Arcybiskup Ignacy Tokarczuk

  Arcybiskup Ignacy Tokarczuk ©Archiwum

  Arcybiskup Ignacy Tokarczuk, duchowy ojciec Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie", spotkał się niedawno z członkami i sympatykami stowarzyszenia w refektarzu klasztoru oo. Bernardynów w Rzeszowie.
  Arcybiskup Ignacy Tokarczuk

  Arcybiskup Ignacy Tokarczuk ©Archiwum

  O Papieżu i Prymasie Tysiąclecia

  Dyskusja dotykała głównie tematów politycznych, społecznych i narodowych, choć arcybiskup już na wstępie zaznaczył, że nie jest ani politykiem, ani prorokiem.
  W homilii przedstawił sylwetki dwóch wielkich Polaków, którzy w trudnych czasach komunistycznych walczyli o wiarę chrześcijańską, godność człowieka oraz przynależność narodową i religijną. Mowa oczywiście o Ojcu Świętym i Prymasie Wyszyńskim.
  Stefan Kardynał Wyszyński opracował Wielką Nowennę - dziewięcioletni czas przygotowania Narodu Polskiego do obchodów Millennium Chrześcijaństwa.
  Był to program odnowy Ojczyzny w oparciu o Jasnogórskie Śluby; prawdziwe rekolekcje narodowe, które stały się doświadczeniem dawno zapomnianej wolności i solidarności. Prymas podjął to wielkie i trudne dzieło, nie cofając się nawet przed więzieniem i cierpieniem. Pełen nadziei zawierzył się bez reszty Matce Kościoła, co między innymi doprowadziło Naród Polski do zwycięstwa.
  Papież Jan Paweł II, szczególnie teraz, przy słabym stanie zdrowia, swoją heroiczną postawą daje świadectwo wiary i pokazuje oblicze prawdziwego chrześcijanina, zwierzchnika Kościoła służącemu ludzkości.

  Polska nie zginie

  Dopóki Polacy będą godnie reprezentować swoją Ojczyznę i zachowywać narodowe wartości, dopóty Polska nie zginie - mówił arcybiskup. Przypomniał sytuację Słowaków, którzy przed laty byli pod wpływem najpierw Austro-Węgier, później Czechów, i dopiero niedawno odzyskali niepodległość. Mimo to nie zatracili swojej tożsamości narodowej i zachowali odrębną tradycję i kulturę.

  Unia Europejska to utopia

  Nie zabrakło również pytań związanych z procesem integracji europejskiej. Arcybiskup stwierdził, że sama koncepcja Unii jako organizacji zrzeszającej państwa to utopia. Program i założenia są niemożliwe do zrealizowania ze względu na egoizm narodów i zbytnie zabieganie o własne interesy najbogatszych państw członkowskich.


  Autorka jest uczennicą II LO w Rzeszowie i członkiem Młodzieżowego Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie".


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo