Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja turystyczna w Zagórzu: wieża widokowa w ruinach klasztoru [WIDEO]

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Prawie 1,4 miliona złotych kosztowała budowa tarasu widokowego dla turystów w Zagórzu. Powstał on na szczycie południowo-wschodniej wieży dawnego Klasztoru Karmelitów Bosych.

Otwarty taras znajduje się na wysokości 22 metrów - na górę wchodzi się po dębowych schodach zbudowanych wewnątrz odrestaurowanej wieży. Na szczycie zamontowano lunetę umożliwiającą obserwację przyrody.

Z platformy widokowej można podziwiać panoramę Zagórza, zakole rzeki Osławy, Góry Słonne, a nawet oddalone w znacznej odległości Bieszczady Zachodnie.

W ramach projektu u podnóża wieży zostały także założony ogród - na wzór dawnego ogrodu klauzurowego. Posadzono w nim drzewa owocowe, krzewy i zioła, powstało też rosarium. W ogrodzie są alejki i miejsca przeznaczone dla odpoczynku.

Gmina Zagórz realizowała ten projekt dzięki pieniądzom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Ruiny klasztoru na zagórskim Marymoncie, zwanym też górą Maryi, to jedno z popularniejszych miejsc turystycznych przy trasie w Bieszczady. Warowne budowle rozlokowano na powierzchni ponad 1,5 ha, na wysokim wzgórzu, otoczonym z trzech stron korytem rzeki Osławy.

Klasztor pełnił funkcję twierdzy i stanowił jedno z ogniw łańcucha obronnego zamków pogranicznych - Sobień, Sanok, Lesko, Odrzykoń i Dobromil - zabezpieczających ziemie sanockie od południa.

Jego budowa rozpoczęła się w 1700 roku i trwała 30 lat. Fundatorem Karmelu był wojewoda wołyński Jan Adam Stadnicki. Było to wotum dziękczynne za ocalenie pobliskiego Leska przed potopem szwedzkim.

Zakonnicy mieszkali tu przez ponad sto lat. W tym okresie klasztor przechodził lepsze i gorsze momenty. Dwukrotnie był spalony, po drugim pożarze nie udało się go już odbudować, choć próba taka została podjęła przez jednego z braci karmelitów w latach 50. ub. wieku.

Obiekty, wśród których najokazalsze to wybudowany w stylu barkowych kościół i dwie wieże, przez lata niszczały. Dziś stanowią, tzw "trwałą ruinę" W 2000 roku miejsce zyskało gospodarza - przejęła je gmina, która sukcesywnie prowadzi prace remontowe. Odrestaurowano m.in. mury otaczająca Karmel i zabezpieczono mury kościoła.

O miejscu tym krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o duchu rycerza z zbroi, który ukazuje się na murach klasztoru, zrzucając kamienie na "nieproszonych gości". Według przekazów podziemia zagórskiego Karmelu miały się łączyć tunelem pod Osławą z warownią na Sobieniu i zamkiem w Lesku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24