Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Maria Koterbska. Wielka dama polskiej piosenki skończyła 96 lat. O Jej śmierci poinformował prezydent Bielska-Białej

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Maria Koterbska
Maria Koterbska ARC/A. Piekarski
18 stycznia, sieć obiegła niezmiernie smutna informacja - nie żyje Maria Koterbska. Artystka, którą wiele osób zna dzięki piosence "Serduszko puka w rytmie cza-cza" w lipcu skończyła 96 lat. Na Facebook'u o jej śmierci poinformował prezydent Bielska-Białej - Jarosław Klimaszewski. To ogromna strata. Pani Maria była powszechnie szanowana i kochana. Jej szlagiery nuci już kilka pokoleń.

Maria Koterbska nie żyje

Wokalistka pochodziła z Bielska-Białej, a w lipcu 2020 roku obchodziła swoje 96 urodziny. Niestety, wieczorem 18 stycznia, Jarosław Klimaszewski - prezydent Bielska poinformował, że Maria Koterbska nie żyje. W roku 1994 Maria Koterbska została wpisana do "Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej".

– Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej – napisał na swoim Facebooku.

Dodał: – Legendarna artystka 13 lipca ubiegłego roku świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak „Karuzela”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” i wiele innych.

Wokalistka była znana w całej Polsce

Maria Koterbska była wybitną piosenkarką pochodzącą z Bielska-Białej. Na scenie, ale i prywatnie była zawsze bardzo pogodna i uśmiechnięta. Polacy znali ją z piosenki "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Karuzela", czy "Augustowskie noce". To ogromna strata, dla świata muzyki, w którym Maria Koterbska była właściwie od zawsze.

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 roku w Bielsku Białej, pochodziła z rodziny muzycznej. Za jej oficjalny debiut estradowy uważa się występ w noc sylwestrową w roku 1949 w Katowicach, choć właściwie swój pierwszy debiut miała jeszcze w 1945 roku w obsadzie „Krakowiaków i Górali” Jana N. Kamińskiego. W kolejnych latach ogromny sukces odniosły jej utwory: "Brzydula i jej rudzielec", czy "Mój chłopiec piłkę kopie").

W latach 1952–1956 podjęła współpracę z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła „Wagabundę”, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Jej głos można było usłyszeć zarówno w Polsce, jak i za granicą. Występowała w programach "Zgaduj zgadula", czy "Podwieczorek przy mikrofonie".

W latach 70. wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w kolejnej dekadzie była tam także jurorką. W jej dorobku można znaleźć ponad 1500 utworów, z których najsłynniejsza to "Karuzela", czy "Serduszko puka w rytmie cza-cza".

5 maja 1994 roku uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Maria Koterbska została wpisana do „Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej”.

Wystąpiła w filmach Sprawa do załatwienia i Irena do domu.

W lutym 2013 roku w Bielsku-Białej przy ul. Wzgórze 8, w Saloniku Sztuk Rozmaitych BAZYLISZEK powstała Bielska Piwnica Artystyczna pod patronatem Marii Koterbskiej. Od Listopada 2013 BPA przeniosła swoją działalność do kawiarni „Pod Sceną”.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie żyje Maria Koterbska. Wielka dama polskiej piosenki skończyła 96 lat. O Jej śmierci poinformował prezydent Bielska-Białej - Dziennik Zachodni

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24