Nowe atrakcje w Karpackiej Troi. Inwestycje za ponad 3 mln...

  Nowe atrakcje w Karpackiej Troi. Inwestycje za ponad 3 mln zł [WIDEO]

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Nowiny

  To będą największe inwestycje związane z rozbudową i funkcjonowaniem skansenu archeologicznego Karpacka Troja w podjasielskiej Trzcinicy, od czasu jego otwarcia.
  Przygotowanie i oznaczenie szlaku turystycznego, wiodącego z Trzcinicy na Słowację, rekonstrukcja pradziejowych budowli i wzniesienie wału, tak jak robili to przodkowie, hodowla zwierząt - to tylko część przedsięwzięć projektu.

  Muzeum Podkarpackie w Krośnie (skansen w Trzcinicy jest jego oddziałem) realizuje go w partnerstwie z Muzeum Regionalnym w Preszovie. Cel: pokazać kulturowe i przyrodnicze dziedzictwo obszaru pogranicza turystom i uświadomić jego bogactwo mieszkańcom.

  Pieniądze pochodzić będą z programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Kwota jest imponująca: wartość projektu to 6 mln 125 tys. zł. Z tego ok. 3 mln zł (w tym. ponad 1 mln zł z budżetu woj. podkarpackiego) zostanie zainwestowanych w skansenie "Karpacka Troja".

  Projekt już ruszył. Zakończy się w październiku 2018 roku. Ogłoszony został przetarg na część budowlaną.

  - Na terenie Parku Archeologicznego zamierzamy zbudować nowy sektor, poświęcony hodowli i uprawie - opowiada Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego.

  Powstaną poletka rolnicze, dwie stajenki i stodoła. Hodowane będą takie zwierzęta, jakie towarzyszyły ludziom w epoce brązu i wczesnego średniowiecza.

  Te inwestycje to nawiązanie do historii grodziska. Ale konieczne są też współczesne obiekty, które wiążą się z funkcjonowaniem skansenu, licznie odwiedzanego przez gości, odtwórców dawnych zwyczajów, uczestników walk i pokazów.

  Powstaną więc sanitariaty, by rekonstruktorzy a także dzieci (biorące udział w doświadczeniach archeologicznych i warsztatach, np. lepienia z gliny) mieli gdzie się umyć. Będzie też druga wiata na prowadzenie zajęć edukacyjnych.

  Kolejną inwestycją będzie budowa utwardzonego placu. - W czasie wielkich imprez plenerowych, gdy zjeżdżają do nas tysiące osób, wreszcie będzie można zaparkować na suchym gruncie - zapowiada dyrektor Gancarski.

  Ale najważniejszym przedsięwzięciem będzie odtworzenie wczesnośredniowiecznego wału obronnego, ciągnącego się na długość 45 metrów. Wał, zniszczony przez osuwisko, zostanie zrekonstruowany w tym samym miejscu, na odtworzonym już nasypie. Turyści będą mogli obserwować prace. - Będzie budowany zgodnie z zasadą archeologii doświadczalnej, tak samo, jak to czynili nasi przodkowie w VIII wieku - mówi Paweł Madej, kierownik skansenu.

  - Czeka nas ciekawe doświadczenie - dodaje Gancarski. - Przekonamy się, jak trudna jest budowa takiej konstrukcji, jak ona działa, jak długo przetrwa.

  Wytyczony i oznakowany zostanie też szlak archeologiczno-kulturowy z Trzcinicy, przez Nowy Żmigród, Bardejów do Hanuszowiec, gdzie znajduje się Park Archeologiczny.
  Zwiedzających (samochodem i rowerem) poprowadzi aplikacja mobilna. Jego tworzeniu będzie towarzyszył cykl imprez.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo