Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieleczone mięśniaki grożą bezpłodnością

Paulina Dudczak
Regularne wizyty u ginekologa pozwolą lekarzowi wykryć mięśniaka, gdy guz jest jeszcze bardzo mały.
Regularne wizyty u ginekologa pozwolą lekarzowi wykryć mięśniaka, gdy guz jest jeszcze bardzo mały. Krystyna Baranowska
Mięśniaki to najczęściej występujące guzy łagodne, które powstają w macicy. Pojawiają się u kobiet w każdym wieku, jednak częściej u tych, które jeszcze nie rodziły.

Przyczyny powstawania mięśniaków nie są znane. Gdy guz jest mały, zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości. Jednak wraz ze wzrostem pojawiają się uciążliwe symptomy: obfite oraz przedłużające się miesiączki, plamienie pomiędzy okresami, powiększenie brzucha.

Kobietom towarzyszy uczucie pełności, które jest związane z uciskaniem mięśniaka na pęcherz. Z tego powodu konieczne jest także częstsze oddawanie moczu. Nieleczony, duży guz może być przyczyną anemii, poronień, a nawet niepłodności.

Mięśniaki można wykryć podczas badania ginekologicznego lub USG. Wybór metody leczenia uzależniony jest od wieku pacjentki i wielkości mięśniaka. U kobiet, które jeszcze nie rodziły przeprowadza się tzw. operacje oszczędzające. Zabieg polega na wyłuskaniu guza z tkanki macicy.

- Ta metoda, choć mniej inwazyjna, wiąże się jednak z możliwością odrastania guza - mówi lek. med. Włodzimierz Wątor, ginekolog z Rzeszowa.

Jeśli guz jest bardzo duży lub jest ich więcej, konieczne bywa usunięcie całej macicy. Brzuch rozcina się wówczas pionowo, od pępka w dół. Natomiast w przypadku usuwania samych mięśniaków chirurg wykonuje nacięcie poziome, tuż nad wzgórkiem łonowym. Blizna przypomina "uśmiech".

Alternatywą dla klasycznego zabiegu jest tzw. embolizacja. To bezoperacyjne usunięcie mięśniaków, które odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Przez nacięcie w pachwinie do tętnicy udowej wprowadzana jest cienka, gumowa rurka. Za pomocą rurki do guza podawany jest specjalny lek, który zatyka naczynia krwionośne, doprowadzające krew do mięśniaka. Guz ulega wówczas zmniejszeniu nawet o połowę.

Jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym przeprowadza się embolizację, jest Zakład Radiologii Zabiegowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, z którego pomocy korzystają także mieszkanki Podkarpacia.

- Pamiętajmy, że embolizacja to niszowa metoda. Leczony w ten sposób mięśniak może zaniknąć, ale nie zawsze się tak zdarza - zauważa Włodzimierz Wątor.

Jeśli lekarz zdecyduje się na operacyjne usunięcie mięśniaków, do zabiegu trzeba się wcześniej przygotować. Obowiązkowo trzeba się zaszczepić przeciwko żółtaczce (WZW B). Każda z pacjentek podpisuje zgodę na operację oraz odbywa rozmowę z anestezjologiem na temat znieczulenia, które zostanie zastosowane. Pół doby przed zabiegiem nie można nic jeść, ani pić.

Już na drugi dzień po operacji pacjentka wstaje z łóżka. Oczywiście, nie obejdzie się bez pomocy pielęgniarki. Kobiecie podawane są środki przeciwbólowe i zastrzyki przeciwzakrzepowe. Ze szpitala wychodzi się w piątej dobie po zabiegu. Szwy są usuwane po tygodniu. Ranę należy przemywać wodą z mydłem, by szybciej się goiła.

- Z każdym dniem samopoczucie jest coraz lepsze. Po ok. 5 tygodniach od operacji nastąpił u mnie całkowity powrót do pełnej formy. Choć jeszcze przez jakieś trzy miesiące unikałam podnoszenia cięższych rzeczy. Lekarz zalecił mi też spacery - wspomina pani Joanna z Rzeszowa, która w styczniu przeszła zabieg operacyjnego usunięcia mięśniaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24