Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa trasa do zwiedzania Łańcuta. Można ją zwiedzać meleksem

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Łańcucka Trasa Turystyczna obejmuje m.in. dom Bolesława Żardeckiego wzniesiony w XIX w.
Łańcucka Trasa Turystyczna obejmuje m.in. dom Bolesława Żardeckiego wzniesiony w XIX w. Sylwia Markowicz-Hołub
20 obiektów zabytkowych i historycznych znajduje się na otwartej pod koniec października Łańcuckiej Trasie Turystycznej w Łańcucie.

Trasa w terenie jest oznaczona białymi tablicami informacyjnymi z tekstami sporządzonymi przez pracownicę Muzeum Zamek w Łańcucie Teresę Bagińską - Żurawską. Trasę można zwiedzać z przewodnikiem poruszając się meleksem lub samemu. Przewodnika zamawia się w łańcuckim Maneżu (pracuje on także w weekendy). Opisy obiektów, także autorstwa Teresy Bagińskiej - Żurawskiej można znaleźć na stronie urzędu miasta w zakładce „Dla Turysty”.

Jak informuje nas Agnieszka Kuźniar z Wydziału Sportu, Promocji i Turystyki miasta, przygotowywane są mapka z opisami Łańcuckiej Trasy Turystycznej i audiogate z aplikacją mobilną, by turysta mógł ją sam zwiedzać.

[poelcany]22226813[/polecany]

W przyszłym sezonie turystycznym za pośrednictwem mapy i aplikacji w telefonie oraz audiogate’ów turyści będą mogli zwiedzać 5 różnych tras: wymienioną już Łańcucką Trasę Turystyczną oraz ścieżkę dydaktyczną „Łańcuckie ślady walk o odzyskanie niepodległości”, Bażantarnię - spacerownik i dwa Questy.

Łańcucka Trasa Turystyczna obejmuje m.in. cztery wille wybudowane na przełomie XIX i XX w., synagogę z XVIII w., dwie ulice Wałową i Ottona z Pilczy, kościół i klasztor dominikanów i kościół farny.

Na przykład z opisu Ulicy Ottona z Pilczy dowiadujemy się, że upamiętnia ona osobę pierwszego właściciela Łańcuta. Przebiega po narysie dawnego wału miejskiego, stanowiącego wschodnią granicę średniowiecznego Łańcuta. Od XIX w. do II wojny światowej ulica zamieszkana była przeważnie przez ludność żydowską i nazywała się ulicą Łazienną. Pamiątką po żydowskich mieszkańcach pozostały dwa budynki: Łaźnia wybudowana w latach 1908-1910 przez firmę budowlaną Stanisława Cetnarskiego oraz położony w głębi ulicy Ludowy Dom Żydowski, który pełnił funkcję domu kultury. Zbudowany był on w latach 1927-1932 przez firmę Władysława Pelca i budowniczego Stanisława Rogowskiego.

Z czasem Łańcucka Trasa Turystyczna ma być wzbogacona o kolejne obiekty do zwiedzania.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24