Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie musisz się bać

ANETA GIEROŃ
TADEUSZ POŹNIAK
RZESZÓW. 500 kobiet weźmie udział w miesięcznym, bezpłatnym szkoleniu praktycznym i teoretycznym. Przejdą kurs samoobrony oraz trening zachowań w sytuacjach ekstremalnych.

To już piąta edycja szkolenia "Kobieta Bezpieczna", którą zapoczątkowała Barbara Labuda, minister w kancelarii prezydenta. W ciągu najbliższego miesiąca także 500 mieszkanek Rzeszowa weźmie udział w kampanii.
- Szkolenia składają się z dwóch części - mówi Edyta Siwińska, koordynator krajowy akcji. - Teoretycznej, czyli zajęć z psychologii (źródła agresji u człowieka, agresja jako źródło stresu, kobieta wobec agresji), prewencji kryminalnej (zgwałcenia, włamania, kradzieże, napady, rodzaje narzędzi służących do samoobrony, możliwość uzyskania zezwolenia na broń gazową), prawnej (obrona konieczna i jej granice, sposoby prawnej obrony przed napastnikiem), ratownictwa medycznego (współczesna medycyna w służbie kobiecie). Najważniejsze będą zajęcia praktyczne, trening samoobrony oraz podstawowe sposoby obrony przed napastnikiem.
- Takie akcje powinny być prowadzone nieustannie - twierdzi Natalia Tomala, psycholog społeczny. - Kobiety są słabsze od mężczyzny, a z racji swej seksualności częściej narażone na atak. Panie muszą nauczyć się przezwyciężać paraliżujący ich lęk. Kursy samoobrony i zajęcia z psychologiem pomagają przezwyciężyć strach i poczuć się pewnie.
Zdaniem Tomali, mimo że podnosi się poziom życia, coraz więcej kobiet porusza się samochodami - są przywożone, odwożone - to jednak poczucie zagrożenia otacza je zewsząd. Wynika to z ogólnego wzrostu przestępczości i brutalizacji życia społecznego.
- Bezbronność kobiet nie jest pochodną jedynie ich fizyczności - tłumaczy Tomala. - Poważniejszym problemem jest brak psychicznej odporności i asertywności.
- Ofiarami na pewno częściej są kobiety niż mężczyźni - mówi komisarz Robert Romanowski z biura prasowego KWP w Rzeszowie. - Myślę tu o rozbojach i drobnych kradzieżach. Często samotnie idącej kobiecie wyrwana jest torebka. Do podobnych incydentów dochodzi zwłaszcza na dużych osiedlach: Baranówka, Nowe Miasto.
Z wyliczeń komisarza Romanowskiego wynika, że od początku 2002 roku starsze, samotnie mieszkające kobiety były około 30 razy ofiarami kradzieży mieszkaniowych. - Starsze osoby są ufne, nie stawiają też czynnego oporu - mówi Romanowski. - Przestrogą na przyszłość może być nieufność w stosunku do nieznajomych oraz unikanie miejsc daleko położonych od centrum, słabo oświetlonych.
Informacje o akcji "Kobieta Bezpieczna" można uzyskać pod numerem (091) 439 03 02 lub na stronach internetowych www.kobietabezpieczna.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24