Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa specjalizacja na wydziale sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego

Anna Janik
- Kształtowanie przestrzeni i form rzeźbiarskich - ta nowa specjalność, która pojawi się od przyszłego roku akademickiego - mówi dr hab. prof. UR Jerzy Kierski, dziekan wydziału sztuki.
- Kształtowanie przestrzeni i form rzeźbiarskich - ta nowa specjalność, która pojawi się od przyszłego roku akademickiego - mówi dr hab. prof. UR Jerzy Kierski, dziekan wydziału sztuki. Fot. Dariusz Danek
Dzięki nowej specjalizacji absolwenci wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego będą mogli zostać architektami krajobrazu, pracować w reklamie, handlu i promocji.

Kształtowanie przestrzeni i form rzeźbiarskich - to nowa specjalność od przyszłego roku akademickiego wprowadzana przez władze wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Będą ją mogli wybrać studenci Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych, którzy do tej pory na rynku pracy mieli dużo mniejsze możliwości niż graficy.

- Sytuacja plastyków na rynku pracy generalnie jest trudna - wyjaśnia dr hab. prof. UR Jerzy Kierski, dziekan wydziału sztuki UR. - Ale o ile grafikom udaje się "zahaczyć" w dużych zakładach poligraficznych, drukarniach, domach kultury i teatrach, o tyle studenci naszego drugiego kierunku, czyli edukacji artystycznej, zasilają kręgi bezrobotnych.

Będą lepić z gliny i żywicy

W dodatku, od kiedy do szkół wszedł przedmiot sztuka, zajęcia muzyczne zdominowały te plastyczne, co niemal całkowicie wyeliminowało z rynku absolwentów UR.

Dlatego nowa specjalność nastawiona jest na praktyczne działania projektowo-rzeźbiarskie. Studenci mają poznawać zagadnienia związane z małą architekturą krajobrazu, oświetleniem i projektowaniem przestrzeni wystawienniczej, scenicznej, designem produktu, a także projektowaniem architektonicznym. Będą uczyć się też wizualizacji komputerowej, czyli przenoszenia i zamiany wszystkiego, co robią w pracowni w formę elektroniczną.

- Unowocześnimy przedmiot tradycyjny, czyli samą rzeźbę - mówi dziekan. - Oprócz gliny, podstawowego materiału do modelowania, studenci będą pracować z metalem, żywicą syntetyczną, ceramiką, co pozwoli jeszcze lepiej zobrazować ich koncepcje w trójwymiarze.

Zmieni się też formuła pracy dyplomowej. Student będzie miał możliwość wyboru aż spośród sześciu przedmiotów.

Miasto w dziełach sztuki

Wszystko to ma go przygotować do pracy w różnych, często bardzo oddalonych od siebie branżach. Absolwenci mogą zostać samodzielnymi projektantami np. krajobrazu lub pracować w zespołach architektoniczno-projektowych, aranżując stoiska handlowe, scenografię w teatrach, projektując meble i elementy wystroju wnętrz. Kolejna możliwość to praca w marketingu, reklamie, promocji oraz handlu przy design'ie produktu.

Władze wydziału zamierzają też odnowić współpracę z gospodarzami Rzeszowa, którym wielokrotnie przedstawiały projekty swoich najzdolniejszych studentów.

- Opinie na temat tych prac były przychylne, natomiast nie poszło z nimi w parze konkretne działanie - wyjaśnia dziekan Kierski. - Chcielibyśmy, żeby wszystkie rzeszowskie fontanny, skwery i place stały się dziełami sztuki. Żeby zachwycały i zaskakiwały innowacyjnością. To pomoże również samym studentom, którzy przed pracodawcą będą mieli najlepszą rekomendację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24