Nowe opłaty za odbiór śmieci uchwalili radni w Krośnie. Będą wysokie kary dla tych, którzy ich nie segregują

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
W Krośnie od 1 stycznia wszyscy mieszkańcy będą musieli segregować śmieci. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku będą dotkliwe sankcje. Radni uchwalili, że będzie to czterokrotność podstawowej opłaty za odbiór odpadów.

Po raz kolejny w tym roku krośnieńscy radni zajęli się na sesji tematem odpadów.

Koszty funkcjonowania systemu gospodarki komunalnymi muszą się bilansować. Stąd - jak uzasadniał prezydent Piotr Przytocki - konieczność podwyżki opłat za odbiór śmieci. Zaproponował wzrost stawki za śmieci segregowane z 18 do 24 złotych. Natomiast opłata podwyższona (w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie zbiera odpadów w sposób selektywny) miałaby od 1 stycznia przyszłego roku wynosić 72 złote.

CZYTAJ TEŻ: Koszty wywozu śmieci w Rzeszowie 2020. Urzędnicy pracują nad kalkulacją opłat

Ten projekt zaaprobowały komisje rady miasta. Komisja budżetowo-finansowa poszła jednak jeszcze dalej niż prezydent, proponując, by sankcja w przypadku, gdy okaże się, że opady nie są segregowane we właściwy sposób, była jeszcze wyższa niż w projekcie przedstawionym przez prezydenta.

- Ustawodawca daje nam taką możliwość - argumentował Marcin Niepokój, przewodniczący komisji.

Zgodnie z przepisami, radni są zobligowani do ustalenia podwyższonej stawki jeśli, gdy odpady z danej nieruchomości nie są segregowane. Ta stawka musi być co najmniej dwa razy wyższa niż opłata za śmieci segregowane a maksymalnie może wynieść czterokrotność tej kwoty. I właśnie taką maksymalną stawkę zaproponowała komisja budżetowo-finansowa. Czyli nie 72 ale 96 złotych, pomnożone przez liczbę mieszkańców budynku.

Aktualnie w Krośnie, na około 37 tysięcy mieszkańców, ponad tysiąc to ci, którzy zdecydowali, że nie chcą segregować śmieci. Na mocy nowej ustawy będą do tego zmuszeni.

Brak segregacji czy też niewłaściwa segregacja (stwierdzona podczas kontroli) skutkować będzie nałożeniem opłaty sankcyjnej.

- Ale to będzie opłata nałożona jednokrotnie, w danym miesiącu. Za każdym razem trzeba będzie powtarzać całą procedurę kontrolną - tłumaczył Grzegorz Rachwał, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Radny Adam Przybysz zwracał uwagę, że udowodnienie komuś, że nie segreguje śmieci, nie będzie prostą sprawą. Zwrócił też uwagę, że problem pojawi się przede wszystkim w przypadku blokowisk, bo spółdzielnia jako zarządca zastosuje zbiorową odpowiedzialność.

- Może być i tak, że wszyscy mieszkańcy bloku segregują, tymczasem podjeżdża ktoś z innego budynku, czy prowadzący działalność gastronomiczną, i podrzuca zmieszane śmieci. A kontrolujący stwierdzają, że to mieszkańcy tego bloku nie segregują - tłumaczył radny Przybysz.

Radny Paweł Krzanowski zastanawiał się czy "dzwony" rozstawione w różnych częściach miasta, mogłyby przyczynić się do skuteczniejszej segregacji odpadów a tym samym obniżenia kosztów systemu ich zagospodarowania.

Andrzej Wilk, przewodniczący zarządu dzielnicy Białobrzegi, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna, mówił, że deklaracje o segregacji śmieci czasem pozostają tylko na papierze. - Jeśli widzę, że przez parę miesięcy właściciel domu nie wystawia żadnych worków z plastikiem, makulaturą czy szkłem, to mogę przypuszczać, że wszystko „jak leci” idzie do kubła - stwierdził. Jego zdaniem w takich przypadkach potrzebna jest zdecydowana reakcja.

