reklama

Niecodzienna akcja w Przemyślu. Anna Dąbrowska nawiązała do pamiętnej greckokatolickiej procesji [ZDJĘCIA]

luksZaktualizowano 
W czwartek na przystanku autobusowym na ul. Słowackiego w Przemyślu, odbył się performance poświęcony pamiętnej greckokatolickiej procesji z 2016 roku.

W czerwcu 2016 roku podczas corocznej procesji na wojenny cmentarz ukraińskich, doszło do zatrzymania procesji. Na ul. Słowackiego jednemu z uczestników zdarto koszulę wyszywaną tradycyjnym ukraińskim haftem.

Przepychanki podczas marszu Ukraińców w Przemyślu [FOTO, WIDEO]

- Rozerwany materiał koszuli zaświadcza o stanie społecznym, w którym błędnie odczytana symbolika koszuli wznieca nieproporcjonalny gniew. Rozerwana koszula jest rozerwanym dialogiem. Publiczne odarcie, w obecności kamer i gapiów to bezwstydne obnażenie wypieranych podziałów - uważa Anna Dąbrowska, animatorka społeczna, aktywistka na rzecz praw człowieka. Od jesieni 2016 roku pracuje w Przemyślu z polskimi i ukraińskimi mieszkańcami.

W czwartek 8 listopada Dąbrowska postanawiała publicznie zszyć koszulę w miejscu zamieszek z 2016.

- To próba otwartego zadania pytań o ten i inne materiały dowodowe - zdewastowane cmentarze, ataki na tle narodowościowym, mowę nienawiści. Wszystkie one w debacie publicznej pozostają oderwanymi od siebie sytuacjami. Tymczasem wspólnie tworzą okrutną diagnozę współczesnej Polski i stanu polsko-ukraińskiego nie-dialogu, w którym powracające narracje historyczne niweczą wszelkie możliwe próby porozumienia - uważa Dąbrowska i dodaje „czas nie jest przypadkowy - 100-lecie niepodległości Polski wydaje się dobrym momentem, aby zapytać o wartości, na jakich budujemy wspólnotę. I wobec sąsiadów z mniejszości i wobec sąsiadów zza nadbużańskiej miedzy".

Czytaj także: Są wyroki za zakłócenie greckokatolickiej procesji w Przemyślu

W 2015 i 2016 roku, w kwietniu i czerwcu na Podkarpaciu doszło do zniszczenia kilku pomników i upamiętnień ukraińskich, w tym na cmentarzach greckokatolickich w Mołodyczu i Werchracie. Sprawców nigdy nie złapano.

Anna Dąbrowska swój performance "Materiał dowodowy" postanowiła zorganizować jeszcze trzech miejscach:

  • 9 listopada na cmentarzu w Mołodyczu, przy zdewastowanym ukraińskim pomniku, w godz. 10-11.
  • 9 listopada na cmentarzu w Werchracie przy zdewastowanym ukraińskim pomniku, w godz. 12-13.
  • 10 listopada, Lublin pod Urzędem Wojewódzkim, w godz. 12-14.

Panachyda 2018 w Przemyślu. Grekokatolicka procesja przeszła...

***
Performance (z ang. 'przedstawienie, wykonanie') – sytuacja artystyczna, której przedmiotem i podmiotem jest ciało performera w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń (źródło Wikipedia).

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Marszałek Piłsudski zapytany odpowiedział ,że Polska jest dotąd dokąd zajdzie polski żołnierz i gdzie wbije swój bagnet w ziemię. Stepan Bandera twierdził że tam jest Ukraina gdzie są Ukraińcy. Czyli powyższa teoria w obu przypadkach by się zgadzała :D

z
zywy uchodzca z Wolynia
W dniu 15.11.2018 o 21:48, Gość napisał:

Ha, ha, ha :) Wpis o tym, że do XIV w. Przymyśl należał do Rusi Kijowskiej, której granice przebiegały na zachód od Krosna i Rzeszowa, że na Wzgórzu Zamkowym odkopano ruiny cerkwi Wołodara itd. - czyli o tym, co od zawsze można wyczytać w książkach i atlasach historycznych (nawet za komuny!) - no więc ten wpis został usunięty! Czego wy się boicie? Przecież chodzi wam niby tylko o prawdę. Niewygodna?

Zapomniales dodac ze odkryto tez groby Ukraincow w Walbrzychu, Boleslawcu i okolicach Goleniowa i Ornety.

To pewnie w tamtych okolicach ma przebiegac granica Ukrainy.

G
Gość
W dniu 13.11.2018 o 22:23, Gość napisał:

Przemysl zawsze Polski!PS.W ktorym wieku przylaczono Przemsl do Polski?

 

Ha, ha, ha :) Wpis o tym, że do XIV w. Przymyśl należał do Rusi Kijowskiej, której granice przebiegały na zachód od Krosna i Rzeszowa, że na Wzgórzu Zamkowym odkopano ruiny cerkwi Wołodara itd. - czyli o tym, co od zawsze można wyczytać w książkach i atlasach historycznych (nawet za komuny!) - no więc ten wpis został usunięty! Czego wy się boicie? Przecież chodzi wam niby tylko o prawdę. Niewygodna?

G
Gość
W dniu 14.11.2018 o 11:48, Gość napisał:

a więc gdzie było to słynne państwo ukraińskie ? nie widzę go w tym przydługim wywodzie.

Co z tego masz,że nie zwracasz uwagi na rzeczywistość? Państwo ukraińskie realnie istnieje i wszelkie menelskie próby podważania tego faktu nie spowodują żadnych zmian. Skoro mamy sąsiadów,należy zrobić wszystko,co możliwe,aby ułożyć sobie z nimi przyjacielskie stosunki. Głupków nie brakuje ani u nich ani u nas,ale politykę kształtują ludzie mądrzy,którzy potrafią myśleć logicznie i przewidywać skutki zachowań.

G
Gość

a więc gdzie było to słynne państwo ukraińskie ? nie widzę go w tym przydługim wywodzie.

G
Gość

Słowo kresy , jak podaje "Słownik języka polskiego", oznacza "część kraju leżąca blisko granicy, inaczej pogranicze". Po raz pierwszy Kresy zostały użyte przez Wincentego Pola w 1854 r. w poematach "Mohort" i "Pieśni o ziemi naszej". U Wincentego Pola była to linia od Dniestru po Dniepr, czyli ziemie pogranicza tatarskiego. Ale niedługo kresy pozostały w takiej postaci, bardzo szybko ta nazwa objęła dawne wschodnie województwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pomijając jednak ziemie na linii Wilno-Lwów. Przed rozbiorami tereny po Lwów były nazywane Rzeczypospolitą Królewską, a na wschód od niego - Rzeczypospolitą hetmańską. W czasach II Rzeczypospolitej Kresy Wschodnie przesunęły się na zachód, były to wschodnie województwa II Rzeczypospolitej: lwowskie (część), nowogródzkie, poleskie, stanisławowskie, tarnopolskie, wileńskie, wołyńskie i białostockie (część). Jedynie województwa stanisławowskie i tarnopolskie stanowiło składnik dawnego przedrozbiorowego pojęcia Kresów. Po 1945 roku znów pojęcie kresów przesuwa się na zachód. Ziemie bowiem, które zostały przyłączone do Związku Radzieckiego powoli zaczęły tracić znaczenie Kresów. Współcześnie używa się czasem określenie kresy wschodnie na tereny przygraniczne województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
W pamięci współczesnego Polaka Kresy kojarzone są z dawnymi wschodnimi terenami II Rzeczypospolitej, czyli z czasów sprzed II wojny światowej, niż z jakimiś innymi terenami, np. z czasów I Rzeczypospolitej. Te Kresy są nieuchwytne, ulotne i dawne, coś co zostało utracone bezpowrotnie, i co się dopiero wtedy zaczęło się cenić i tęsknić za tym. Kresy są wówczas wyidealizowane, stają się coś na kształt Raju Utraconego.
Dookreślenie do terminu kresy pojawia się dopiero wtedy, gdy ma się na myśli inne tereny niż wyżej opisane, np. Kresy Zachodnie.
Odrębną kwestię stanowią właśnie Kresy Zachodnie. Nazwa ta powstała jako kalka Kresów Wschodnich, i została podana w 1860 roku przez Jana Zacharasiewicza w jego książce "Na kresach". Pod nazwą Kresy Zachodnie rozumie się zachodnie tereny dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które znalazły się w zaborze pruskim - Pomorze Gdańskie, Wielkopolskę i Warmię. To sztuczne pojęcie pojawiło się jako pożyteczne politycznie w walce z propagandą niemiecką. To określenie może też obejmować Górny Śląsk. Po I wojnie światowej tereny te w większości zostały włączone do II Rzeczypospolitej, w wyniku działań wewnętrznych (powstań) jak i zewnętrznych (postanowienia Ententy). Po 1945 roku nazwy tej zaczęto używać również w stosunku do Ziem Odzyskanych, dokąd w większości byli przesiedlani mieszkańcy z Kresów Wschodnich.
Oprócz czysto terytorialnego pojęcia kresy, można kresy objąć szersza definicją. Mogą bowiem być one kojarzone też z obszarem, gdzie występuje tygiel kulturowy, językowy, narodowościowy oraz niekiedy religijny. Taka sytuacja na pograniczu np. państwa, daje możliwość wytworzenia się dość szczególnej strefy, gdzie zachodzą procesy np. kulturowe, niż na innych terenach owego państwa. I tak też jest czasami postrzegane przez mieszkańców tzw. Kresów, ale nie przez osoby spoza. Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej nie są jednolite, to są pogranicza polsko-litewskie, polsko-białoruskie, polsko-ukraińskie, ale nie tylko, również litewsko-białoruskie, białorusko-ukraińskie, oraz enklawy innych narodowości, które wykazują odmienność na północ i na południu Kresów, o czym nie zawsze się pamięta.

