Agata Motyka-Mamczura, przewodnicząca ZG "PKS", przypomniała, że pierwsze transakcje firmy MAN i ZG PKS, sięgają 2010 roku.
– I te autobusy wtedy zmieniły trochę obraz na naszych drogach i na naszych ulicach – dodała Agata Motyka-Mamczura. – Były bardzo dobrze postrzegane przez naszych pasażerów – chwaliła.
Autobusy kupione przez ZG "PKS" w 2024 roku wyróżniają się nowoczesnym wyglądem. Oświetlenie jest LED-owe, dzięki czemu oszczędzana jest energia. Autobus posiada też nowoczesny kokpit kierowcy w wersji stabilno-ruchomej.
- MAN postawił na poczucie dużej przestrzeni we wnętrzu pojazdu, przez co zastosowano inne przeszklenia. Oznacza to mniejszą liczbę szyb od poprzednich modeli. Ale te szyby są większe, panoramiczne – wymienia Zdzisław Piekorz z MAN-a.
Pojazdy zostaną wyprodukowane w Starachowicach. Pierwsze autobusy trafią na drogi wciągu 10 miesięcy. Najpóźniej za rok mają być już w komplecie.
- To kolejny krok milowy w naszych dążeniach do wyposażenia mieszkańców gminy w ekologiczny, nowoczesny, komfortowy i bezpieczny tabor. Stawiamy na ekologię. W przyszłości będziemy kupować autobusy elektryczne – zapewnia przewodnicząca ZG „PKS”.
Za 70 mln zł zamierza sfinansować kolejne 30 autobusów, z czego 7 będzie zasilanych elektrycznie, reszta na gaz. Przetargi na nie ruszą na dniach. 50 mln zł udało się pozyskać na ten cel z KPO. Pojazdy zaś pojawią się na drogach do końca 2025 roku. W związku z tym związek zainwestuje także w pojazd techniczny z mobilną stacją ładowania oraz ładowarki wraz z niezbędną infrastrukturą.
Kolejne 4 autobusy mini, gdzie zmieści się 22 pasażerów, i które dostosowane są dla osób z niepełnosprawnościami pojawią się na trasach w styczniu. Głównie będą wozić pasażerów w weekendy. Dofinansowano je z programu Polski Ład.
Niemiecka firma zaprezentowała jak wygląda taki eklektyczny autobus i jak cicho jeździ. Natomiast wprowadzenie go na trasy jest dość ciekawe, ponieważ trzeba dobrze obliczyć ilu pasażerów będzie nim podróżować, jaką trasę będzie pokonywał i z jaką prędkością. A nawet to, czy będzie stał w korkach.
– I pod tego typu czynniki dostosowuje się konfigurację autobusu – dodał Marcin Grabowski. - Samo stanowisko do kierowania ma upraszczać prace kierowcy, a nie ją utrudniać. Wiele ma podpowiadać mu sam autobus.
Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” jest organizatorem transportu na sieci komunikacyjnej pod nazwą MKS czyli Międzygminna Komunikacja Samochodowa. Usługi realizowane są na terenie 18 gmin. Ponad połowa autobusów należących do ZG "PKS" jest już wymieniona. Kolejne 40 trafi na trasy już wkrótce.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Tak wygląda szara rzeczywistość żony Mroczka 4 miesiące po ślubie. Koniec bajki?
- Paweł Deląg tylko raz był bliski ślubu. Aktor zdradził nazwisko niedoszłej żony
- Przeżyła z mężem 40 lat. Nie wiedziała, że już nie żyje. Sama odeszła zaraz po nim
- Wachowicz ściągnęła makijaż i pokazała plamy na dłoniach! Ledwo da się ją rozpoznać