Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ zmian w piersiach! Biopsja piersi to jedyne badanie umożliwiające precyzyjną diagnostykę zmian w piersiach

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Zgrubienia czy guzki w piersiach nie muszą wcale oznaczać raka piersi. Jednak nie należy lekceważyć żadnych zmian w piersiach. Badanie biopsji może uratować życie kobiety
Zgrubienia czy guzki w piersiach nie muszą wcale oznaczać raka piersi. Jednak nie należy lekceważyć żadnych zmian w piersiach. Badanie biopsji może uratować życie kobiety USK w Rzeszowie
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie wykonywane są wszystkie rodzaje biopsji piersi: cienkoigłowa, gruboigłowa oraz stereotaktyczna. Badanie może uratować życie kobiety.

Liczba zachorowań i zgonów spowodowanych rakiem piersi jest w Polsce rekordowo wysoka. Podczas gdy jeszcze niedawno ten typ nowotworu wykrywano u 16-17 tys. kobiet rocznie, w 2020 roku taką diagnozę usłyszało niemal 25 tys. Polek, a blisko 9 tys. z nich zmarło. Co roku w województwie podkarpackim wykrywa się około 800 nowych zachorowań na raka piersi, a w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) leczy się blisko połowa z nich.

Zmiany w piersiach należy skonsultować z lekarzem

Guzki, czy wszelkie zmiany w piersi nie zawsze oznaczają nowotwór złośliwy. Niemniej jednak każda zmiana wykryta w piersi podczas samobadania powinna być skonsultowana z lekarzem.

Biopsja piersi jest to jedyne badanie umożliwiające precyzyjną diagnostykę zmian w piersi.

Najmniej inwazyjnym rodzajem biopsji jest biopsja cienkoigłowa (BAC). Jest to metoda diagnostyczna polegająca na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły do guzka pod kontrolą USG. Po nakłuciu w igle pozostaje drobna ilość materiału komórkowego. Służy przede wszystkim do diagnostyki guzków torbielowatych. Jest zwykle bezbolesna, a powikłania np. w postaci siniaka zdarzają się rzadko. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Dokładność biopsji cienkoigłowej jest mniejsza niż biopsji gruboigłowej.

Biopsja gruboigłowa (BAG) to typ badania, w którym pobiera się fragment tkanki do dalszego badania histopatologicznego. Wykonuje się ją, aby wykluczyć podejrzenie choroby nowotworowej lub określić zaawansowanie ewentualnie występującej choroby. Biopsję gruboigłową poprzedza się znieczuleniem; pacjentka dostaje lidokainę. Zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga zakładania szwów, igła wprowadzana jest przez małe, 2-3 milimetrowe nacięcie skóry. Po zabiegu, pacjentka otrzymuje opatrunek i zalecenie, aby od 2 do 3 dni prowadzić oszczędny tryb życia. Powikłań w zasadzie nie ma, co najwyżej może pojawić się siniak w miejscu ukłucia lub loża, w której był guzek i która może napełnić się krwią.

Rodzajem biopsji gruboigłowej jest biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią czyli biopsja mammotomiczna (MMT). Może być wykonywana pod kontrolą USG i mammografii (jak w tym przypadku) - taki rodzaj biopsji nazywamy biopsją stereotaktyczną. Przeprowadza się ją zwykle na leżąco; pacjentka kładzie się na brzuchu, na stole biopsyjnym, w obrębie którego położony jest otwór prowadzący do ramy stereotaktycznej - w nim umieszczana jest pierś. Następnie wykonywane są zdjęcia mammograficzne w dwóch projekcjach, które pozwalają na dokładną lokalizację zmiany.

- Biopsja stereotaktyczna przydatna jest szczególnie w sytuacjach, w których konieczna jest duża precyzja prowadzenia narzędzi biopsyjnych oraz kiedy zachodzi trudność w dokładnym zlokalizowaniu zmiany innymi metodami - mówi dr n. med. Justyna Filipowska, kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w USK w Rzeszowie - Wykonywana jest w przypadku zmian, które widoczne są tylko w badaniu mammograficznym (których nie jesteśmy w stanie uwidocznić w badaniu USG). USK w Rzeszowie to jedyne miejsce w regionie, gdzie wykonuje się ten rodzaj biopsji.

Rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie, tak wynika z najnowszych danych dostarczonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

Bezpłatna mammografia na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie możesz ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24