Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe atrakcje na wieżach widokowych w Czarnorzekach i na Cergowej. Turyści mogą podziwiać niezwykłe widoki na Tatry i Bieszczady

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Plansze z panoramą fotograficzną Karpat i luneta do obserwacji – to nowe atrakcje, umieszczone z myślą o turystach, którzy chcą podziwiać widoki z wież widokowych w Czarnorzekach i Cergowej.

Z wieży widokowej w Czarnorzekach rozciąga się jedna z najszerszych w polskich górach panoram: od Tatr poprzez Beskid Niski po Bieszczady.

- Odwiedzający wieżę często zastanawiali się jakie góry można zobaczyć z Czarnorzek. Teraz będzie na nich czekać praktyczna „ściągawka” - mówi Jan Zych, wójt gm. Korczyna, na terenie której znajduje się wieża.

Na tarasie zainstalowane zostały duże plansze informacyjne, na których umieszczono panoramę fotograficzną Karpat. Na zdjęcia naniesione zostały opisy: nazwy gór, ich wysokości i orientacyjna odległość od wieży widokowej.

Autorem zdjęć, które stanowią podkład panoramy, jest Łukasz Obuch, korczyński fotograf, prowadzący fanpage „Korczyna – Turystyka i dalekie obserwacje”.

- Chcę w nim pokazać naszą gminę jako świetne miejsce do uprawiania turystyki oraz dalekich obserwacji z widokami na Tatry i Bieszczady. Góry te w sezonie widać częściej niż mogło by się wydawać - mówi.

Jak przyznaje, jego ulubioną porą do fotografowania jest wczesny świt.

- O poranku widać również najlepiej Tatry. Teraz, kiedy temperatura spada, warto wyczekać na bezchmurną pogodę z mała wilgotnością powietrza i udać się na wieże widokową w poszukiwaniu polsko-słowackich Tatr - zachęca Łukasz Obuch.

Zdradza, że szanse na dalekie obserwacje zwiększy śledzenie szczegółowej pogody, można również posiłkować się kamerami na żywo skierowanymi na Podhale, dostępnymi w Internecie.

- Jeśli zobaczymy tam góry, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem zaobserwujemy je również z naszej wieży - dodaje.

Z kolei najpiękniejszy widok na Bieszczady jest w godzinach popołudniowych, kiedy słońce oświetla ich szczyty.

- Sezon dalekich obserwacji to zazwyczaj okres od jesieni do wiosny, zatem czasu na prowadzenie obserwacji jest dość sporo. Niech nie zniechęcają nas niskie temperatury, gęsta mgła w niżej położonych miejscach czy też silny wiatr, wtedy to bowiem można liczyć na dobrą widzialność - tłumaczy autor podkładu panoramy.

Tatry, ze szczytami: Gerlachem, czy Lodowym są najdalszym widocznym pasmem górskim z wieży w Czarnorzekach. Bliżej rozpościera się Beskid Niski z Cergową. Na wschodzie dostrzeżemy Bieszczady Wysokie – jedyne w Polsce pasmo Karpat Wschodnich, ale również Góry Sanocko-Turczańskie, także te po ukraińskiej stronie.

Oprócz widoków na turystów odwiedzających wieżę w Czarnorzekach czeka stała wystawa fotografii Tomasza Okoniewskiego. Jest też miejsce wypoczynkowe. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Do 31 października czynna jest w godz. 8 - 20. Po sezonie (między 1 listopada a 31 marca) - do godz. 17.

Luneta na Cergowej

Niesamowite wrażenia czekają także na turystów, którzy docierają na szczyt Cergowej i stojącej tam wieży. Na jej platformie widokowej została zamontowana luneta panoramiczna. Gmina kupiła ją w ramach realizacji polsko-słowackiego projektu "Dukla – Svidnik 360 st.".

Luneta nie ma mechanizmu wrzutowego na monety, piękne widoki można więc oglądać za darmo. Wieża na Cergowej jest dostępna przez cały rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto