Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja w kolbuszowskim skansenie. Można zwiedzać duże gospodarstwo leśne [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Najcenniejszym elementem sektora jest XIX-wieczna leśniczówka z Zerwanki, osady leśnej położonej między Brzózą Królewską a Brzózą Stadnicką w dawnej Ordynacji Potockich.
Najcenniejszym elementem sektora jest XIX-wieczna leśniczówka z Zerwanki, osady leśnej położonej między Brzózą Królewską a Brzózą Stadnicką w dawnej Ordynacji Potockich. Mariusz Guzek
W skansenie w Kolbuszowej można zwiedzać założenie gospodarstwa leśnego. Jednym z cenniejszych obiektów jest XIX-wieczna leśniczówka z terenu dawnej Ordynacji Potockich.

To pierwsza w skali kraju spójna ekspozycja na terenie skansenu prezentująca leśne budownictwo. Obiekty pochodzą z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej zamieszkiwanej przez Lasowiaków. Gromadzono je ponad 10 lat.

- Opowieść o leśnym sektorze zaczyna się w 2006 roku. Razem z nadleśniczym Kazimierzem Krigerem wyruszyliśmy na pierwszą wyprawę terenową na poszukiwanie obiektów do tego założenia leśnego. Poszukiwania zaczęliśmy, bo wcześniej zakupiliśmy i przyłączyliśmy do parku etnograficznego prawie 3 ha ziemi od kółka rolniczego w Kolbuszowej. Później nasza praca posuwała się naprzód, ale wolno - powiedział podczas uroczystości otwarcia sektora leśnego gospodarz terenu, czyli dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Jacek Bardan.

Najcenniejszym elementem sektora jest XIX-wieczna leśniczówka z Zerwanki, osady leśnej położonej między Brzózą Królewską a Brzózą Stadnicką w dawnej Ordynacji Potockich. Jedno z pomieszczeń zajmuje kancelaria, czyli miejsce pracy leśniczego i adiunkta. W skansenie leśniczówka została odtworzona według przebudowy z roku 1900. Towarzyszą jej piwniczka i zewnętrzna ubikacja w typie sławojki.

Rewelacją na skalę kraju jest z kolei wyłuszczarnia z Dąbrówek o niezwykle oryginalnej architekturze. Pochodzi z zespołu budynków dawnej Dyrekcji Lasów Ordynacji Potockich. Została postawiona dla potrzeb suszenia szyszek i wyłuszczania nasion, a służyła tym celom do połowy XX w.

Leśne pochodzenie mają też stajnia z Przecławia i stodoła z Leżajska. Stajnia stała w przysiółku Podlesie, należącym do rewirów leśnych rodziny Reyów z Przecławia, zaś stodoła z Leżajska. Niezwykłym dziś obiektem jest suszarnia runa leśnego z Pateraków. Budynek powstał w połowie lat 30. XX w. i wchodził w skład zabudowań leśnych rewiru Pateraki (teren Nadleśnictwa Mielec). Pierwotnie w budynku suszono szyszki w celu uzyskania nasion. Ekspozycję obiektów uzupełniają niewielki spichlerzyk z Zerwanki, służący drwalom, przenośny schron zrębowy z Wilczej Woli, jak również usytuowany u wejścia na teren sektora niewielki trak z Brzózy Stadnickiej napędzany silnikiem spalinowym.

Założenie gospodarstwa leśnego jest owocem pracy wielu pracowników Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Nadleśnictwa Kolbuszowa. Wielką pomocą wykazały się także nadleśnictwa z terenu Puszczy Sandomierskiej. Wnętrz obiektów nie zaaranżowano by i nie wyposażono bez pomocy i wiedzy wielu osób pracujących w leśnictwie i muzeum oraz darczyńców. Leśny sektor powstał za subwencje woj. podkarpackiego.

W niedzielę 17 lipca planowany jest dzień otwarty tej ekspozycji.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24