Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe fotoradary i kamery mają powstrzymać piratów drogowych. Sprawdźcie lokalizacje w Polsce

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Nowe fotoradary pojawią się w 11 województwach. Oto lokalizacje.Zobacz kolejne zdjęcia z lokalizacjami w poszczególnych województwach. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe fotoradary pojawią się w 11 województwach. Oto lokalizacje.Zobacz kolejne zdjęcia z lokalizacjami w poszczególnych województwach. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press Grupa
Gdzie powstaną nowe fotoradary i kamery? Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 jest zmorą kierowców a obowiązująca tam „siedemdziesiątka” jest już anegdotyczna, jednak to nie jest ostatnie słowo Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który planuje rozbudowę systemu o kolejnych 39 odcinkowych pomiarów prędkości, 26 nowych fotoradarów i 30 systemów kamer do monitorowania skrzyżowań. Będzie też nowość - urządzenia rejestrujące wjechanie na przejazd kolejowy na czerwonym świetle. Najwięcej nowych fotoradarów na drogach w Śląskiem i w Małopolsce.

Fotoradary, kamery i odcinkowy pomiar prędkości

Automatyczne urządzenia do kontroli kierowców są bardzo skuteczne. Fotoradary, kamery, czy odcinkowe pomiary prędkości bezdusznie rejestrują wykroczenia kierowców, nie zważając na żadne okoliczności łagodzące. Mandat za wykroczenie to norma.
Za 162 miliony złotych trwa właśnie rozbudowa całego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym w Polsce.

Sprawdź lokalizacje nowych fotoradarów w swoim województwie

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Nowość - automatyczne rejestratory na przejazdach kolejowych

GITD kupił nie tylko 26 nowych fotoradarów, ale także 39 nowych systemów odcinkowego pomiaru prędkości, 30 urządzeń służących do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 11 przenośnych fotoradarów oraz całkowitą nowość – system kamer rejestrujących wjechanie na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle.
To zupełnie nowe rozwiązanie, które podobnie jak kamery monitorujące wjechanie kierowcy na czerwonym świetle na skrzyżowanie, będzie rejestrowało ignorowanie czerwonego światła na przejazdach kolejowych. Oczywiście, jeśli kierowcy uda się zdążyć przed nadjeżdżającym pociągiem, będzie się mógł spodziewać surowego mandatu za ten manewr. Zostanie wysłany i wystawiony automatycznie. Obecnie trwają prace nad wyborem lokalizacji i opracowaniem dokumentacji przetargowej do zakupu tego typu urządzeń. Niewykluczone, że jeśli się sprawdzą, będzie ich więcej.

Pierwsze nowe fotoradary, jeszcze w tym roku

Pierwsze nowe fotoradary mają być instalowane już w tym roku. Do końca lutego 2022 ma pracować wszystkich 26 urządzeń. Wśród 26 nowych fotoradarów - w Śląskiem stanie ich pięć.

Oto wstępne lokalizacje nowych kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle w Śląskiem:

  • Ruda Śląska - ul. 1 Maja/ ul. E. Kokota
  • Sosnowiec - ul. K.K. Baczyńskiego/ ul. J. Piłsudskiego
  • Katowice - ul. J. N. Stęślickiego/ ul. Chorzowska
  • Zabrze - ul. Prof. Z. Religi/ ul. P. Stalmacha/ ul. Bytomska
  • Bielsko-Biała - ul. Sarni Stok/ ul. Warszawska

Na liście rezerwowej znalazły się jeszcze dwie lokalizacje w Pszczynie**

  • Pszczyna - ul. Górnośląska/Męczenników Oświęcimskich
  • Pszczyna, ulica Górnośląska/Bieruńska.
Tak wygląda plac budowy autostrady A1, między Częstochową i Tuszynem. Na większej części budowanej na 81 kilometrach drogi, kierowcy jeżdżą już po nowej jezdni A1. W tym roku mają być gotowe trzy z pięciu budowanych odcinków.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa autostrady A1: Jeszcze w tym roku część nowej autostr...

Kamery rejestrujące wjazd na czerwonym świetle

Jeśli chodzi o kamery rejestrujące wjazd na czerwonym świetle na skrzyżowanie także możemy się spodziewać ich w Śląskiem.

- Wytypowano wstępnie 30 skrzyżowań w 18 miastach (m.in. Warszawa, Kraków, Szczecin, Bydgoszcz, Piotrków Trybunalski, Łódź, Katowice, Sosnowiec, Rzeszów). Trwa procedura przetargowa na zakup i instalację urządzeń, które maja działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi. Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła). Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania – mówi Monika Niżniak.

Gdzie znajdzie się kolejnych 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości? Obecnie trwa dopiero wybór odcinków dróg, na których takie urządzenia mogą stanąć.

Naszpikowane kamerami i fotoradarami radiowozy

W ramach projektu rozbudowy automatycznej kontroli ruchu drogowego planowany jest również zakup 11 przenośnych urządzeń rejestrujących. Nie będą to jednak, znane nam sprzed lat, ukryte w koszach fotoradary. Technika poszła do przodu, bardziej wartościowe są urządzenia zamontowane na pokładzie specjalnych radiowozów.

- Trwa procedura przetargowa na dostawę pojazdów z zamontowanymi na pokładzie urządzeniami do rejestracji wykroczeń w ruchu drogowym. Flota CANARD zostanie wzmocniona o 11 dodatkowych pojazdów. Z ich wykorzystaniem kontrole będą prowadzone w miejscach niebezpiecznych, gdzie m.in. ze względu na przebieg drogi oraz uwarunkowania techniczne, nie ma możliwości posadowienia stacjonarnych fotoradarów. Wykonawca, po podpisaniu umowy, będzie miał 180 dni na dostarczenie – dodaje rzeczniczka GITD.

Od 17 maja droga ekspresowa S1 między Podwarpiem i Pyrzowicami ma już w obu kierunkach po dwa pasy ruchu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pyrzowice. Druga jezdnia S1 od Podwarpia do lotniska otwarta...

Stare fotoradary zostaną wymienione na nowe

Projekt zakłada nie tylko rozbudowę systemu, ale również jego modernizację. Jak zapowiadają inspektorzy, sukcesywnie wymieniane będą też najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w systemie CANARD. Część urządzeń pracuje już od dekady. Planowana jest wymiana ponad 250 urządzeń.
Na jakiej podstawie GITD wybrała nowe lokalizacje dla fotoradarów, odcinkowych pomiarów prędkości i pozostałych urządzeń rejestrujących wykroczenia kierowców?

- Nowe lokalizacje są typowane na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego przygotowanej na zlecenie CANARD przez Instytut Transportu Samochodowego. Instytut opracował wykaz miejsc szczególnie niebezpiecznych, w których w pierwszej kolejności powinny zostać zainstalowane urządzenia rejestrujące. Przy wyborze lokalizacji weryfikowano obecność potencjalnych źródeł zagrożeń i czynników zwiększających prawdopodobieństwo wypadku. Pod uwagę wzięto skalę zdarzeń drogowych i ich skutków, ale również obecność obiektów, takich jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej generujące większy ruch – wyjaśnia Monika Niżniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24