Nowa ulga - PIT zero. Kto nie zapłaci podatku dochodowego PIT, a kto także będzie zwolniony ze składek ZUS - sprawdź! [11.07.2019]

Aneta Socha-Jaworska/AIP
Jeśli będziemy mieć do czynienia ze studentem do 26 roku życia, który nie przekroczy limitu przychodów, to będzie on korzystał zarówno ze zwolnienia z PIT, jak i ze zwolnienia z opłacania składek ZUS.
Jeśli będziemy mieć do czynienia ze studentem do 26 roku życia, który nie przekroczy limitu przychodów, to będzie on korzystał zarówno ze zwolnienia z PIT, jak i ze zwolnienia z opłacania składek ZUS. Polska Press
Udostępnij:
Zerowy PIT dla młodych to nowy pomysł, który według zapowiedzi ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r., a więc już za niespełna miesiąc. Propozycja ta określa nowe zwolnienie z podatku dochodowego dla osób młodych do 26 roku życia. Co trzeba wiedzieć, by korzystać z nowej ulgi podatkowej.

4 lipca 2019 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ograniczenia wiekowe

Planowane zmiany sprowadzają się do dodania w ustawie o PIT kolejnego zwolnienia przedmiotowego z podatku. Nazwa „zerowy” jest nieco myląca, ponieważ nie będzie miała zastosowania stawka 0%, lecz z mocy prawa przychody będą mogły być zwolnione od podatku. Przywilej ten ma dotyczyć wyłącznie osób do 26 roku życia. Po ukończeniu tego wieku podatek będzie trzeba płacić. Miesiąc, w którym osoba młoda skończy 26 lat, będzie ostatnim okresem korzystania ze zwolnienia.

Nowa ulga - PIT zero. Kto nie zapłaci podatku dochodowego PIT, a kto także będzie zwolniony ze składek ZUS - sprawdź! [11.07.2019]

Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-podatkowy w firmie inFakt

Limit przychodu

Przepisy wprowadzające tę zmianę określają limit przychodów, które mają być zwolnione z podatku dochodowego. Limit roczny wynosi 85 528 zł, czyli jest to kwota graniczna pierwszego progu podatkowego. Biorąc pod uwagę miesięczne wynagrodzenie daje to kwotę 7 127,33 zł brutto, którą miesięcznie można osiągnąć, aby nie płacić podatku.

Zmiana zapewne zostanie wprowadzona 1 sierpnia, zatem limit przychodów na 2019 rok będzie mniejszy, ponieważ zostanie przeliczony proporcjonalnie i wyniesie 35 636,67 zł (5/12 z kwoty 85 528).

Należy pamiętać, że po przekroczeniu limitu przez pracownika osoba zatrudniająca ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy i wpłacać je do urzędu skarbowego. W tej sytuacji pojawia się jeszcze jedno istotne pytanie: kto powinien pilnować limitu przychodów?

W mojej opinii należy tutaj rozpatrzyć dwa przypadki. Pierwszy, gdy osoba młoda ma jedno źródło przychodu, wówczas zatrudniający, jeśli będzie miał o tym wiedzę, powinien pilnować limitu. W sytuacji drugiej, czyli gdy osoba do 26 roku życia ma więcej niż jedno źródło przychodów, czyli gdy podpisuje różne umowy z różnymi podmiotami, to samodzielnie powinna pilnować limitu. Osoby zatrudniające w tej sytuacji nie mają wiedzy o tym, ile kwoty z limitu zostało już wyczerpane.

Od stycznia składki ZUS osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną o prawie 10 procent, a prowadzących biznes krócej niż dwa lata o prawie 9 procent. Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Rozliczenie w 2019

W odniesieniu do przychodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia 2019 r. zwolnienie będzie stosowane w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za rok 2019 r. - czyli nadpłacony podatek ma być zwracany po złożeniu PIT-u. Ustawodawca przewidział jeszcze taką możliwość, że podatnik (np. pracownik) złoży płatnikowi (pracodawcy) oświadczenie, że jego przychody będą w całości korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT. Ta opcja daje możliwość skorzystania ze zwolnienia już w 2019 r. bez konieczności nadpłacania podatku.

