Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja turystyczna w Leżajsku. Można zwiedzać XVII-wieczną wieżę obronną [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Leżajsk ma nową atrakcję turystyczną. Od maja można zwiedzać  XVII-wieczną wieżę obserwacyjno-obronną.
Leżajsk ma nową atrakcję turystyczną. Od maja można zwiedzać XVII-wieczną wieżę obserwacyjno-obronną. Krzysztof Kapica
Na turystycznej mapie Podkarpacia pojawiła się nowa atrakcja: można zwiedzać XVII-wieczną wieżę obronną w Leżajsku i podziwiać z niej miasto i okolicę

Wieża jest własnością leżajskiej farnej. Miasto użytkuje ją do 2030 r. Staraniem parafii jeszcze w latach 2011-2012 przeprowadzono jej gruntowny remont. Natomiast miasto wybudowało schody od trzeciej do szóstej kondygnacji. Została też wybudowana galeria na ostatnim poziomie wieży, służąca do podziwiania panoramy miasta i okolic.

Wspinaczka na szósty poziom wieży wymaga pokonania 123 stopni stromych schodów (ponad 22 metry w pionie). Na drugiej i trzeciej kondygnacji zostały zainstalowane urządzenia multimedialne z prezentacją historii miasta.

Z kolei na parterze, po gruntownym remoncie, światło dzienne ujrzały odsłonięte do surowej cegły ściany i sklepienie, które dotąd skrywała gruba warstwa tynku. Tutaj też mieści się punkt informacji turystycznej prowadzony przez powstałą w tym celu spółdzielnię socjalną.

Wieża jest strzelista na 34 metry, ma ceglane mury, miejscami grube na ponad 2 metry, i klucze strzelnicze. Niegdyś nazywana była „wieżą ostatniej szansy", gdyż służyła do celów obronnych i wchodziła w skład miejskich obwarowań.

Wzniesiona została staraniem Feliksa ze Skaryszewa na początku XVII w. jako sześciokondygnacyjny obiekt na rzucie kwadratu. W 1834 r. spalił się jej dach wraz z drewnianą galerią okalającą od zewnątrz ostatnią kondygnację. Wieżę odbudowano, nadając dachowi kształt kopulastego hełmu zwieńczonego latarnią i kopułką z krzyżem; odtworzenia galerii zaniechano.

Odnowioną przez władze Leżajska wieżę można zwiedzać od początku maja do końca października, od wtorku do niedzieli, w godz. 10 – 18. Grupy mogą liczyć do 10 osób z miejscowym przewodnikiem. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Z powodu stromych schodów oraz nisko zawieszonych belek sufitowych zwiedzający muszą zakładać kaski ochronne.

Tak wygląda Leżajski Rynek po rewitalizacji [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24