Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie pal w ciąży

Rozmawiała Wanda Mołoń
Lek. med. Witold Skręt
Lek. med. Witold Skręt Fot. Krystyna Baranowska
Rozmowa z lek. med. Witoldem Skrętem, ginekologiem położnikiem z Rzeszowa.

- Co dzieje się z maleństwem w łonie matki palącej?

- Dusi się, krztusi, kaszle, szybciej bije mu serce, bo jest zamknięte jak w kokonie wypełnionym dymem dostarczanym przez matkę. Ponieważ brakuje mu tlenu, więc nie rośnie i nie rozwija się tak, jak powinno.

- Jeśli kobietę palącą nagle odrzuca od papierosów może być w ciąży?

- Często jednym z objawów ciąży jest niechęć do palenia. Mądra natura wysyła nam sygnał. Prawdopodobnie papieros nie jest tak bardzo szkodliwy w pierwszych miesiącach ciąży, jak później. Matki, które przestały palić we wczesnych miesiącach ciąży, ale nie później niż do czwartego - jak wykazują badania - zmniejszyły ryzyko urodzenia chorego dziecka do minimum. Im wcześniej rzucimy palenie, tym lepiej

- Dzieci palących matek rodzą się mniejsze?

-Tak. Wypalenie paczki papierosów dziennie zwiększa ryzyko urodzenia dziecka poniżej 2,5 kg. Niewykluczone, że przyjdzie na świat maleństwo o prawidłowej wadze, ale w późniejszym wieku może ono rozwijać się gorzej. U dzieci palaczek częściej obserwuje się nadpobudliwość, obniżoną odporność, zwiększone ryzyko alergii, gorszy rozwój, jak również częściej zdarza się w okresie niemowlęcym "śmierć łóżeczkowa".

Rady dla ciężarnych

Rady dla ciężarnych

- Powiedz lekarzowi, że palisz, ma to znaczenie dla prawidłowego prowadzenia ciąży, szczegółowych badań, częstszego monitorowania stanu dziecka.

- Nie zażywaj żadnych środków wspomagających zerwanie z nałogiem. Ograniczanie palenia nic nie daje, ponieważ mniej wypalając zaciągasz się głębiej wdychając więcej dymu.

- Nie zażywj leków na własną rękę, a także prześwietleń (zwłaszcza zdjęć małoobrazkowych płuc i zębów).

- Nie pracuj w ciężkich warunkach, szkodliwych, przy chemikaliach, staraj się nie denerwować.

Równie niebezpieczne, jak samo palenie, jest tzw. palenie bierne. Przebywanie w pomieszczeniach wraz z palącymi, szczególnie, gdy nie ma w nim odpowiedniej wentylacji, w równym stopniu wpływa na dziecko i może doprowadzić do takich samych powikłań, jak w czynnym paleniu. Dziecko palących rodziców częściej również pali w dorosłym życiu.

- Paląc zwiększamy ryzyko przedwczesnego porodu.

- Przedwczesny poród, łożysko przodujące, krwawienia i krwotoki w ciąży, większe ryzyko zgonu okołoporodowego na skutek niewydolności łożyska - to zagrożenia mogące pojawić się, kiedy kobieta pali. Łożysko to narząd zastępujący dziecku płuca, nerki, przewód pokarmowy. U matki palaczki w kilkanaście sekund po zapaleniu następuje silny skurcz naczyń łożyska, przez co zmniejsza się przepływ krwi i dziecko jest mocno niedotlenione i niedożywione.

Wyobraźmy sobie macicę, jako zamknięte naczynie, w którym mieszka dziecko oddychając tym, co mama mu poda, a więc dymem. Dym zawiera wiele toksycznych substancji, z których najgroźniejszy jest tlenek węgla i nikotyna. Tlenek węgla blokuje zdolność krwi do transportowania tlenu, a nikotyna długotrwale obkurcza naczynia łożyska pogłębiając niedotlenienie.

- Zdarza się, że matka pali i popija.

- Sam alkohol nie jest tak groźny dla rozwoju płodu, jak połączenie go z papierosami. Bardzo też szkodzi kawa z papierosem - palisz nie pij kawy, pijesz kawę - nie pal.

- Lepiej planować ciążę?

- Tak - dla dobra i zdrowia dziecka. Planując dziecko koniecznie trzeba zażywać kwas foliowy, by zmniejszyć ryzyko ciężkich wad rozwojowych (przepuklina mózgowo-rdzeniowa, brak mózgu itd.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24