Rodzaje i liczba umów

Warte zaznaczenia jest, że zwolnienie będzie mogło być stosowane do umów o pracę czy też umów zlecenie (podpisanych z firmami). Nie będzie można natomiast z niego skorzystać, gdy zostanie podpisana umowa o dzieło lub gdy osoba przed 26 rokiem życia założy własną działalność gospodarczą. Co istotne, limit roczny obowiązywał będzie niezależnie od liczby zawartych umów lub liczby podmiotów (płatników), z którymi umowa o pracę czy zlecenie została podpisana.

Mocno wzrosną opłaty za telewizję kablową. Dlaczego? Po prostu kliknij w ten tekst, a poznasz odpowiedź.

Realna korzyść

Myślę, że w kontekście tej zmiany warto jeszcze wskazać na to, jaka będzie realna korzyść dla osoby młodej, która z tego rozwiązania skorzysta. Weźmy pod uwagę dwie kwoty: minimalne wynagrodzenie na 2019 r., które wynosi 2 250 zł i miesięczną kwotę graniczną czyli 7 127,33 zł.

Przy umowie o pracę na kwotę 2 250 zł brutto miesięcznie trzeba zapłacić zaliczkę w kwocie 133 zł, czyli po wprowadzeniu zwolnienia zysk roczny wyniesie 1 596 zł. Gdyby na umowie o pracę była określona kwota 7 127,33 zł, to roczny zysk na podatku wyniósłby 9 960 zł.

Przy okazji projektowania tego nowego zwolnienia chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jedną sytuację. Jeśli będziemy mieć do czynienia ze studentem do 26 roku życia, który nie przekroczy limitu przychodów, to będzie on korzystał zarówno ze zwolnienia z PIT, jak i ze zwolnienia z opłacania składek ZUS. W tej sytuacji kwota brutto na umowie, całkowity koszt pracodawcy i kwota netto do wypłaty dla zleceniobiorcy będzie taka sama. Kwota 2 250 zł, czy też 7 127,33 zł z umowy zlecenia będzie faktycznym wynagrodzeniem netto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Nowa ulga - PIT zero. Kto nie zapłaci podatku dochodowego PIT, a kto także będzie zwolniony ze składek ZUS - sprawdź! [11.07.2019] - Strefa Biznesu

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa
Co w wypadku jeśli student na umowie ma podaną kwotę netto? Kto zarobi na zwolnieniu z PIT, zleceniodawca czy zleceniobiorca?
G
Gość
2019-07-10T10:34:54 02:00, Gość:

Te 133zł to kwota brutto czy netto?

Na szczęście netto.

G
Gość
Te 133zł to kwota brutto czy netto?
G
Gość
Co wy tu Ludzie komentujecie, przecież to jest chore. Nie wybierajcie tych ułomów.
G
Gość
A co w przypadku kiedy kobieta jest w ciąży na l4 a później przechodzi automatycznie na macierzyński ?
G
Gość
Czyli studentowi poniżej 26 roku życia bardziej się opłaca pozostanie na zleceniówce niż na umowie o pracę?
G
Gość
2019-07-09T00:02:18 02:00, Mad Moose:

Z tym ZUSem chyba sie autor pospieszyl, albo to jedyny portal, ktory ma jakas nowa informacje. PIT i owszem sie zmienia, ale ZUS chyba nie. Nie wierze, ze przy umowie o prace dostane do kieszeni kwote brutto

Mowa tu o studentach zatrudnionych na umowie zlecenie, gdzie ani składki ZUS, ani od zmiany podatek, nie będą odprowadzane. Umowa o pracę nigdy nie jest zwolniona ze składek ZUS i w tekście nie ma też takiej informacji.

M
Mad Moose
Z tym ZUSem chyba sie autor pospieszyl, albo to jedyny portal, ktory ma jakas nowa informacje. PIT i owszem sie zmienia, ale ZUS chyba nie. Nie wierze, ze przy umowie o prace dostane do kieszeni kwote brutto
G
Gość
Co za chore przepisy, studenci do 26 lat są zwolnieni z ZUS i będą zwolnieni z dochodowego, a osoby prowadzące działalność mają tylko 2 lata niższego małego ZUSu i żałuje się im obecnej żnizki na dochodowy....
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie