MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemiecki historyk szuka krewnych mieszkańca Łomnej koło Przemyśla, zamordowanego przez nazistów w 1944 r. w Niemczech

Norbert Ziętal
Pamiątkowa tablica z nazwiskami ofiar hitlerowskiego terroru. Jest na niej też nazwisko Iwana Paczyka, zapisane tutaj jako Iwan Pacyk.
Pamiątkowa tablica z nazwiskami ofiar hitlerowskiego terroru. Jest na niej też nazwisko Iwana Paczyka, zapisane tutaj jako Iwan Pacyk. Stefan Kahlen
Niemiecki historyk Stefan Kahlen poszukuje krewnych Iwana Paczyka, urodzonego w 1925 r. we wsi Łomna koło Przemyśla, który w czasie II wojny światowej został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec i tam w 1944 r. zamordowany przez nazistów. Za naszym pośrednictwem prosi o kontakt krewnych Iwana Paczyka.

- Od tej strasznej wojny minęło prawie 80 lat, w których Niemcy zniszczyły połowę Europy. Ponad 50 milionów zabitych padło ofiarą tej makabrycznej wojny. Chciałbym opowiedzieć o jednej z tych ofiar niemieckiego reżimu nazistowskiego. I jednocześnie poprosić o pomoc Czytelników portalu nowiny24.pl

- pisze w e-mailu do naszej redakcji Stefan Kahlen, historyk z Niemiec.

Szuka krewnych Iwana Paczyka, który urodził się 8 sierpnia 1925 r. we wsi Łomna, na terenie dzisiejszej gminy Bircza, niedaleko Przemyśla. Rodzica Iwana to Metron i Maria. W 1941 r. zaledwie 16-letni Iwan został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Trafił na południe tego kraju do landu Bawaria, do niewielkiego miasteczka Lindau. Trafił do gospodarstwa rolnego i w nim przez trzy lata pracował.

W październiku 1944 r. 19-letni Iwan został zamordowany przez nazistów. Prawdopodobnie powodem była jego żydowska narodowość.

Stefan Kahlen zaznacza, że nazwisko może brzmieć inaczej. Zamiast Paczyk mogło to być Bacić, Bacyk, Baczyk.

- Po tylu latach miasto Lindau chce nawiązać kontakt z rodziną Iwana. Mówi się, że członkowie rodziny Iwana byli w Niemczech już w 1980 roku, aby szukać grobu ukochanej osoby. W tym czasie niestety nie było kontaktu między rodziną Iwana a miastem Lindau i jego mieszkańcami. Miasto chciałoby to teraz nadrobić, ponieważ jest wiele do opowiedzenia. Co tak naprawdę wtedy się wydarzyło, ale także, jak Lindau chciałby dziś uhonorować pamięć Iwana - twierdzi pan Stefan.

Wieś Łomna dzisiaj już nie istnieje. Po II wojnie jej mieszkańcy zostali wysiedleni na tereny zachodniej Polski. Aż do 1990 r. Łomna znajdowała się na terenach rządowego ośrodka wypoczynkowego Arłamów. Była niedostępna dla zwykłych ludzi. Dzisiaj porasta lasem.

W Aeschach, części Lindau, znajduje się zbiorowy grób ofiar nazistowskiego terroru, przymusowych robotników. Obok pomnika z kilkunastoma nazwiskami znajduje się niewielka kamienna tabliczka o treści "Iwan Paczyk. 1928-1944". Najprawdopodobniej jest na niej pomyłka w dacie urodzin.

Za naszym pośrednictwem niemiecki historyk prosi o kontakt osoby, które mają jakiekolwiek informacje o krewnych Iwana Paczyka. A może ktoś pamięta jego rodzinę z Łomnej?

ZOBACZ TEŻ:

Obchody 77. rocznicy pacyfikacji przez hitlerowców Łopuszki Wielkiej, Pantalowic i Rączyny koło Kańczugi.

Obchody 77. rocznicy pacyfikacji przez hitlerowców Łopuszki ...

Święto Purim obchodzone jest czternastego i piętnastego dnia miesiąca Adar, czyli w lutym lub marcu. Purim świętuje się na pamiątkę uniknięcia śmierci przez Żydów mieszkających w perskim mieście Suza. W przeddzień święta obowiązuje post upamiętniający królową Esterę, która modliła się do Boga o uratowanie swoich braci Żydów.

Żydowskie święto Purim w Centrum Historii Polskich Żydów w D...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sportowcy dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24