MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wymieniaj ogrzewania dofinansowanego z „Czystego Powietrza”, „Mojego Ciepła”, „Stop Smogu”, bo każą ci zwrócić dotację

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wymiana pieca w ramach państwowych programów dopłat wiąże się z tzw. okresem trwałości. W tym czasie nowego urządzenia nie wolno demontować.
Wymiana pieca w ramach państwowych programów dopłat wiąże się z tzw. okresem trwałości. W tym czasie nowego urządzenia nie wolno demontować. Mikolaj Suchan / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Środki na nowe ogrzewanie można dziś otrzymać z programów takich jak „Czyste Powietrze”, „Stop Smog” i „Moje Ciepło”. Warto jednak pamiętać, że urządzenia grzewczego dofinansowanego przez państwo nie wolno wymienić ani przerabiać przez określony czas (zwykle 3–5 lat). Za złamanie tego zakazu grozi konieczność zwrotu całej dotacji. Sprawdź, jakich dokładnie państwowych programów to dotyczy.

Spis treści

Za szybko wymienisz ogrzewanie z „Czystego Powietrza”? Zapłacisz

Nawet 69 tys. zł na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu jednorodzinnego pozwala uzyskać państwowy program „Czyste Powietrze”. Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do 24 czerwca 2022 r. Polacy złożyli już blisko 460 tys. wniosków o dofinansowanie z „Czystego Powietrza”, opiewające na łączną kwotę aż 8,24 mld zł. To wciąż niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że całkowity budżet do rozdysponowania to aż 103 mld zł. Program cały czas jest jednak modyfikowany – przykładowo 15 lipca 2022 r. to data startu „Czystego Powietrza Plus”, czyli wersji programu umożliwiającej uzyskanie przedpłaty na planowane prace.

Nie każda osoba, która skorzystała z „Czystego Powietrza”, wczytywała się jednak dokładnie w zasady programu. Wiele osób zaskakuje informacja, że po skorzystaniu z dopłaty na nowy piec trzeba z niego korzystać przez 5 lat. W tym czasie nie można dofinansowanego urządzenia wymieniać, usuwać czy modyfikować, a także zmieniać przeznaczenia budynku, w którym się ono znajduje. Chodzi o tzw. okres trwałości projektu, kiedy nie można w nim wprowadzać żadnych zmian.

Beneficjent programu „Czyste Powietrze”, który złamie zasadę 5 lat, musi zwrócić całą kwotę dofinansowania. Warto pamiętać, że będzie tak również w przypadku, gdy beneficjent w ciągu 5 lat zamontuje w domu dodatkowe, nieekologiczne źródło ciepła (np. kozę).

W okresie trwałości (...) beneficjent nie może (…) zainstalować dodatkowych źródeł ciepła, niespełniających warunków programu „Czyste Powietrze” i wymagań technicznych określonych w załączniku nr 2 lub 2a do programu – czytamy na stronie programu.

Zasada 5 lat obowiązuje też m.in. w „Moim Prądzie” i „Moim Cieple”

Co ważne, nie tylko w programie „Czyste Powietrze” obowiązuje pięcioletni okres trwałości projektu. Zasada ta dotyczy większości rządowych programów, w tym m.in.:

Warto zaznaczyć, że dla osób, które skorzystały z „Mojego Prądu” w latach 2019-2020 okres trwałości wynosi nie 5, a tylko 3 lata. W przypadku wszystkich wymienionych programów demontaż lub modyfikacja dofinansowanego urządzenia oznacza konieczność zwrócenia pieniędzy. A trzeba pamiętać, że w okresie trwałości organizator programu ma prawo przeprowadzać kontrole w naszym budynku.

Warto dodać, że zwrot dotacji następuje nie tylko wtedy, gdy złamana zostanie zasada 5 lat. Każdy z programów zawiera szczegółową listę warunków, których naruszenie wiąże się z cofnięciem dofinansowania. Przed wzięciem udziału należy więc bardzo dokładnie zorientować się, na co się zgadzamy.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Czy można sprzedać nieruchomość z dofinansowanym źródłem ciepła?

Warto wiedzieć, że w czasie okresu trwałości inwestycji można swobodnie sprzedawać mieszkanie czy dom, w którym znajduje się dofinansowane źródło ciepła czy instalacja fotowoltaiczna. Na ogół jest jednak jeden warunek: nowy właściciel musi potwierdzić na piśmie, że przejmuje na siebie obowiązki poprzednika związane z programem, w tym te związane z okresem trwałości. Najczęściej odpowiedni zapis zawiera się w akcie notarialnym podczas sprzedaży.

W przypadku darowizny, sprzedaży nieruchomości, na której znalazła się instalacja dofinansowana z programu „Mój Prąd” konieczne jest w czasie czynności cywilno-prawnych przeniesienie okresu trwałości projektu na nowego nabywcę. O tym fakcie należy również poinformować NFOŚiGW w formie pisemnej – czytamy na stronie „Mojego Prądu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24