Kiczorowski ma w Dębnej, w gminie wiejskiej Sanok, gospodarstwo rolne - ojcowiznę: 1,60 hektara. Roczny podatek rolny - 164 zł.
- Gospodarstwo było zamieszkałe do 1980 roku - mówi. - Nigdy nie było do niego dojazdu, ale póki ziemię obrabiało się koniem, w polu się robiło. Teraz koni nie ma, a ciągnikiem tam nie dojedzie. Pole było przez jakiś czas pastwiskiem, teraz stoi odłogiem. Nie ma możliwości, by je uprawić.
Potok zagradza drogę
Gospodarstwo leży przy samej szosie, ale drogę przedziela potok. Kilkanaście lat temu wybudowano kładkę. Człowiek przejdzie, ale maszyna tu nie wjedzie.
- W 2004 roku zwróciłem się do wójta gminy Sanok, by na potoku gmina zrobiła przepust - mówi Kiczorowski. - Odpowiedzieli, że nie ma pieniędzy. Poradzono mi, bym kupił cześć działki sąsiada lub uzyskał zgodę na ustanowienie drogi służebnej. Mogę też wystąpić do sądu o taka drogę. Dlaczego mam się sądzić z sąsiadami, skoro dojazd można zrobić, scalając grunty? Niech gmina się za to weźmie.
Będzie scalenie, będą drogi
- Od wielu lat trwają rozmowy z mieszkańcami Dębnej. W wyniku scalenia zostaną wytyczone drogi dojazdowe do wszystkich gruntów, nie tylko rolniczych - tłumaczy Małgorzata Mielnik, kierowniczka Referatu Rolnictwa UG w Sanoku. - Wtedy można się starać o dofinansowanie na drogi poscaleniowe z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.
W takiej samej sytuacji jak Kiczorowski są inni mieszkańcy Dębnej, który w tym rejonie mają pola. Ich grunty, w sumie około 30 ha, też leżą odłogiem.
Nie uprawiasz, ale płać
- Nie mam z tego pola żadnego pożytku. Dlatego zwróciłem się o umorzenie dwóch rat podatku rolnego za rok 2006 - mówi Kiczorowski. - Otrzymałem odpowiedź, że brak drogi dojazdowej nie może stanowić podstawy do umorzenia zaległości podatkowych.
Jeśli mieszkańcy Dębnej nie chcą płacić podatków na darmo, muszą wystąpić o scalenie gruntów. Najpierw trzeba złożyć wniosek do starosty sanockiego.
- Dobrze by było, by takie wnioski złożyło ponad 50 procent posiadaczy gruntów - wyjaśnia kierowniczka Mielnik. - Jeśli ludzie mają wątpliwości, niech zapytają mieszkańców Strachociny i Mrzygłodu, jakie są korzyści ze scalenia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?