Nie żyje Zbigniew Nawrocki, mąż wojewody Ewy Leniart

Stanisław Sowa
W sobotę rano zmarł Zbigniew Nawrocki, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, prywatnie mąż wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, Zbigniew Nawrocki wracał z podróży zagranicznej po Litwie, Łotwie i Estonii. Zmarł nagle, prawdopodobnie na zawał serca. Miał 58 lat.

Współpracownicy Zbigniewa Nawrockiego z przemyskiej uczelni mówią, że nie chorował i nie skarżył się na żadne dolegliwości. Ostatnio sporo podróżował. Miał zaplanowany kolejny wyjazd do Włoch. - Na środę miał zaplanowaną obronę prac licencjackich - informuje dr Ewelina Kasperska, rzeczniczka PWSW.

Zbigniew Nawrocki studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie (1981-1987). Pracę magisterską na temat szkolnictwa wojskowego w Królestwie Polskim (1815-1830) napisał pod kierunkiem prof. dr. hab. Władysława Ćwika. Doktorat na temat działalności organów Bezpieczeństwa Publicznego w województwie rzeszowskim w latach 1944-1949 napisał pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Jana Drausa. Obronił go w 1998 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim.

We wrześniu 2000 r. został powołany na stanowisko dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. W latach 2006-2010 był dyrektorem Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Warszawie. Był bliskim współpracownikiem Janusza Kurtyki, historyka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Był również dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkoleniowego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W listopadzie 2015 r., po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych, na giełdzie nazwisk kandydatów do fotela wojewody podkarpackiego wymieniano m.in. Zbigniewa Nawrockiego. Ostatecznie wojewodą została Ewa Leniart, jego żona.

Zbigniew Nawrocki był był wykładowcą PWSW w Przemyślu od października 2001 r. Autor bądź współautor ponad 40 publikacji naukowych, w tym 4 książek: Zamiast wolności. UB na Rzeszowszczyźnie 1944-1949, Rzeszów 1998; Przeciw Solidarności 1980-1989. Rzeszowska opozycja w tajnych archiwach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Rzeszów 2000; Rozpracowanie i likwidacja Rzeszowskiego Wydziału WiN w dokumentach UB (1945-1949); Rok pierwszy: powstanie i działalność aparatu bezpieczeństwa publicznego na Rzeszowszczyźnie (sierpień 1944-lipiec 1945). Sekretarz redakcji pisma naukowego „Studia Rzeszowskie” (tomy: 1-10). Laureat Nagrody im. J. Łojka (Warszawa 2000). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
ks.Wojciech

Parlament Niemiec przyjął ustawę o zwalczaniu m.in. mowy nienawiści i tzw. fake newsów w internecie.W przypadku niestosowania się do przepisów ustawa przewiduje grzywny do 5 mln euro dla przedstawicieli administratorów portali, a także kary finansowe dla koncernów jako osób prawnych w wysokości do 50 mln euro w przypadku uporczywego niereagowania na zgłoszenia.

R
RIP

Wyrazy współczucia dla Pani Wojewody od wszystkich uczestników ŚDS - öw

G
Gość

Cała podkarpacka resortowa klika, jej agentura i dziatwa z nich spłodzona zionie jadem na forum - samo to ukazuje jak bardzo potrzebna jest nam dekomunizacja.

 

Dekomunizacja w wersji hard włącznie z oczyszczaniem ze stanowisk kierowniczych organów państwa i administracji członków rodzin wyżej wymienionych.

W przeciwnym wypadku to PeeReLactwo nie pojmie, że Polska nie należy do nich. Oni byli kształtowani w duchu przyjaźni internacjonalistycznej z narodami ZSRS, wtym duchu sowietyzmu i komunizmu ukształtowali swoje córki, swoje dzieci i wnuki.

 

Na szczęście PiS przestaje się z nimi cackać tak jak to robił 20 lat temu AWS, który razem z TW-księżmi dogadywali się postkomuną, która dysponowała kompromatami na księży współpacujących z bezpieką w czasach PRL. Ten szantaż zaczyna przechodzić do przeszłości. Jaruzelski i kiszczak nie żyją... już nikogo nie zastraszą.

