Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wydałeś paragonu? Grozi ci mandat

Małgorzata Motor m.motor@nowiny24
Nie wydałeś paragonu? Grozi ci mandatNie ma obowiązku wręczania klientowi paragonu do ręki. Wystarczy, że położy go na ladzie.
Nie wydałeś paragonu? Grozi ci mandatNie ma obowiązku wręczania klientowi paragonu do ręki. Wystarczy, że położy go na ladzie. Bartosz Frydrych
Podkarpacka skarbówka sprawdza, czy sprzedawcy i usługodawcy wydają klientom potwierdzenie zawarcia transakcji.

- Nasi pracownicy nie są umundurowani. Legitymację służbową i znak identyfikacyjny pokazują, gdy zajdzie taka potrzeba, czyli na przykład w sytuacji nakładania mandatu – wyjaśnia Teresa Piechowicz-Barzykz Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie.

Kontrole nawet w weekendy

Nie ma ograniczeń przy typowaniu przedsiębiorców do kontroli. Nie ma też żadnego harmonogramu. Inspektorzy mogą się pojawić wszędzie i o każdej porze. Nawet w weekendy.

– Te działania inspektorzy łączą z bieżącymi zajęciami. Na akcję „Weź paragon” poświęcają czas po prostu w wolnej chwili – zaznacza Teresa Piechowicz – Barzyk.

Co może zrobić klient, jeżeli sprzedawca lub usługodawca nie wyda mu paragonu?

– Zgłosić to do dowolnego urzędu skarbowego lub urzędu kontroli skarbowej. Zajmujemy się sprawą, nawet jeżeli informację otrzymujemy anonimowo. Paragonu powinniśmy się domagać, bo skoro zawieramy transakcję i za nią płacimy, mamy obowiązek żądać dokumentu, który ją potwierdzi. Niepotrzebnie czujemy zażenowanie w takiej sytuacji, to przedsiębiorca powinien czuć się zakłopotany – przekonuje Teresa Piechowicz-Barzyk.

Nie każdy musi wydawać paragon

Kto i w jakich okolicznościach musi wydać nam paragon? Musi to zrobić przedsiębiorca, który ma kasę fiskalną. Problem w tym, że nie wszyscy takie kasy muszą mieć.

- Nie trzeba stosować kasy fiskalnej np. w przypadku usług telekomunikacyjnych, finansowych czy ubezpieczeniowych – wymienia rzecznik UKS.

A czy możemy zażądać paragonu np. od księdza czy lekarza?

– Osoby duchowne opłacają zryczałtowany podatek dochodowy od swoich przychodów, z kolei w przypadku lekarzy nie każdy ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej – wyjaśnia Teresa Piechowicz-Barzyk.

O co chodzi w tej akcji

Inspektorzy skarbowi przekonują, że akcja „Weź paragon” leży w interesie uczciwych przedsiębiorców. Dlaczego? Bo  to oni ponoszą straty na skutek działania szarej strefy, która zaniża ceny produktów i usług.

W opinii wielu przedsiębiorców, skarbówce zależy przede wszystkim na zebraniu pieniędzy z nałożonych mandatów. Prowadzący działalność gospodarczą podnoszą też, że przepisy dotyczące kas fiskalnych są niejasne i budzą wątpliwości.

– Gdy nakładamy mandaty, przedsiębiorcy najczęściej tłumaczą się dużym ruchem, przeoczeniem lub zmęczeniem, a nie niejasnymi przepisami  –  podkreśla Teresa Piechowicz-Barzyk z rzeszowskiego UKS.

Jak wysokie kary?

Niewydanie pojedynczego paragonu skarbówka uznaje za wykroczenie. A za to grozi mandat w wysokości co najmniej 160 zł. I najczęściej tej wysokości mandat jest nakładany w trakcie akcji „Weź paragon”.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24