Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorskie operacje w Rzeszowie przywracają słuch

Ewa Kurzyńska
Podczas pobytu w Rzeszowie prof. Niemczyk znalazł także czas, by skonsultować pacjentów cierpiących na niedosłuch.
Podczas pobytu w Rzeszowie prof. Niemczyk znalazł także czas, by skonsultować pacjentów cierpiących na niedosłuch. Krzysztof Kapica
Rzeszowscy lekarze wszczepili implanty kostne dwóm niesłyszącym pacjentkom. Dzięki operacjom, wykonanym na Podkarpaciu po raz pierwszy, kobiety odzyskają słuch.

Zabiegi wykonano kilka dni temu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

- O taką możliwość zabiegaliśmy od dwóch lat. Udało się dzięki przychylności dyrekcji oddziału NFZ w Rzeszowie i poparciu dyrektora szpitala - mówi dr n. med. Krzysztof Szuber z oddziału laryngologii szpitala na ul. Szopena.

Operacje się udały

Na stół operacyjny w rzeszowskim szpitalu trafiły dwie pacjentki. Jedna ma 23, druga 68 lat. Obie utraciły słuch. Zabieg, którym poddano pacjentki, polegał na wszczepieniu tytanowego implantu w kość skroniową, tuż za uchem. To operacja, która wymaga doświadczenia i precyzji.

- Dzięki obecności implantu sygnał akustyczny jest przenoszony do ucha wewnętrznego przez kości czaszki. Udaje się dzięki temu pominąć uszkodzone lub nieprawidłowo funkcjonujące struktury przewodu słuchowego i ucha środkowego. W efekcie osoba niesłysząca odzyskuje słuch - tłumaczy prof. Kazimierz Niemczyk z Kliniki Laryngologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, który nadzorował wczorajsze operacje.

To droga metoda leczenia. Jeden zabieg kosztuje 35 tys. zł i jest w całości refundowany przez NFZ.

- Operacje wszczepienia implantu wykonuje się w sytuacji, gdy chorym nie udało się pomóc innymi metodami - wyjaśnia dr Szuber.

Szacuje on, że z tej formy pomocy będzie mogło na Podkarpaciu skorzystać kilku pacjentów rocznie. Dotychczas chorzy, dla których operacja była ostatnią szansą na odzyskanie słuchu, szukali pomocy poza regionem. Najczęściej w Warszawie.

Inni też planują nowości

Repertuar zabiegów, wykonywanych na Podkarpaciu, poszerzy się wkrótce jeszcze bardziej. Rzeszowski Szpital Pro-Familia planuje przeprowadzanie operacji rekonstrukcji piersi u kobiet, które walczyły z rakiem sutka.

Z kolei w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie udary mózgu będą leczone nowoczesnymi, zabiegowymi metodami. W przemyskim Szpitalu Wojewódzkim planowane są, dotychczas tam nie wykonywane, zabiegi ablacji. To zabieg leczący z arytmii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24