Nowatorskie operacje w Rzeszowie przywracają słuch

  Nowatorskie operacje w Rzeszowie przywracają słuch

  Ewa Kurzyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rzeszowscy lekarze wszczepili implanty kostne dwóm niesłyszącym pacjentkom. Dzięki operacjom, wykonanym na Podkarpaciu po raz pierwszy, kobiety odzyskają słuch.
  Podczas pobytu w Rzeszowie prof. Niemczyk znalazł także czas, by skonsultować pacjentów cierpiących na niedosłuch.

  Podczas pobytu w Rzeszowie prof. Niemczyk znalazł także czas, by skonsultować pacjentów cierpiących na niedosłuch. ©Krzysztof Kapica

  Zabiegi wykonano kilka dni temu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

  - O taką możliwość zabiegaliśmy od dwóch lat. Udało się dzięki przychylności dyrekcji oddziału NFZ w Rzeszowie i poparciu dyrektora szpitala - mówi dr n. med. Krzysztof Szuber z oddziału laryngologii szpitala na ul. Szopena.

  Operacje się udały

  Na stół operacyjny w rzeszowskim szpitalu trafiły dwie pacjentki. Jedna ma 23, druga 68 lat. Obie utraciły słuch. Zabieg, którym poddano pacjentki, polegał na wszczepieniu tytanowego implantu w kość skroniową, tuż za uchem. To operacja, która wymaga doświadczenia i precyzji.

  - Dzięki obecności implantu sygnał akustyczny jest przenoszony do ucha wewnętrznego przez kości czaszki.
  Udaje się dzięki temu pominąć uszkodzone lub nieprawidłowo funkcjonujące struktury przewodu słuchowego i ucha środkowego. W efekcie osoba niesłysząca odzyskuje słuch - tłumaczy prof. Kazimierz Niemczyk z Kliniki Laryngologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, który nadzorował wczorajsze operacje.

  To droga metoda leczenia. Jeden zabieg kosztuje 35 tys. zł i jest w całości refundowany przez NFZ.

  - Operacje wszczepienia implantu wykonuje się w sytuacji, gdy chorym nie udało się pomóc innymi metodami - wyjaśnia dr Szuber.

  Szacuje on, że z tej formy pomocy będzie mogło na Podkarpaciu skorzystać kilku pacjentów rocznie. Dotychczas chorzy, dla których operacja była ostatnią szansą na odzyskanie słuchu, szukali pomocy poza regionem. Najczęściej w Warszawie.

  Inni też planują nowości

  Repertuar zabiegów, wykonywanych na Podkarpaciu, poszerzy się wkrótce jeszcze bardziej. Rzeszowski Szpital Pro-Familia planuje przeprowadzanie operacji rekonstrukcji piersi u kobiet, które walczyły z rakiem sutka.

  Z kolei w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie udary mózgu będą leczone nowoczesnymi, zabiegowymi metodami. W przemyskim Szpitalu Wojewódzkim planowane są, dotychczas tam nie wykonywane, zabiegi ablacji. To zabieg leczący z arytmii.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »