Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wypalaj traw! Za to grożą surowe kary

Małgorzata Motor, KWP
Marcin Radzimowski
Wystarczyło kilka cieplejszych dni, by wiele osób zabrało się za wiosenne porządki przy domu i na polach. Niektórym wydaje się, że dobrym sposobem na to jest wypalanie traw.

Ponieważ od kilku dni do policji i strażaków docierają sygnały o wypalaniu traw, przypominamy, że takie działanie jest surowo zabronione! - przypomina podkarpacka policja.

Jak informuje Mariusz Stanio z łańcuckiej policji, wczoraj, na polach pomiędzy Łańcutem a Krzemienicą szalał rozległy pożar, z którym walczyło kilka zastępów zawodowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Ogień objął nawet stojący w polach budynek. Na szczęście obyło się bez ofiar. Powodem tego pożaru było wypalanie traw.

- Kilkudziesięciu strażaków musiało walczyć z żywiołem, a następnie starannie sprawdzić, czy na rozległym obszarze wszystko zostało ugaszone. Powodem wielogodzinnej akcji strażaków było wypalanie trawy, od której zajęły się zarośla, uprawy i wreszcie budynek o przeznaczeniu gospodarczym. Pożar objął kilka hektarów i sięgnął nawet pobliskich ogródków działkowych - informuje Mariusz Stanio.

Wypalanie traw jest jedną z przyczyn pożarów. Gdy ogień wymknie się spod kontroli, o co nietrudno nawet przy słabym wietrze, płoną nie tylko łąki, lasy, ale i zabudowania. Osoby, które wypalają roślinność narażają tym swoje zdrowie i życie. Co roku kilka osób ginie w płomieniach lub w wyniku zaczadzenia - podkreśla zespół prasowy podkarpackiej policji.

I dodaje, że chmury dymu mogą ograniczać widoczność, a przez to wpływać na bezpieczeństwo na drogach. Może dochodzić do kolizji i wypadków. Wobec osób, których działanie sprowadzi takie zagrożenie, policjanci będą stosować sankcje karne. Wypalanie traw ma też zabójczy wpływ na środowisko, giną rośliny i zwierzęta.

Wypalania traw zabraniają:

USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY, art. 45 mówiący, że "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin" oraz art. 59 mówiący, że " kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny"

USTAWA O LASACH, art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 roku: "W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."

KODEKS WYKROCZEŃ, art. 82 § 1 pkt 7 "kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

KODEKS KARNY, art. 163 § 1 " kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10", natomiast według art. 164 § 1 "kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24