 

Ponadto nadchodzi nowe pokolenie polityków konserwatywnych, którzy są bezkompromisowi i gotowi są rozprawić się wrogami Polski w sposób skuteczny. Tacy ludzi zasilają już szeregi służb i wojska.

Skończyły się czasy, kiedy to w Siłach Zbrojnych RP oddawano hołd generałom LWP.

Podobnie zaczyna być w szeregach służb cywilnych. Zero akceptacji dla stęsknionych za komunizmem.

 

Duży w tym wkład m.in. śp. Zbigniewa Nawrockiego, który otwierał oczy na temat bohaterstwa polskiego podziemia antykomunistycznego młodemu pokoleniu Polaków.

Za tę pracę należy mu się wielkie dziękuję w imieniu całej Polski.

 

Kondolencje dla Rodziny Zmarłego.

G
Gość
W dniu 02.07.2017 o 12:45, ONA napisał:

ŻONA ZA JEGO DYREKTORSTWA PRACOWAŁA W IPN RZESZÓW.CZY W/G PISU TO NIE BYŁ NEPOTYZM?

 

Skądże znowu, był to zwykły przypadek.
 

U
U.

Serdeczne wyrazy współczucia dla Rodziny!

F
Franciszek

IPN się kurczy ? , a tak walczył............A  Witalec ma się dobrze? Współczucie dla  Pani Leniart, choć też była w IPN i działała...................

O
ONA

ŻONA ZA JEGO DYREKTORSTWA PRACOWAŁA W IPN RZESZÓW.

CZY W/G PISU TO NIE BYŁ NEPOTYZM?

 

b
burek

Młody był zdolny i Pan go powołał czego sie czepiasz,kwestionujesz wole Pana?

 

G
Gość
W dniu 02.07.2017 o 09:14, Czytelnik napisał:

Bardzo smutna wiadomość, tym bardziej, że to śmierć nagła i niespodziewana. 58 lat to nie czas na umieranie... Wyrazy współczucia rodzinie i bliskim, Zmarłego. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Mu świeci na wieki wieków. Amen.

A on katolikiem był ze wyjezdzasz z tym wiecznym odpoczywaniem i swiatłem?

G
Gość
W dniu 02.07.2017 o 09:14, Czytelnik napisał:

Bardzo smutna wiadomość, tym bardziej, że to śmierć nagła i niespodziewana. 58 lat to nie czas na umieranie... Wyrazy współczucia rodzinie i bliskim, Zmarłego. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Mu świeci na wieki wieków. Amen.

A on katolikiem był ze wyjezdzasz z tym wiecznym odpoczywaniem i swiatłem?

G
Gość
W dniu 02.07.2017 o 09:14, Czytelnik napisał:

Bardzo smutna wiadomość, tym bardziej, że to śmierć nagła i niespodziewana. 58 lat to nie czas na umieranie... Wyrazy współczucia rodzinie i bliskim, Zmarłego. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Mu świeci na wieki wieków. Amen.

No,w tym wieku moze umierac tylko plebs,bezdomni,kredytobiorcy

J
Jean Pierre

specjalista od historii represji UB, no nie jest to powiedzmy b.pilne zadanie historyczne 28 lat po upadku komunizmu w Polsce..

G
Gość

Teraz to po kasie dla ratowników. Chociaż robili wszystko co się dało.

G
Gość
W dniu 02.07.2017 o 11:13, GML napisał:

  Bardzo smutna wiadomość. Oby się nie okazało, że komuś na Kremlu nie spodobała się podróż majora po krajach bałtyckich...Niech spoczywa w pokoju. 

Nie przesadzaj,nie taka smutna.Nadejda jeszcze smutniejsze tak dla ciebie jak i dla mnie.

p
płk mccenna

ścigał ubeków przez całe życie, zapomniał tylko , że wojna skończyła sie ponad 70 lat temu, dla niego wciaż trwała, ale skoro dobrze za to płacili

Dodaj ogłoszenie