Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko koronawirus. Inne choroby zakaźne również atakowały mieszkańców Podkarpacia [LISTA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Te choroby zakaźne najczęściej dotykały mieszkańców Podkarpacia w okresie od 1 stycznia do 15 lutego obecnego roku.
Te choroby zakaźne najczęściej dotykały mieszkańców Podkarpacia w okresie od 1 stycznia do 15 lutego obecnego roku. Grzegorz Dębiński
COVID-19 to zdecydowanie najpowszechniejsza choroba zakaźna w województwie podkarpackim. Inne choroby występują znacznie rzadziej niż w minionych latach. Spadek niektórych z nich wynosi aż kilkadziesiąt procent.

W roku 2020, pierwszy raz od wielu lat, w województwie podkarpackim znacznie spadła zapadalność na choroby zakaźne, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. W przypadku niektórych chorób spadek ten wynosi aż kilkadziesiąt procent.

Oczywiście, wyjątkiem jest COVID-19, który w 2019 roku i w poprzednich latach nie występował i nie był ujmowany w statystykach. W naszym regionie w 2020 r. COVID-19 był na drugim miejscu. Nie miał pozycji lidera tylko dlatego, że zachorowania na niego zaczęły być notowane dopiero w marcu.

Na pierwszym miejscu w ub. roku była oczywiście grypa. Stwierdzono ponad 62,2 tys. zakażeń, w tym prawie 25,4 tys. wśród dzieci do 14 roku życia. Jednak i tak, w porównaniu z rokiem 2019, zakażeń na grypę, w stosunku do 2019 roku, było mniej o 21 proc., a wśród najmłodszych o ponad 24 proc. Znaczny spadek to wynik obostrzeń sanitarnych i związanej z nimi naszej mniejszej aktywności, szczególnie chodzi o zamknięcie szkół.

Z porównania rok 2020 do 2019 wynika, że najbardziej spadła zachorowalność na wirusowe zapalenie opon mózgowych, aż o ponad 82 proc. Duże spadki zanotowano również w przypadku chorób zakaźnych dotykających najmłodszych. O ponad 82 proc. spadła liczba wirusowych zakażeń jelitowych wywołanych przez rotawirusy. O 74 proc. mniej było wirusowych zakażeń jelitowych wywołanych przez norowirusy.

O prawie 70 proc. mniej było przypadków zachorowań na ospę wietrzną oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C przewlekłe.

Najmniejszy spadek odnotowany został w przypadku grypy, o nieco ponad 21 proc. oraz boreliozy z Lyme, o 24 proc.

Kilka pierwszych tygodni obecnego roku pokazuje, że sytuacja w 2021 roku może być podobna. Ze statystyki za okres od 1 stycznia do 15 lutego obecnego roku, obejmującej zachorowania na Podkarpaciu wynika, że przypadków zachorowań na COVID-19 było o wiele więcej niż na pozostałych chorób zakaźnych łącznie.

ZOBACZCIE "CHOROBOWE" PODSUMOWANIE 2020 ROKU:

Te choroby zakaźne najczęściej dotykały mieszkańców Podkarpacia w okresie od 1 stycznia do 15 lutego obecnego roku.

Nie tylko koronawirus. Inne choroby zakaźne również atakował...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24