Niepełnosprawne dziecko dzięki terapi schowa język

Ula Sobol
5-letni Kacperek razem z Małgorzatą Iwińską-Gotkowską z "Titum”, która modeluje jego mięśnie twarzy poprzez głaskanie, rozciąganie i wibrację.
5-letni Kacperek razem z Małgorzatą Iwińską-Gotkowską z "Titum”, która modeluje jego mięśnie twarzy poprzez głaskanie, rozciąganie i wibrację. Krystyna Baranowska
Wiele niepełnosprawnych dzieci zwraca uwagę wyrazem twarzy, niedomkniętymi ustami. Rehabilitacja może to zmienić.

"Titum" Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności. Możesz je wspomóc, przekazując 1 proc. podatku. KRS: 0000162837 lub przekazując datek na konto w Banku Pekao SA I Oddział w Rzeszowie, nr: 55 1240 1792 1111 0000 1974 3017

Najczęściej stosowaną metodą rehabilitacji twarzy i jamy ustnej niepełnosprawnych jest stymulacyjna według koncepcji Castillo Moralesa.

Ten argentyński lekarz i rehabilitant podczas obserwacji zwyczajów pierwotnych mieszkańców Ameryki Łacińskiej, stwierdził, że bliski kontakt fizyczny matki i dziecka stanowi podłoże nie tylko prawidłowego rozwoju małego człowieka.

I to nie tylko emocjonalnego, ale także sensomotorycznego oraz psychicznego.
Na podstawie obserwacji Morales stworzył program rehabilitacji jamy ustnej i twarzy.

- Podczas całej terapii ważne jest zaangażowanie całego otoczenia dziecka, osób dorosłych m.in. rodziców -wylicza Małgorzata Iwińska-Gotkowska, prezes i neurologopeda - terapeuta Castillo Moralesa ze Stowarzyszenia Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Titum" w Rzeszowie.

Jednak uzyskanie zadowalającego efektu terapeutycznego wymaga czasu, bezwzględnej systematyczności w terapii oraz cierpliwości.

Ustno-twarzowa terapia

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych terapeutów w Centrum Terapii "Titum" przy ul. Wyspiańskiego 16a. Oferują tu oprócz terapii metodą Castillo Moralesa m.in. indywidualną terapię psychologiczną, terapię logopedyczną i neurologopedyczną, integrację sensoryczną, rehabilitację ruchową, Viofor, terapię zajęciową, dogoterapię, hipoterapię, zajęcia karate, zajęcia taneczne oraz wiele innych zajęć grupowych.

Małgorzata Iwińska-Gotkowska zaznacza, że głównym celem metody Castillo Moralesa jest wczesna stymulacja rozwoju dziecka:

- Ustno-twarzowa terapia regulacyjna polega na stymulacji mięśni biorących udział w procesie mowy: mięśni oddechowych i klatki piersiowej, mięśni kontrolujących ustawianie głowy, mięśni twarzy oraz jamy ustnej - wyjaśnia neurologopeda.

U noworodków i niemowląt nieprawidłowe napięcie tych mięśni prowadzi do trudności w domykaniu ust, uchwyceniu piersi, ssaniu, połykaniu, później w żuciu.

- Te same partie mięśni biorą udział w produkcji dźwięków mowy, zatem trudności ruchowe w zakresie funkcji fizjologicznych przyczyniają się do zaburzeń artykulacji i są wskazaniem do terapii Koncepcją Castillo-Morales - akcentuje Małgorzata Iwińska-Gotkowska.

Terapeuta Castillo Moralesa w procesie leczenia stosuje techniki dotyku, głaskania, rozcierania, wibracji i uścisku. Przyczynia się to do wyregulowania napięcia mięśniowego m.in. ust, twarzy i całego ciała.

Także do wyregulowania oddechu, uzyskania kontroli ślinienia się dzieci, poprawienia artykulacji, zaktywizowania funkcji ssania, żucia i połykania. Jama ustna się domyka, język - cofa i podnosi, ułożenie szczęki i żuchwy względem siebie zostaje wyregulowane.

- Efekt rehabilitacji w dużym stopniu zależy również od zaangażowania i determinacji pacjenta. Szczególnie ważne jest to w przypadku utrwalonych zaburzeń - dodaje nasz specjalista, który codziennie pracuje z małymi pacjentami.

Dla kogo?

W Polsce jest grupa certyfikowanych terapeutów Castillo Moralesa zrzeszonych przy Stowarzyszeniu Terapeutów. Informacje na temat terapeutów w danym województwie znajdują się na stronie Stowarzyszenia.

Ekspert podkreśla, że terapia szczególnie przeznaczona jest dla dzieci z zespołami genetycznymi i obniżonym napięciem mięśniowym (hipotonia) np. zespół Downa, zespół Prader-Willi, sekwencja Pierre Robin, zespół Möbiusa.
Z tej metody mogą także skorzystać niemowlęta z zaburzeniami funkcji ssania i połykania oraz wcześniaki, dzieci z opóźnionym rozwojem sensomotorycznym.

Terapia pomocna jest także dla dzieci i dorosłych z ośrodkowymi zaburzeniami ruchowymi i różnorodnymi upośledzeniami, np. mózgowym porażeniem dziecięcym. Mogą z niej korzystać pacjenci z rozszczepem warg i podniebienia, z niewydolnością domykania ust i słabą kontrolą ślinienia, a także osoby po urazach czaszkowo-mózgowych oraz w śpiączce.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie