- Aby zapewnić jak najlepsze warunki do studiowania, czyli nowoczesne budynki z wyposażeniem technicznym spełniającym współczesne standardy nauczania, musimy modernizować niektóre istniejące obiekty i budować nowe, spełniające oczekiwania zarówno studentów jak i pracowników - tłumaczy prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Taka inwestycja konieczna jest np. na Wydziale Zarządzania, gdzie brakuje powierzchni laboratoryjnych, sal wykładowych i ćwiczeniowych. Nowe Centrum Logistyki ma to zmienić.
Segmenty połączy oszklona przewiązka
Jak będzie wyglądał obiekt?
- Rozbudujemy obecny budynek „S” w kierunku al. Powstańców Warszawy przez dobudowaniwe nowego segmentu od strony północnej - opisuje Bartłomiej Garncarczyk, kierownik projektów Skanska. - Nowy obiekt będzie się składał z dwóch kondygnacji naziemnych i zostanie połączony oszkloną przewiązką na poziomie I piętra z istniejącym już budynkiem Wydziału Zarządzania.
Będzie też częściowo podpiwniczony. Kierownik wylicza, że prace obejmą ponadto m.in. budowę instalacji wodno - kanalizacyjnych, elektrycznych i klimatyzacji. Zagospodarowany zostanie teren wokół uczelni.
- Między nowym centrum, a dotychczasowym budynkiem powstanie plac rekreacyjny z miejscami wypoczynkowymi - dodaje Bartłomiej Garncarczyk.
W planach jest 12 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Będą także nowe chodniki, ławki, stojaki rowerowe i oświetlenie.
Od hałasu budynek odgrodzi szpaler zieleni
Kierownik ze Skanski kontynuuje, że planowane są nasadzenia drzew i krzewów, które wokół centrum stworzą szpaler zieleni izolacyjnej.
- Umożliwi to oddzielenie akustyczne od biegnącej niedaleko obwodnicy, zapewniając studentom i kadrze akademickiej komfortowe warunki do pracy i nauki - wyjaśnia.
Na parterze budynku o powierzchni niewiele ponad 2 tys. m kw. mieścić się będzie sala seminaryjna dla 45 osób, 3 sale ćwiczeń dla studentów (każda dla maksymalnie 30 osób), pokoje biurowe dla pracowników naukowych, szatnia, zaplecze sanitarne dla studentów i personelu oraz archiwum. Będzie się tu mieścić również dziekanat wydziału. Z kolei na piętrze znajdą się: gabinet dziekana z sekretariatem i salą konferencyjną dla ok. 20 osób, 5 pięć gabinetów dla: prodziekanów, kierownika dziekanatu i pracownika administracyjnego, 5 pokoi dla pracowników naukowych, sala Rady Wydziału dla 50 osób i sala dla 40 osób, która może służyć jako sala do ćwiczeń albo do obrony prac doktorskich.
Budynek przystosowany dla niepełnosprawnych
Centrum ma być przyjazne osobom niepełnosprawnym. Zamontowana zostanie szklana winda przystosowana do poruszających się na wózkach. Przy głównym wejściu będzie pochylnia ułatwiająca wjazd, a na zewnątrz wydzielone miejsca postojowe. Piętro nowego budynku znajdzie się na tym samym poziomie co piętro budynku już istniejącego. To też ułatwi poruszanie się. Jak słyszymy, wprowadzone będą rozwiązania chroniące środowisko, jak np. energooszczędne instalacje elektryczne.
Inwestycja to koszt 10 mln zł.
- Staramy się o jej dofinansowanie w MNiSW - mówi Anna Worosz, rzecznik PRz.
Centrum to nie pierwszy budynek Skanski dla PRz. Budowała już m.in. Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne w pobliżu Heliosa.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Strefa Biznesu - Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać.