Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc pod namiotem w lesie i survival w regionie. Gdzie można legalnie?

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tysięcy hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli swobodnie uprawiać swoje hobby. Gdzie w naszym regionie można zostać lokalnym Bearem Gryllsem?

Pilotażowy program ruszył 21 listopada w kilkunastu regionach Polski.
– Efekty ocenimy za rok, ale to może być przełom. Usuwamy bariery niezrozumienia między różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Strefy wyznaczono na terenie 15 spośród 17 wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów państwowych. Lasy na terenie województwa podkarpackiego są podzielone - opiekę nad południową i centralną częścią sprawuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, natomiast północna część regionu podlega pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie. Na obu obszarach wyznaczono strefy dla amatorów sprawdzenia swoich umiejętności sztuki przetrwania - bushcraftu i survivalu.

Na obszarze zarządzanym przez Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie takie strefy znajdują się w Bieszczadach.
- Przeszkodą w wyznaczaniu takich obszarów są tereny chronione oraz ostoje dzikiej zwierzyny. Udało się jednak wytypować obszary leśne na terenie Leśnych kompleksów promocyjnych „Lasy Bieszczadzkie” o powierzchni prawie 1000 hektarów. W Nadleśnictwie Baligród jest to 516 hektarów w okolicach Zalewu Solińskiego (Bukowiec, Zawóz, Rajskie), zaś w Nadleśnictwie Cisna 452 hektary w rejonie Zawoju i Jaworca, ale poza terenem rezerwatu Sine Wiry. Wyjęte z programu są ostoje zwierzyny i obszary podlegające wyższym formom ochrony przyrody, jednocześnie z dala od bitych dróg i uczęszczanych szlaków, stąd wcale nie jest łatwo wydzielić takie tereny - informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie dla miłośników survivalu wyznaczono obszar w leśnych ostępach Lasów Janowskich, na terenie byłego województwa tarnobrzeskiego.
- Wybrany teren o powierzchni ponad 2,5 tysiąca hektarów znajduje się w północnej części Nadleśnictwa Janów Lubelski, w obrębie leśnictw Majdan, Kalenne i Stojeszyn. To fragment lasu pozbawiony infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, oddalony od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy będzie można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury - informuje RDLP w Lublinie.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrze spakować plecak do lasu

Korzystanie z wyznaczonych powierzchni leśnych będzie możliwe w dowolnym miejscu znajdującym się w ich granicach, w maksymalnie czteroosobowej grupie i nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Wystarczy uprzednie powiadomienie nadleśnictwa za pośrednictwem poczty elektronicznej. Biwakujący będą zobligowani do przestrzegania regulaminu, posprzątania miejsca w którym przebywali i przywrócenia do stanu w jakim go zastali, zgodnie z zasadą leave no trace (z angielskiego nie zostawiaj po sobie śladów).

– Każdy z przybywających do obszarów pilotażowych powinien pamiętać o szacunku do przyrody, lasu i jego dzikich mieszkańców. Dlatego też korzystając z terenów leśnych należy mieć na względzie zasady odpowiedniego zachowania się w lesie i zgodnie z nimi postępować - tłumaczy zastępca dyrektora lubelskiej dyrekcji do spraw gospodarki leśnej, doktor inżynier Mirosław Waniewski.
Warto pamiętać, że użytkowników obszarów pilotażowych obowiązuje, jak wszystkich innych, zakaz używania otwartego ognia w lesie. Skala zagrożenia pożarowego w lasach, potęgowana ostatnio przez kolejne lata suszy, nie pozwala tu na kompromis ze względów bezpieczeństwa. – Jako odpowiedzialni zarządcy lasów nie możemy spełnić niektórych marzeń survivalowców i bushcrafterów – ocenia Anna Pikus, naczelnik Wydziału Społecznych Funkcji Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Nowatorski projekt jest dużym udogodnieniem i wyjściem naprzeciw wszystkim osobom, które w sposób niestandardowy korzystają z terenów leśnych będących pod zarządem Lasów Państwowych. Pilotażowy program potrwa do 23 listopada 2020 roku. W tym czasie leśnicy przekonają się czy takie formy aktywności jak bushcraft i survival nie tworzą zagrożeń dla lasu i innych osób. Obszary objęte programem będą monitorowane: leśnicy i wolontariusze z grup bushcraftowych będą prowadzili obserwację, wywiady z turystami, ankiety internetowe.

POLECAMY: JEDZENIE I ZABAWA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Noc pod namiotem w lesie i survival w regionie. Gdzie można legalnie? - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24