Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie sprzedawaj dzieciom alkoholu!

Kinga Rymut-Sobala
Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szokują. Aż 92 proc. gimnazjalistów przyznaje się do spożywania alkoholu, a tylko 4 proc. licealistów deklaruje, że nie miało jeszcze z nim kontaktu.
Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szokują. Aż 92 proc. gimnazjalistów przyznaje się do spożywania alkoholu, a tylko 4 proc. licealistów deklaruje, że nie miało jeszcze z nim kontaktu.
Wraz z kilkunastoma dziennikami regionalnymi będziemy na wakacjach prowadzić kampanię "Lato bez % 2007".

Chcemy uświadomić młodzieży skutki picia alkoholu, ograniczyć dostęp do trunków, ukrócić modę na zabawy zakrapiane procentami.

Wyniki ubiegłorocznej ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klas III gimnazjum i II szkół średnich szokują. Aż 92 proc. gimnazjalistów przyznaje się do spożywania alkoholu, a tylko 4 proc. licealistów deklaruje, że nie miało jeszcze z nim kontaktu.

Ulubionym trunkiem jest piwo. Prawie 40 proc. młodzieży w wieku 12 -17 lat przyznaje się, że zdarzyło im się upić do nieprzytomności. Nastolatki oceniają, że nie mają problemu z kupieniem alkoholu w sklepach czy pubach. Z badań wynika też, że młodzież najczęściej sięga po alkohol w wakacje, stąd pomysł kampanii “Lato bez %".

Przed sprzedażą pytaj o wiek

Chcemy zachęcić handlujących, by zanim sprzedadzą alkohol, żądali od każdej młodo wyglądającej osoby dowodu osobistego. Od dziś w punktach sprzedaży alkoholu będą rozdawane ulotki przypominające, że sprzedaż trunków nieletnim to przestępstwo, a w miasto ruszą “agenci specjalni". Będą oni kontrolować poziom dostępności alkoholu nieletnim w sklepach i pubach.

Czarna lista

Miejsca, gdzie podczas dwukrotnej kontroli sprzedawcy nie sprawdzą wieku młodej osoby kupującej alkohol (czyli agenta), zostaną wpisane na “czarną listę".

Przekażemy ją m.in. policji i straży miejskiej. Tacy sprzedawcy zostaną też zaproszeni na specjalne szkolenia dotyczące asertywności, umiejętności interpersonalnych i poprawiające znajomość prawa.

Do udziału w podobnych warsztatach zachęcać będziemy też nauczycieli i rodziców, zwłaszcza z tych regionów, gdzie młodzież najczęściej sięga po alkohol. Po koniec sierpnia do wypełnienia anonimowej ankiety zaprosimy młodzież. Badanie pokaże, jaki stosunek do picia i dostępności alkoholu mają nastolatki z naszego województwa.

Przypadki picia alkoholu przez nieletnich w ostatnich tygodniach:

Wtorek 26 czerwca. 16-letnia Rzeszowianka trafiła do izby wytrzeźwień po awanturze, jaką urządziła w środku nocy na ulicy. Miała 2,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Poniedziałek 25 czerwca. Nietrzeźwy 16-latek spowodował w Widełce koło Kolbuszowej wypadek, w którym ranny został starszy mężczyzna. Nastolatek, mając 2,3 promila alkoholu, wjechał w niego motorowerem. Tego samego dnia policja zatrzymała w Kolbuszowej pijanych nieletnich rowerzystów: 16-latka z 1,2 promila oraz 15-latka z 1,7 promila w wydychanym powietrzu.

W poniedziałek 18 czerwca policjanci zatrzymali jeszcze młodszych nietrzeźwych chłopców. Koło Jarosławia 14-latek miał 2,2 promila w wydychanym powietrzu, jego rówieśnik z podkolbuszowskiej wsi nieco ponad promil. Dzień wcześniej w Krośnie pijana 14-letnia motorowerzystka (0,7 promila) spowodowała wypadek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24