Niepełnosprawne dziecko dzięki terapi schowa język

Ula Sobol
5-letni Kacperek razem z Małgorzatą Iwińską-Gotkowską z "Titum”, która modeluje jego mięśnie twarzy poprzez głaskanie, rozciąganie i wibrację.
5-letni Kacperek razem z Małgorzatą Iwińską-Gotkowską z "Titum”, która modeluje jego mięśnie twarzy poprzez głaskanie, rozciąganie i wibrację. Krystyna Baranowska
Udostępnij:
Wiele niepełnosprawnych dzieci zwraca uwagę wyrazem twarzy, niedomkniętymi ustami. Rehabilitacja może to zmienić.

"Titum" Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności. Możesz je wspomóc, przekazując 1 proc. podatku. KRS: 0000162837 lub przekazując datek na konto w Banku Pekao SA I Oddział w Rzeszowie, nr: 55 1240 1792 1111 0000 1974 3017

Najczęściej stosowaną metodą rehabilitacji twarzy i jamy ustnej niepełnosprawnych jest stymulacyjna według koncepcji Castillo Moralesa.

Ten argentyński lekarz i rehabilitant podczas obserwacji zwyczajów pierwotnych mieszkańców Ameryki Łacińskiej, stwierdził, że bliski kontakt fizyczny matki i dziecka stanowi podłoże nie tylko prawidłowego rozwoju małego człowieka.

I to nie tylko emocjonalnego, ale także sensomotorycznego oraz psychicznego.
Na podstawie obserwacji Morales stworzył program rehabilitacji jamy ustnej i twarzy.

- Podczas całej terapii ważne jest zaangażowanie całego otoczenia dziecka, osób dorosłych m.in. rodziców -wylicza Małgorzata Iwińska-Gotkowska, prezes i neurologopeda - terapeuta Castillo Moralesa ze Stowarzyszenia Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Titum" w Rzeszowie.

Jednak uzyskanie zadowalającego efektu terapeutycznego wymaga czasu, bezwzględnej systematyczności w terapii oraz cierpliwości.

Ustno-twarzowa terapia

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych terapeutów w Centrum Terapii "Titum" przy ul. Wyspiańskiego 16a. Oferują tu oprócz terapii metodą Castillo Moralesa m.in. indywidualną terapię psychologiczną, terapię logopedyczną i neurologopedyczną, integrację sensoryczną, rehabilitację ruchową, Viofor, terapię zajęciową, dogoterapię, hipoterapię, zajęcia karate, zajęcia taneczne oraz wiele innych zajęć grupowych.

Małgorzata Iwińska-Gotkowska zaznacza, że głównym celem metody Castillo Moralesa jest wczesna stymulacja rozwoju dziecka:

- Ustno-twarzowa terapia regulacyjna polega na stymulacji mięśni biorących udział w procesie mowy: mięśni oddechowych i klatki piersiowej, mięśni kontrolujących ustawianie głowy, mięśni twarzy oraz jamy ustnej - wyjaśnia neurologopeda.

U noworodków i niemowląt nieprawidłowe napięcie tych mięśni prowadzi do trudności w domykaniu ust, uchwyceniu piersi, ssaniu, połykaniu, później w żuciu.

- Te same partie mięśni biorą udział w produkcji dźwięków mowy, zatem trudności ruchowe w zakresie funkcji fizjologicznych przyczyniają się do zaburzeń artykulacji i są wskazaniem do terapii Koncepcją Castillo-Morales - akcentuje Małgorzata Iwińska-Gotkowska.

Terapeuta Castillo Moralesa w procesie leczenia stosuje techniki dotyku, głaskania, rozcierania, wibracji i uścisku. Przyczynia się to do wyregulowania napięcia mięśniowego m.in. ust, twarzy i całego ciała.

Także do wyregulowania oddechu, uzyskania kontroli ślinienia się dzieci, poprawienia artykulacji, zaktywizowania funkcji ssania, żucia i połykania. Jama ustna się domyka, język - cofa i podnosi, ułożenie szczęki i żuchwy względem siebie zostaje wyregulowane.

- Efekt rehabilitacji w dużym stopniu zależy również od zaangażowania i determinacji pacjenta. Szczególnie ważne jest to w przypadku utrwalonych zaburzeń - dodaje nasz specjalista, który codziennie pracuje z małymi pacjentami.

Dla kogo?

W Polsce jest grupa certyfikowanych terapeutów Castillo Moralesa zrzeszonych przy Stowarzyszeniu Terapeutów. Informacje na temat terapeutów w danym województwie znajdują się na stronie Stowarzyszenia.

Ekspert podkreśla, że terapia szczególnie przeznaczona jest dla dzieci z zespołami genetycznymi i obniżonym napięciem mięśniowym (hipotonia) np. zespół Downa, zespół Prader-Willi, sekwencja Pierre Robin, zespół Möbiusa.
Z tej metody mogą także skorzystać niemowlęta z zaburzeniami funkcji ssania i połykania oraz wcześniaki, dzieci z opóźnionym rozwojem sensomotorycznym.

Terapia pomocna jest także dla dzieci i dorosłych z ośrodkowymi zaburzeniami ruchowymi i różnorodnymi upośledzeniami, np. mózgowym porażeniem dziecięcym. Mogą z niej korzystać pacjenci z rozszczepem warg i podniebienia, z niewydolnością domykania ust i słabą kontrolą ślinienia, a także osoby po urazach czaszkowo-mózgowych oraz w śpiączce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie