Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieznajomość prawa szkodzi

JÓZEF LONCZAK
Szczególnie trudno jest stworzyć bezpieczne warunki pracy na budowach, gdyż występuje tam mnóstwo zagrożeń. Nikt jednak nie zwolni pracodawcy z takiego obowiązku.
Szczególnie trudno jest stworzyć bezpieczne warunki pracy na budowach, gdyż występuje tam mnóstwo zagrożeń. Nikt jednak nie zwolni pracodawcy z takiego obowiązku. AUTOR
Pracodawcy obniżając koszty funkcjonowania firm oszczędzają też na bezpieczeństwie pracy. Często ukrywają takie działania przed załogą, a zwłaszcza przed inspektorami PIP, którzy mogą ukarać szefa mandatem lub skierować sprawę do sądu.

Pracodawcy narzekają na wiele przeciwności: gąszcz przepisów, związki zawodowe i bezwzględną konkurencję. Ta ostatnia bywa zabójcza nie tylko wtedy, kiedy firma nie jest w stanie utrzymać się na rynku i upada. Naprawdę staje się tragiczna, gdy wskutek zaniedbań i oszczędności dochodzi do ciężkiego wypadku, w którym pracownik traci bezpowrotnie zdrowie, a nawet życie.
Kontrole PIP przeprowadzone w firmach naszego regionu wykazują liczne nieprawidłowości. - W co trzeciej z nich zastrzeżenia inspektorów budził stan techniczny pomieszczeń, w których pracują ludzie. W 28 proc. kontrolowanych firm zastrzeżenia budzi stan urządzeń i maszyn. Prawie co trzeci pracodawca nie informuje swoich pracowników o ryzyku związanym z wykonywaną pracą - wylicza Marian Liwo, okręgowy inspektor pracy PIP w Rzeszowie.

Marian Liwo, okręgowy inspektor pracy PIP w Rzeszowie: - Obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy obciąża pracodawcę. Z jego realizacji nie zwalniają go zarówno trudności ekonomiczne, jak i niewiedza. Nikt bowiem nie dał nikomu prawa do narażania pracownika na niebezpieczeństwo utraty życia czy choćby zdrowia.

Jak mówią inspektorzy PIP, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości szef firmy chcąc uniknąć kary, często tłumaczy, że nie wiedział o takim lub innym przepisie dotyczącym bhp. Niektórzy są bardziej aroganccy i narzekają na ciągłe zmiany w prawie pracy i dlatego nie mogą się w nich połapać. Przy okazji zarzucają kontrolującym zbytnie wnikanie w szczegóły itd.
- W stosunku do winnych wykroczeń przeciwko prawom pracownika w ub.r. nałożono 30 mandatów karnych na kwotę 9600 zł. Skierowaliśmy też 9 wniosków do sądów - wylicza Piotr Fornal, zastępca okręgowego inspektora pracy PIP w Rzeszowie.
Tymczasem pracodawcy skarżą się na zbyt skomplikowane przepisy bhp. - Rzeczywiście, prawo pracy i przepisy dotyczące bezpieczeństwa są obszerną dziedziną wiedzy. Aby ją dokładnie poznać, pracodawcy powinni sami się systematycznie dokształcać i pilnować, by to prawo znały osoby pełniące funkcje kierownicze. Nie mogą też zapominać o obowiązku szkoleń szeregowych pracowników z zakresu bhp - radzą kontrolerzy PIP.
Według oficjalnych statystyk, w całym kraju w ub.r. przy pracy śmierć poniosło 520 osób, a ponad tysiąc uległo tzw. wypadkom ciężkim. Ustalenia wykazują, że nie wszystkie są wynikiem zaniedbań lub oszczędności ze strony pracodawców. Jednak zawsze pojawia się pytanie: czy musiało dojść do tragedii?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24