Nieudzielenie absolutorium burmistrzowi Leska Adamowi Starskiemu zostało unieważnione

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Adam Starski, burmistrz Leska.
Adam Starski, burmistrz Leska. Archiwum
15 lipca Rada Miejska w Lesku podjęła Uchwałę w sprawie nieudzielenia absolutorium burmistrzowi Miasta i Gminy Lesko z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok. Uchwała trafiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, która w ostatnich dniach unieważniła uchwałę.

W opinii RIO, Rada Miejska w Lesku nie dokonała jednoznacznej oceny wykonania budżetu oraz nie spełniła wymogów formalnych określonych procedurą. Nie zapoznała się z opinią Składu Orzekającego, negatywnie opiniującego wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Lesku w sprawie nieudzielenia absolutorium burmistrzowi Leska. Podczas postępowania nie wykazała też, aby budżet gminy Lesko nie został zrealizowany w całości lub w znacznej części. W związku z tym RIO postanowiła w całości stwierdzić nieważność uchwały z 15 lipca.

- Nieudzielenie mi jako burmistrzowi Leska absolutorium miało być kolejnym ciosem ze strony części Rady Miejskiej (klub PiS oraz dwóch niezależnych radnych, z różnych względów współpracujących z tym klubem tj. – p. Edyty Wojtowicz-Wojdanowskiej i Tomasza Bebkiewicza). Kłamliwe argumenty miały za zadanie negatywnie nastawić do mnie mieszkańców naszej gminy. Różne taktyki i chwyty próbowano stosować na mnie i na mój komitet wyborczy już przy wyborach – twierdzi Adam Starski, burmistrz Leska.

- Budżet wykonałem w stopniu bardzo dobrym. Dochody budżetu wykonałem na poziomie 100,95%, wydatki w 94,46%, a na inwestycje wydatki zrealizowałem aż w 94,50%. - Tym razem organ nadzorczy unieważnił bezzasadną, wycelowaną we mnie uchwałę Rady. Myślę, że Rada zamiast skupić się na działaniach dla mieszkańców w tym na pozyskiwaniu środków do gminnej kasy, będzie szukała kolejnych sposobów, aby we mnie uderzyć. Pewnie będą chcieli podejmować kolejne uchwały wycelowane w burmistrza. Skoro nie udało się tym razem, to może uda się kolejnym. Już słyszę o kolejnych próbach uderzenia we mnie m.in. o skargach do innych organów, o obniżeniu wynagrodzenia itd. Moim zdaniem to nie dla takich działań i wewnętrznych wojen zostaliśmy wybrani dla mieszkańców. Należy skupić się jeszcze do końca tej kadencji, aby spełnić jak najwięcej oczekiwać naszych mieszkańców – dodaje burmistrz.

O komentarz do unieważnienia uchwały i zarzutów burmistrza poprosiliśmy Edytę Wojtowicz – Wojdanowską, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Lesku.

- Na pewno będziemy się odwoływać. Wyjaśnienia odnośnie decyzji oraz zarzutów ze strony burmistrza zamieściliśmy na stronie Fb Rady Miejskiej w Lesku. Jednak od razu chcę sprostować kolejne udzielane przez pana Snarskiego nieprawdziwe informacje. Nie wszyscy radni z klubu PIS głosowali za nieudzieleniem absolutorium. Jeden z radnych tego klubu wstrzymał się od głosu, a radnych niezależnych głosujących za nieudzielaniem absolutorium było trzech a nie dwóch jak twierdzi burmistrz. Niestety, pomimo, że zwracali mu na to uwagę radni nie dokonał korekty swojej wypowiedzi i postu w mediach społecznościowych. Nasze oficjalne stanowisko w tej sprawie znajduje się na profilu Fb (Rada Miejska w Lesku) do lektury, którego zachęcam – kończy rozmowę wiceprzewodnicząca.

Na w/w profilu można m.in. przeczytać:
„Odnosząc się do zarzutów zawartych w poście opublikowanym w mediach społecznościowych przez Pana Burmistrza Adama Snarskiego informujemy, że przepis art. 18 ust. 2 pkt 4 ust. o samorządzie gminnym stanowi, że wyłączną kompetencją Rady Miejskiej jest podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu.” (wykonania budżetu)
Na uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej przysługuje możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Link do profilu Rady Miasta Leska: https://www.facebook.com/Rada-Miejska-w-Lesku-106246545084074

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie