Niekorzystne dane demograficzne dla Podkarpacia. Przybywa stulatków, rodzi się mniej dzieci

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Podkarpacie się starzeje. W pierwszym półroczu tego roku odnotowano w całym województwie, także w Rzeszowie, minusowy przyrost naturalny.
Podkarpacie się starzeje. W pierwszym półroczu tego roku odnotowano w całym województwie, także w Rzeszowie, minusowy przyrost naturalny. Polska Press
Udostępnij:
Rośnie liczba 100-latków na Podkarpaciu. Jest ich 122 osoby. Natomiast przyrost naturalny spada. W tym roku był najniższy od momentu utworzenia województwa podkarpackiego w 1999 roku.

Informację o liczbie stulatków podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca stulatkom świadczenia honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. W maju 2019 takie świadczenia w naszym regionie otrzymywało 83 osoby, w sierpniu 2020 – 95, w roku bieżącym aż 122 osoby.

Najstarsza osoba, kobieta, urodziła się w 1913 r. i mieszka w pow. sanockim, najstarsza osoba z Rzeszowa urodziła się w 1915 r.

Świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków, ci seniorzy, którzy ukończyli sto lat i mają z ZUS wypłacaną emeryturę lub rentę. Świadczenie jest wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w placówce ZUS.

Świadczenie dla stulatkow wypłacane jest co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły 100 lat po dacie 28 lutego 2021 r. świadczenie wynosi 4 512, 41 zł brutto.

Niestety, dane demograficzne dla Podkarpacia są niekorzystne. Urząd Statystyczny w Rzeszowie podał, że w okresie pierwszych sześciu miesięcy br. na Podkarpaciu zanotowano tylko 9 tys. urodzeń żywych. Zgonów natomiast było więcej, bo 14 tys. Przyrost naturalny wyniósł minus 4,3 na 1 tys. mieszkańców i był najniższy od momentu utworzenia województwa w 1999 roku.

Podobnie w Rzeszowie, gdzie zanotowano 1,1 tys. urodzeń i 1,2 tys. zgonów. Rzeszów po raz pierwszy zanotował ujemny przyrost naturalny (- 1,1 na 1 tys. mieszkańców). Dodatnie natomiast było ogólne saldo migracji stałej.

Na koniec pierwszego półrocza 2021 roku, stolica województwa liczyła 198,5 tys. mieszkańców. Było to o 1,7 tys. osób więcej niż na koniec czerwca 2020 roku (1 stycznia 2020 r. do Rzeszowa przyłączono miejscowość Pogwizdów Nowy).

Na koniec czerwca 2021 roku, w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, liczba ludności Podkarpacia zmniejszyła się o 10,3 tys. osób i liczyła 2 mln 116 tys. mieszkańców. Na wsi mieszkało 58,5 proc. mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie kraje są najbardziej “odporne klimatycznie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie