Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie spaceruje się z nieznajomym! Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci

al/Ula Sobol
6-letnia Karolina i 4-letnia Ola Kałamarz z Rzeszowa wiedzą, że nie można z obcym nigdzie pójść, ani brać żadnych słodyczy od kogoś, kogo nie znają. - Rozmawiamy z dziewczynkami o tym, że nie każdy miły człowiek, jest dobrym człowiekiem - podkreśla Ewelina Kałamarz, mama dziewczynek.
6-letnia Karolina i 4-letnia Ola Kałamarz z Rzeszowa wiedzą, że nie można z obcym nigdzie pójść, ani brać żadnych słodyczy od kogoś, kogo nie znają. - Rozmawiamy z dziewczynkami o tym, że nie każdy miły człowiek, jest dobrym człowiekiem - podkreśla Ewelina Kałamarz, mama dziewczynek. Bartosz Frydrych
O bezpieczeństwie rozmawiajmy z dziećmi od małego. Pomocne mogą być edukacyjne bajki i opowieść o Czerwonym Kapturku.

Książki dla dzieci, które uczą bezpiecznych zachowań:

Książki dla dzieci, które uczą bezpiecznych zachowań:

- Seria bezpieczne dziecko. Powiedz komuś, Elżbieta Zubrzycka,
- Czy masz jakąś tajemnicę, Moore-Mallinos Jennifer,
- Zgubiłam się i znalazłam, Moore-Mallinos Jennifer,
- Jaś i Małgosia,
- Czerwony Kapturek,
- O wilku i siedmiu koźlątkach.

jednej strony cieszymy się, że mamy śmiałe i odważne dzieci, które nie stronią od ludzi, a z drugiej strony niepokoi nas świadomość, że niektórzy mogą zrobić im krzywdę.

- Dlatego dziecko powinno wiedzieć, że nie wszyscy obcy są dobrzy i nie każdy, kto wydaje się miły, w rzeczywistości nim jest. Od najmłodszych lat warto o tym rozmawiać z dzieckiem. Uprzedzać je przed nieznanymi osobami, które chciałyby im coś kupić, dać prezent lub pokazać coś, co dziecko lubi - podpowiada Aneta Krawczyk, psycholog z Sokołowa Małopolskiego.

- Dobrze, aby dzieci wiedziały, co robić w takich sytuacjach. Co mają powiedzieć, jak odmówić i dlaczego to jest takie ważne i co mu zagraża. Nie chodzi o to, aby straszyć, tylko ostrzec, że ktoś miły także może mieć złe zamiary.

Naucz, jak rozmawiać z nieznajomym

Policja radzi

Paweł Międlar, rzecznik prasowy, Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie:

- Dzieci z natury są otwarte, szczere i chętne do poznania nowych osób. Zadaniem rodziców jest wyuczenie dziecka ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Dzieci muszą wiedzieć, że dla obcych muszą być asertywne, czasami nawet niemiłe. Powinny ignorować wszelkie zaczepki zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Jeśli ktoś, kogo nie znamy puka do drzwi, to nie otwieramy. Jeśli obcy zaczepia nas, ignorujmy go, nie odzywajmy się. Jeśli jest bardzo natrętny i pyta o coś dziecko, ono powinno odpowiedzieć, że zadzwoni do rodziców i się zapyta. To może odstraszyć osobę o złych zamiarach.

Psycholog radzi, aby małych dzieci nie spuszczać z oczu podczas zabaw. Należy także wytłumaczyć potomkowi, że nie należy w żadnym wypadku nigdzie iść z osobą, której się nie zna. Szkoły i przedszkola dbają o bezpieczeństwo podopiecznych, ale i tak musimy poinformować dziecko, kto będzie je odbierał i ostrzec, że nie może iść na spacer z kimś obcym, ani wsiadać do samochodu.

- Powtarzajmy dziecku, że nie należy iść nigdzie z osobą, której nie zna, chociażby zapewniała, że zaprowadzi je do mamy, taty, domu lub kogoś z rodziny. Takie rozmowy zaczęłam z dziewczynkami, gdy skończyły 4 lata - podkreśla Ewelina Kałamarz, mama 6-letniej Karoliny i 4-letniej Oli z Rzeszowa.

- Córkom mówię, aby nie brały żadnego jedzenia, słodyczy, ani napojów od osób, które są im obce. Proszę je, aby zawsze odmawiały i informowały rodziców, kiedy coś takiego się zdarzy.

Warto także wytłumaczyć dziecku, że nikt nie może go dotykać i całować, jeśli samo nie będzie chciało. Naucz je, aby zaczęło krzyczeć, gdy poczuje jakieś zagrożenie.

Nie podpisuj rzeczy dziecka

- Jestem także przeciwna podpisywaniu plecaków i kurtek - dodaje psycholog. - To okazja d poznania danych dziecka. Nie należy podpisywać rzeczy. Dla dziecka, ktoś, kto zna jego imię jest dużo bardziej wiarygodny w roli np. znajomego rodziców.

Psycholog podpowiada, że w rozmowie z dzieckiem o czyhających niebezpieczeństwach może pomóc opowiadanie o Czerwonym Kapturku lub inne bajki terapeutyczne, które umiejętnie pokazują bohatera przeżywającego dany problem. - Dziecko może wczuć się w konkretną postać, a to w jaki sposób bohater poradził sobie z niebezpieczeństwem może stać się punktem wyjścia do rozmowy na ten temat - wyjaśnia Aneta Krawczyk.

- Książki z obrazkami i filmiki nawet z internetu bardziej przemawiają do dzieci aniżeli nasze słowa - zgadza się Ewelina Kałamarz. - Istotne jest, aby nauczyć dziecko mówić "nie", gdy nie ma na coś ochoty lub nie podoba mu się jakieś zachowanie.

Niektórzy ustalają wspólne hasło bezpieczeństwa, które znają tylko dzieci i rodzice. A jeśli jakaś obca osoba, chce nawiązać kontakt z dzieckiem, powinno ono zapytać o hasło. - Uważam, że to dobry pomysł. Polecałabym go tym dzieciom, które szczególnie ufają obcym. Hasło może być ich tajemnicą i jeśli ktoś go nie będzie znał, otrzymają sygnał, by zachować ostrożność - mówi psycholog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24