 

s
student historii
W dniu 13.11.2018 o 22:23, Gość napisał:

Przemysl zawsze Polski!PS.W ktorym wieku przylaczono Przemsl do Polski?

Przemysl zawsze byl miastem Slowianz grupy Polan. Poniewaz lezy na kresach ciagle byl najedzany poprzez plemiona Ruskie, ale to nie znaczy ze byl ich wlasnoscia i byly to ziemie Ruskie.

Kiedys nalezal tez do Austri i pewnie powiesz ze to jest miasto Austriackie ?

Cos musisz sie poduczyc troche historii tej naszej Polski.

G
Gość

Przemysl zawsze Polski!

PS.

W ktorym wieku przylaczono Przemsl do Polski?

G
Gość
W dniu 13.11.2018 o 15:15, Gość napisał:

Kto cię upoważnił do występowania w imieniu "rodowitych przemyślan"? Skąd wiesz,że się wszyscy zgadzają z głupotami,jakie tu się wypisuje?Rodowici Przemyślanie to także osoby narodowości Ukraińskiej. A najliczniej występują ludzie z rodzin mieszanych i to z wielu narodowości. Pewnie nie wiesz,że w Przemyślu mieszkają od wielu pokoleń,potomkowie Rusinów,Białorusinów.Ukraińców,Węgrów,Rumunów oraz Austriaków. Uchowało się także kilka rodzin żydowskich.Którzy spośród nich cię upoważniają do pisania bzdur?

 


EWA MA RACJĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość
W dniu 10.11.2018 o 11:06, Gość napisał:

Ewa pełny szacunek dla Ciebie za ten wpis .Rodowici przemyślanie zgadzają się z Tobą.Masz wielką rację.

Kto cię upoważnił do występowania w imieniu "rodowitych przemyślan"? Skąd wiesz,że się wszyscy zgadzają z głupotami,jakie tu się wypisuje?

Rodowici Przemyślanie to także osoby narodowości Ukraińskiej. A najliczniej występują ludzie z rodzin mieszanych i to z wielu narodowości. Pewnie nie wiesz,że w Przemyślu mieszkają od wielu pokoleń,potomkowie Rusinów,Białorusinów.Ukraińców,Węgrów,Rumunów oraz Austriaków. Uchowało się także kilka rodzin żydowskich.

Którzy spośród nich cię upoważniają do pisania bzdur?

G
Gość

ty jasiu z drugiej podstawówki co to znaczy reszta Polaków to Ukraińcy idz do szkoły niech ci oddadzą pieniądze bo niczego Cię nie nauczyli.

J
Jas z 2 klasy Podstawowki
W dniu 13.11.2018 o 00:26, Gość napisał:

To zacznij stary byku albo krowo pseudo głupi Jasiu udający dziecko myśleć. Przede wszystkim używaj przynajmniej polskich znaków pOLAKU za 10chę. Nie tylko tradycyjnie ku.chu. i spier. Dresy prać bo kotwice i inne idiotyczne naklejki śmierdzą siuchami. Wstyd

Nie mam polskich znakow pismiennych na klawiaturze.

Pisze uzywajac miedzynarodowych znakow pismiennych.

G
Gość

To zacznij stary byku albo krowo pseudo głupi Jasiu udający dziecko myśleć. Przede wszystkim używaj przynajmniej polskich znaków pOLAKU za 10chę. Nie tylko tradycyjnie ku.chu. i spier. Dresy prać bo kotwice i inne idiotyczne naklejki śmierdzą siuchami. Wstyd

J
Jas z 2 klasy Podstawowki
W dniu 12.11.2018 o 11:00, Gość napisał:

Podczas II Wojny Światowej zginęło ponad 6 Mln.(Sześć Milionów) Polaków z czego większą połowe stanowili Żydzi. Reszta część Polaków to Ukraińcy i inne narodowości obywatele Rzeczypospolitej.  Umęczone, szczególnej troski, wybrane państwo z dykty za Unijną Darmochę z syndromem "Kalego" podległe w pierwszej kolejności Watykanowi, USA i reszcie cywilizowanego świata. W kilka lat obrócone o 180 stopni

Prosze zaczac myslec jak sie pisze komentarz.

NIE MA wiekszej polowy bo kazda polowa jest rowna drugiej.

Jest tylko wieksza lub mniejsza czesc.

G
Gość

Podczas II Wojny Światowej zginęło ponad 6 Mln.(Sześć Milionów) Polaków z czego większą połowe stanowili Żydzi. Reszta część Polaków to Ukraińcy i inne narodowości obywatele Rzeczypospolitej. 

 

Umęczone, szczególnej troski, wybrane państwo z dykty za Unijną Darmochę z syndromem "Kalego" podległe w pierwszej kolejności Watykanowi, USA i reszcie cywilizowanego świata. W kilka lat obrócone o 180 stopni

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3