Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe obwodnice na Podkarpaciu. Gdzie powstaną? W ośmiu miastach trwają już przygotowania

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Obwodnica Łańcuta ma zostać ukończona jesienią tego roku.
Obwodnica Łańcuta ma zostać ukończona jesienią tego roku. Krzysztof KapicA
We wrześniu ma być gotowa obwodnica Łańcuta w ciągu drogi Krajowej nr 94. Budowa warta ponad 115 milionów złotych jest już na ukończeniu. Przygotowania do wykonania kolejnych ośmiu obwodnic już trwają.

W rejonie Łańcuta droga obwodowa powstaje po śladzie krajowej 94., między miastem a Głuchowem. Prace trwają przy utrzymaniu ciągłości ruchu. Sroga zima i epidemia na razie nie wpłynęły na harmonogram ustalony przed rozpoczęciem budowy.

- Prace idą zgodnie z planem, nie ma żadnych opóźnień, dlatego zakładamy, że już we wrześniu kierowcy będą mogli korzystać z obwodnicy Łańcuta –

potwierdza Joanna Rarus z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Ronda, zatoczki i ścieżki rowerowe

Obwodnica Łańcuta będzie miała prawie 6 kilometrów długości. Pasy ruchu zostaną od siebie oddzielone. Drogowcy przebudowują skrzyżowania z drogami wojewódzkimi nr 877 Naklik – Łańcut – Szklary i nr 881 Sokołów Młp. – Łańcut – Żurawica, z ul. Piłsudskiego, Kościuszki, Graniczną oraz drogą powiatową nr 1520R Dąbrówki-Wola Dalsza-Głuchów. Powstają tu ronda. Na rzece Sawa powstaje most, a wzdłuż trasy chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe.

Kolejnych osiem obwodnic podkarpackie miasta dostaną już z puli pieniędzy zarezerwowanych w krajowym programie 100 obwodnic. Wszystkie drogi mają być gotowe najpóźniej do 2030 roku, a w naszym regionie przygotowuje się ich plany dla: Brzostka i Kołaczyc (w ciągu DK73), Jasła (w ciągu DK73), Kolbuszowej (DK9), Miejsca Piastowego (DK28), Nowej Dęby (DK9), Pilzna (DK73), Przemyśla (DK28/77) i Sanoka (II etap, w ciągu DK84).

Jak informuje Joanna Rarus, w przypadku Pilzna, Jasła i Kołaczyc urzędnicy starają się już o wydanie decyzji środowiskowych, czyli jednego z kluczowych dokumentów, bez którego nie można wnioskować o pozwolenie na budowę. Dla Kolbuszowej podpisano właśnie umowę z wykonawcą dokumentacji.

- Jego zadaniem będzie analiza możliwości poprowadzenia obwodnicy zarówno po stronie wschodniej jak i zachodniej miasta. Ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ustalony w planowanej do uzyskania w ramach zamówienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

- tłumaczy Joanna Rarus.

Obwodnica powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 8,5 km. Inwestycja jest planowana do realizacji w systemie projektuj i buduj.

- Istniejący odcinek drogi krajowej nr 9 przechodzi przez miasto Kolbuszowa wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej, z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Duże natężenie ruchu, na które składa się w głównej mierze ruch tranzytowy, jest niezwykle uciążliwe dla mieszkańców. Celem budowy obwodnicy Kolbuszowej jest więc przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście

- mówi Joanna Rarus.

GDDKiA przygotowuje się także do podpisania umów na dokumentację obwodnic Miejsca Piastowego oraz Przemyśla. Nieco bardziej zaawansowane są przygotowania dla Sanoka, gdzie jest już decyzja środowiskowa i drogowcy ogłoszą niedługo przetarg na koncepcję, a następnie projekt i wykonanie drogi.


ZOBACZ TAKŻE: Montaż oświetlenia na stadionie miejskim "Stal" w Rzeszowie

Okazje

Zadbaj o swój ogród

Materiały promocyjne partnera

Można otwierać sezon grillowy

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24