Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja w skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy. Powstał sektor hodowlany ze zwierzętami starych ras [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Koniki polskie, krowy szkockie, owce wrzosówki i kozy karpackie mogą oglądać zwiedzający skansen archeologiczny w Trzcinicy. Zwierzęta tych ras w epoce brązu i wczesnym średniowieczu towarzyszyły mieszkańcom Wałów Królewskich.

Sektor hodowlany to nowość w skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy. Został otworzony w ramach projektu „Archeologia żywa jako unikatowy produkt turystyki kulturowej Karpat”, realizowanego w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

To nie tylko ciekawostka skansenu, która ma uatrakcyjnić jego ofertę. Sektor z hodowlą starych ras będzie także ważnym elementem edukacji ekologicznej. Zakup zwierząt został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Zbudowano stodołę, dwie stajnie i wiatę. Zakupiono zwierzęta: węgierskie długowłose bydło szare, krowy szkockie, koniki polskie, owce wrzosówki oraz kozy karpackie.

- Są najlepszymi odpowiednikami zwierząt hodowanych przed wiekami przez mieszkańców Trzcinicy - podkreśla Paweł Madej, kierownik skansenu.

Kupiono także paszę i akcesoria gospodarskie niezbędne w hodowli. Ta infrastruktura posłuży do prowadzenia warsztatów na temat roli zwierząt w historii cywilizacji ludzkiej. - Zwiedzający będą mogli poznać tradycyjne sposoby hodowli oraz gatunki zwierząt żyjących w Trzcinicy w dawnych wiekach - mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, placówki, której oddziałem jest trzcinicki skansen.

- Udomowienie zwierząt oraz rozpoczęcie uprawy roślin to przełomowy okres w dziejach ludzkości i chociaż trwał tysiące lat, nazywany jest rewolucją neolityczną, która całkowicie zmieniła życie ludzi - zaznacza Paweł Madej, kierownik skansenu. - W trakcie procesu udomowienia zwierzę zyskuje opiekę, a człowiek pożytki z jego pracy.

- Na Podkarpacie udomowione zwierzęta dotarły wraz z pierwszymi rolnikami kultury pucharów lejkowatych - tłumaczy Jan Gancarski. - Tereny karpackie u schyłku epoki kamienia zamieszkiwała pasterska ludność, która wypasała wielkie stada kóz, owiec i bydła. Ludność grupy pleszowskiej, zamieszkująca pierwszą osadę obronną w Trzcinicy, hodowała świnie domowe, bydło, kozy i owce. Te gatunki dominowały też w kulturze Otomani-Füzesabony oraz w okresie wczesnego średniowiecza. Także u dawnych Słowian hodowla zwierząt odgrywała bardzo ważną rolę.

ZOBACZ TEŻ: Mój biznes w Bieszczadach. Marek Bieszczadzka Przystań Motocyklowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24