Przywołał sytuację, której świadkiem był w Niemczech. - Pracownik firmy odbierającej opady w pojemniku na papier zauważył filtr z ekspresu do kawy. Nie opróżnił kubła, nakazał właścicielowi przesegregowanie jego zawartości, umieszczając naklejkę z ostrzeżeniem - opowiadał.

Radny Niepokój zaznaczył, że segregacja odpadów w Krośnie jest na dobrym poziomie, ale koszty ich zagospodarowania rosną. W 2019 roku był to koszt 350 tys. zł. Kwota szacowana na przyszły rok to 750 tys. zł.

Ostatecznie radni uchwalili, że od 1 stycznia opłata za odbiór śmieci będzie wynosić 24 zł miesięcznie od osoby. Opłata sankcyjna za niesegregowanie 96 zł. Na zniżki (2 zł od osoby) mogą liczyć ci, którzy zadeklarują kompostowanie odpadów zielonych.


ZOBACZ TEŻ: Wywóz śmieci - zmiany w przepisach

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maximus Segregatus

W zasadzie to znamy sposób na to aby zatrzymać wzrost comiesięcznych opłat za śmieci i aby nawet w blokowiskach możliwa była efektywna selektywna zbiórka odpadów - tak aby Polska była liderem gospodarki obiegu zamkniętego w odpadach domowych - ale wydaje się, że ani władzom centralnym ani samorządom ani nawet polskim „zielonym” - nie chce się tego chcieć... innpoland.pl/154477,kary-za-smieci-dla-polskich-miast-pomoga-ich-uniknac-minisortownie-eko-ab … Niektórzy twierdzą, że to właśnie obniżki comiesięcznych opłat mieszkańców (jak pojawią się przecież czyste i jednorodne surowce) – budzą opór tych którym najbardziej zależy aby z comiesięcznych opłat polskich rodzin jak najwięcej odkładać na konto oznakowane jako „czysty zysk”… A z tego „czystego zysku” idą pieniądze na apanaże dla „swoich”… Naiwne jest oczekiwanie, że mieszkańcy wielopiętrowych blokowisk w Warszawie czy w innych miastach zaczną w wymaganym czasie przez Unię Europejską solidnie rozdzielać swoje odpady domowe – trzeba więc zastosować innowacje nieznane w innych krajach które nie mają takich problemów jak u nas…

G
Gość

Widocznie za mało podnieśli bo wszyscy zadowoleni cicho siedzą

G
Gość

O

J
Jax

To że śmieciami to jasne sutenerstwo btelkka plastyków w 1zl kalcja szklana 50 gr kałacha A za resztę śmieci ile wagą tyle zapłata o kilograma każdy uj na swój żartujesz więcej płacisz i za co za to Pożary? Jeb ,,.. to

G
Gość

Segregować należy obowiązkowo przy wyborach. Odpady utylizować, aby już przy następnych nie pojawiły się znowu.

K
Klemens- Malawa

Co jeden profesor to mądrzejszy-śmieci temat na który pewnie niektórzy będą się habilitować!

b
bloger

w państwie sprawiedliwości i prawa,kara zbiorowa nie jest brana pod uwagę,dlatego jak będzie naliczana kara?Czy będzie reaktywowane ORMO,a może przy kazdym kiblu będzie stal dzielny zuch ze Strazy MIejskiej?

A
Alka

Powinni jeszcze bić ludzi pod śmietnikami za karę,a co?

W
White Power Poland

Kary za niesegregowanie śmieci? Na jakiej podstawie? Uchwały śmiesznych oszołomów z ratusza? Ha ha ha!

G
Gość

Odwrotnie. Trzeba uruchomić skupy makulatury, szkła czy opakowań plastikowych.Pojemniki będą puste, a dla niektórych będzie to stałe żródło dochodu.

Dodaj ogłoszenie