Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie płacisz za odbiór śmieci? Możesz mieć problemy. W urzędzie miasta brakuje ponad 1000 deklaracji

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
25.06.2013 rzeszow baza mpgk rzeszow smieci smieciarka odpady fot krzysztof kapica
25.06.2013 rzeszow baza mpgk rzeszow smieci smieciarka odpady fot krzysztof kapica brak
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Rzeszowa, wysokość opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w stolicy regionu ustala się w oparciu o liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

W tym celu mieszkańcy mają obowiązek przekazać Urzędowi Miasta Rzeszowa deklarację, w której określą liczbę lokatorów. Chodzi o osoby faktycznie zamieszkujące nieruchomość, a nie tylko te, które są zameldowane. Oznacza to, że jeśli w domu zameldowanych jest 6 osób, ale np. dwie przebywają zagranicą, to właściciel powinien zadeklarować 4 mieszkańców. Jeśli jednak liczba zamieszkujących jest wyższa od zameldowanych, także należy zgłosić to urzędnikom.

Milionowe braki. Wielu mieszkańców Rzeszowa nie złożyło deklaracji śmieciowych

Tymczasem jak wynika z szacunków urzędu miasta, wielu mieszkańców Rzeszowa wcale nie złożyło deklaracji, a spora grupa podała w nich nieprawdziwe dane. I dlatego wiele osób, chociaż śmieci produkuje, za wywóz odpadów nie płaci. Z tego powodu skala niedopłaty do miejskiej kasy przekroczyła już 7 mln zł.

- Brakuje nam około 1200 deklaracji, na podstawie których naliczane są opłaty za wywóz śmieci dla mieszkańców. W ten sposób we wpływach powstają braki, które musimy sfinansować. Zgodnie z przepisami, miasto do systemu nie może ani dopłacić, ani na nim zrobić. A konieczność zbilansowania oznacza, że jeśli ktoś za usługi nie płaci, to pozostali muszą ponosić wyższe koszty, albo trzeba obniżyć koszt usług

– tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Bazar przy ulicy Spichlerzowej w Rzeszowie to jedno z największych targowisk w regionie. Działa w każdą niedzielę, od godz. 6, do godziny 15. Można tu kupić niemal wszystko.

Bazar przy giełdzie samochodowej na Załężu znowu pełen skarb...

Zmiany w zasadach odbioru odpadów w Rzeszowie

Jednym z głównych pomysłów na obniżkę cen za wywóz śmieci w Rzeszowie jest zmiana zasad odbioru odpadów z zabudowy jednorodzinnej. Zgodnie z decyzją podjętą już przez radę miasta, od stycznia szkło będzie zbierane jak dotąd, raz w miesiącu. Metal, papier i plastik, będą odbierane co trzy tygodnie.

Odpady niesegregowane mają być odbierane co dziesięć dni. Najbardziej uciążliwe odpady – czyli frakcja bio będzie zabierana inaczej, w zależności od pory roku. Ustalono, że między 1 kwietnia, a końcem października śmieciarka przyjedzie po nią przynajmniej raz w tygodniu. Między początkiem listopada, a końcem marca odbiór będzie rzadszy i zostanie zorganizowany co dwa tygodnie.

Ale na tym nie koniec. Miasto prowadzi także akcję, której celem jest przypomnienie mieszkańcom o obowiązku złożenia prawidłowo wypełnionych deklaracji. W tym celu mieszkańcom przekazywane są listy, w których wzywa się adresatów do uzupełnienia braków.

- Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy danych, którymi dysponuje Urząd Miasta Rzeszowa stwierdzono, że pod adresem nieruchomości wskazanym w deklaracji, liczba osób zameldowanych jest większa od liczby osób wykazanych w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W związku z tym zachodzą wątpliwości, że dane zawarte w deklaracjach są niezgodne ze stanem rzeczywistym – czytamy w liście, jaki jest kierowany do mieszkańców.

Urzędnicy wzywają do korekty deklaracji i zwracają uwagę, że osoby, które uchylają się od opłat za wywóz odpadów muszą zapłacić pozostali. I ostrzegają, ze w razie wykrycia nieprawidłowości, na mieszkańca może zostać nałożona kara porządkowa w wysokości do 2800 zł.

Zrzucimy się na niedopłatę?

Podczas grudniowej sesji rzeszowscy radni mają ustalić wysokość rachunków za wywóz odpadów w przyszłym roku. Cena, jaką za obsługę systemu proponuje MPGK Rzeszów (60,9 mln zł) pozwala utrzymać wysokość opłat na tegorocznym poziomie.

Niewykluczone, że niedopłatę powstałą w wyniku unikania opłat przez część mieszkańców trzeba będzie jednak wkalkulować w koszty, co może doprowadzić do wzrostu wysokości rachunków. W urzędzie miasta trwają właśnie kalkulacje, na podstawie których powstanie projekt uchwały w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24