Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieskie święto, by zrozumieć autyzm

Alina Bosak
Zajęcia w przedszkolu prowadzonym przez „Solis Radius” obejmują różne formy terapii.
Zajęcia w przedszkolu prowadzonym przez „Solis Radius” obejmują różne formy terapii. Krystyna Baranowska
Jak się zachowywać w kontaktach z dzieckiem autystycznym? Normalnie - zaakceptować jego inność, nie skupiać się na niej nieustannie i powstrzymać się od udzielania dobrych rad rodzicom.

Nie jesteśmy dziwakami

Możesz wesprzeć Rzeszowskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych "Solis Radius", przekazując 1 proc. podatku - KRS: 0000043032 lub wpłacając datek na kontro: 96 1540 1131 2001 6207 2850 0001.

Autyzm diagnozowany jest coraz częściej. Jedna wciąż większość "zdrowych" niewiele o nim wie, a rodziny z dziećmi cierpiącymi na to zaburzenie są społecznie izolowane. Właśnie po to raz w roku - 2 kwietnia - obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego symbolem jest niebieski - kolor nadziei.

- Chodzi o tu, aby zwrócić uwagę ludzi na to, że jest taki problem, a z drugiej strony przekonać ich, że ludzie cierpiący na autyzm w gruncie rzeczy są tacy sami, jak my - mówi Barbara Żurawska, mama 6,5-letniego Stasia, który cierpi na autyzm i dodaje:

- U mojego synka zaburzenie nie jest bardzo widoczne, ale dzieci autystyczne zachowują się często niestandardowo, przez co budzą nieufność i strach, są od razu kwalifikowane jako jakieś inne, niebezpieczne, dziwne. To sprawia przykrość i powoduje, że całe rodziny bywają odsuwane na bok. Nawet znajomi i bliscy nie wiedzą czasem, jak się zachować wobec autystycznego dziecka i jego rodziców.

A wystarczy zachowywać się normalnie, zaakceptować inność dziecka, nie skupiać się na niej nieustannie i powstrzymać się od udzielania dobrych rad. Metody wychowawcze, które sprawdzają się w przypadku dzieci zdrowych, w naszej sytuacji nie pomogą.

Warto w tym przypadku zaufać rodzicom, bo my wiemy, jak z naszym dzieckiem postępować, jak ono postrzega pewne rzeczy, czego się boi, czego nie potrafi zaakceptować.

Pani Barbara, aby zapewnić synkowi jak najlepszą opiekę, przeprowadziła się z województwa lubelskiego do Rzeszowa.

- Staś od ponad 2 lat jest podopiecznym rzeszowskiego stowarzyszenia "Solis Radius" i uczęszcza na zajęcia w punkcie przedszkolnym prowadzonym przez tę organizację - opowiada mama. - Dosyć długo szukaliśmy fachowej pomocy i właśnie tutaj trafiliśmy na ludzi, którzy wzbudzili nasze zaufanie, ponieważ zajęli się dzieckiem kompleksowo, od diagnozy, poprzez ustalenie całego spektrum działań oraz terapii, po realizację tego wszystkiego.

Bądźcie niebiescy

"Solis Radius" prowadzi w Rzeszowie dwa punkty przedszkolne - przy ul. Saskiej, gdzie uczęszcza 16 dzieci i w przy ul. Strażackiej, gdzie opieką objętych jest 24 maluchów. Do tego organizacja ma własną niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną oraz ośrodek terapeutyczny.

- Grupy przedszkolne liczą po 3-4 dzieci, w każdej grupie jest też trzech opiekunów. Dzieci mają stały program dnia i tygodnia. Posiłki, zajęcia, terapię "jeden na jeden", muzykoterapię, stymulację, jest także czas na zabawę i realizację programu dla przedszkoli - wylicza mam Stasia.

- Jesteśmy placówką oświatową i otrzymujemy subwencję z budżetu miasta, rodzice płacą także składkę członkowską - mówi Jacek Babis, wiceprezes stowarzyszenia "Solis Radius" i dodaje: - Zapewniamy pełną terapię edukacyjną dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju.

Codziennie przyjeżdżają do nas dzieci z Dębicy, Brzozowa, Przeworska. Rodzice pokonują po 100 kilometrów, by przywieźć je do naszego przedszkola. Mamy pod opieką 40 dzieci, a w kolejce czeka następnych 15. Niestety, na razie nie możemy ich przyjąć, ponieważ, aby zapewnić także im maksymalną ilość terapii, potrzebowalibyśmy dodatkowej, wykwalifikowanej kadry, a na razie nie jesteśmy w stanie takiej zapewnić. Naszym podopiecznym staramy się dać jak najwięcej wsparcia, by potem mogli pójść do publicznych placówek.

Stowarzyszenia "Solis Radius" na Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie co roku szykuje specjalny program. Był wtorkowy happening w centrum miasta i planowany jest koncert charytatywny w sobotę. 5 kwietnia, w Kościele pw. MB Saletyńskiej w Rzeszowie, o godz. 18.00 odbędzie się koncert organowy, na którym wystąpią wychowankowie Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Wstęp jest wolny. Przy wejściu do kościoła będzie prowadzona kwesta na rzecz dzieci chorych na autyzm. Patronat nad koncertem objął bp. Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

Honorowy patronat nad obchodami Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w całej Polsce objęła Pierwsza Dama RP - Anna Komorowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24