Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nitkuj zęby przynajmniej raz dziennie

Ewa Kurzyńska
Na zębach odkłada się tylko 20 proc. wszystkich bakterii obecnych w jamie ustnej. Reszta znajduje się na błonach śluzowych i języku. Szczotkując zęby usuwamy bakterie tylko z ich powierzchni.
Na zębach odkłada się tylko 20 proc. wszystkich bakterii obecnych w jamie ustnej. Reszta znajduje się na błonach śluzowych i języku. Szczotkując zęby usuwamy bakterie tylko z ich powierzchni. ARCHIWUM
Zaledwie 10 proc. Polaków korzysta z nici dentystycznych - alarmują stomatolodzy. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że samo mycie zębów nie zawsze wystarcza, by zachować pełny i ładny uśmiech.

Po samym szczotkowaniu nieoczyszczone zostają przestrzenie międzyzębowe. Są to miejsca, w których najczęściej odkłada się płytka nazębna i zalegają resztki pokarmów. Z tego powodu nierzadko pojawia się tam próchnica czy też zapalenie dziąseł. Żeby tego uniknąć powinno się korzystać z nici dentystycznych. Niestety, Polacy rzadko o tym pamiętają

- Nie mamy świadomości, że należy korzystać z nici i tzw. płukanek. Dorośli nie mieli w przeszłości wpojonych takich nawyków, gdyż w ich młodości w sklepach trudno było dostać tak "ekskluzywne" przybory do higieny jamy ustnej. Stąd nasza obecna wiedza oraz wiedza dzieci na temat konieczności stosowania nitek dentystycznych jest znikoma - wyjaśnia lek. stom. Izabela Walawender z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Borczyka w Katowicach.

Nitkować zęby wystarczy raz na dzień, najlepiej wieczorem przed pójściem spać.

Często zdarza się, że nieumiejętne korzystanie z nici dentystycznych prowadzi do uszkodzenia brodawki międzyzębowej, krwawienia i bólu dziąsła, co zniechęca do dalszego korzystania z nitek. Należy zatem zwrócić dużą uwagę na sposób w jaki nitkujemy zęby.

- Nitkę o długości ok. 50 cm należy nawinąć na środkowe palce. Z pomocą kciuków prowadzimy ją w przestrzeniach międzyzębowych oraz pod brzegami dziąseł. Nitkę powinno się prowadzić po wypukłości zębów, a nie uderzać bezpośrednio w dziąsło. Ruchami w górę i dół czyścimy dokładnie powierzchnie styczne wszystkich zębów. Podczas czyszczenia zębów żuchwy, nitkę prowadzimy palcami wskazującymi - wyjaśnia Izabela Walawender z katowickiej kliniki.

Właściwej techniki nitkowania można nauczyć się w gabinecie higienistki stomatologicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24