Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie każdą pamiątkę można przywieźć z wakacji

Norbert Ziętal
Nie każdą pamiątkę, nawet legalnie kupioną w egzotycznym kraju, możemy przywieźć do Polski. Na fot.  Małgorzata Czesak, koordynator ds.CITES, prezentuje skórę pytona, której nie można wwieźć.
Nie każdą pamiątkę, nawet legalnie kupioną w egzotycznym kraju, możemy przywieźć do Polski. Na fot. Małgorzata Czesak, koordynator ds.CITES, prezentuje skórę pytona, której nie można wwieźć. Archiwum Służby Celnej
Często zdarza się, że nawet legalnie zakupionej rzeczy w jakimś kraju nie możemy wwieźć do Polski. Warto o tym wiedzieć przed wyjazdem.

- Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, warto dowiedzieć się, jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe. Często chcemy zabrać towary, które będziemy spożywać lub używać podczas pobytu. Wracając do kraju chcemy przywieźć upominki. Powinniśmy wiedzieć, jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnego, a jakie są niedozwolone i jakie są ograniczenia. Powinniśmy też wiedzieć, jakie należy spełnić warunki, aby zabrać ze sobą w podróż pieska, kotka albo innego zwierzaka domowego - radzi Edyta Chabowska, rzecznik Izby Celnej w Przemyślu.

Można wwieźć rzeczy do pewnej wartości

Generalnie z celnych należności przywozowych zwolnione są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych o równowartości do 300 euro, w transporcie lądowym, oraz do 430 euro w transporcie lotniczym i morskim. Dotyczy to osób przyjeżdżających z tzw. państw trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej.

- Do tych wartości nie wlicza się produktów leczniczych niezbędnych dla potrzeb podróżnego, paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku pojazdu oraz w przenośnym kanistrze, do 10 litrów - informuje Służba Celna.

Ponadto nie wlicza się wartości wyrobów alkoholowych i tytoniowych, które można przywieźć w ilościach określonych w innych normach. Generalnie jest to 200 sztuk papierosów albo któryś z podobnych wyrobów tj. 100 cygaretek, 50 cygar, 250 g tytoniu. Podobnie jest z alkoholem. Podróżny, który ukończył 17 lat może wwieźć litr alkoholu powyżej 22 proc, albo odpowiednią ilość podobnych produktów. Dwóch litrów alkoholu o mocy do 22 proc., czterech litrów wina lub 16 litrów piwa. Ilości te dotyczą osób zamieszkałych i pracujących poza strefą nadgraniczną.

Nie wszystkie ładne pamiątki są dozwolone

Często dopiero podczas kontroli granicznej okazuje się, że nie możemy przywieźć jakieś drogiej pamiątki, legalnie kupionej np. na bazarze w egzotycznym kraju. Zazwyczaj dotyczy to żywych lub martwych okazów zwierząt i roślin, chronionych na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Ograniczenia na granicy

Najlepiej przed wyjazdem sprawdzić, co i w jakich ilościach można do Polski przywieźć z wakacji. Ograniczenia dotyczą wyjazdów poza Unię Europejską (u nas głównie chodzi o Ukrainę) i najczęściej obejmują towary akcyzowe. Ich dozwolona ilość jest różna, w zależności od miejsca zamieszkania. Ograniczenia dotyczą również dużych sum pieniędzy, złota i platyny dewizowej, zabytków, żywności, leków.

10 tys. euro maksymalnie równowartość takiej kwoty możemy w gotówce wwieźć do Polski lub wywieźć z kraju.

Dokładne informacje na stronie Służby Celnej http://www.przemysl.scelna.gov.pl/start

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24