Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych. Będą mogły powstawać bliżej zabudowań

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Nowa ustawa liberalizuje przepisy dotyczące odległości, w jakiej mogą powstawać turbiny wiatrowe.
Nowa ustawa liberalizuje przepisy dotyczące odległości, w jakiej mogą powstawać turbiny wiatrowe. Norbert Ziętal
Posłowie zmienili przepisy dotyczące turbin wiatrowych, tzw. ustawę odległościową. Zgodnie z nowymi przepisami turbiny będą mogły powstawać w odległości nie mniejszej niż 700 metrów od budynków mieszkalnych. Wcześniej minimalną odległość obliczano według zasady 10H, czyli dziesięciokrotności wysokości turbiny.

Zmiana ma przyczynić się do rozwoju energetyki wiatrowej w naszym kraju.

Nowe zapisy przewidują, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być budowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w danej gminie. Podstawą dla określania odległości minimalnej, pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H) a 700 metrami dla budynków mieszkalnych, będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wykonywanej w ramach MPZP. W jej ramach analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.

Ustawa znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.

Dodatkowo nowe przepisy przewidują, że inwestor zaoferuje co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec tej gminy będzie mógł objąć udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię elektryczną w cenie wynikającej z kalkulacji maksymalnego kosztu budowy. To ukłon w stronę społeczności, na których terenie znajdują się farmy wiatrowe.

- Instytucja prosumenta wirtualnego zapewnia możliwość wytwarzania energii elektrycznej z instalacji odnawialnego źródła energii, przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce zamieszkania – tłumaczyła w Sejmie Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

W projekcie zatwierdzonym przez rząd proponowano odległość 500 metrów. Prawo i Sprawiedliwość przeforsowało poprawkę zwiększającą minimalną odległość turbin od zabudowań mieszkalnych do 700 metrów. Ustawę w takiej formie poparło 214 posłów, głównie PiS. Przeciwko było 29, głównie z Solidarnej Polski i Konfederacji. 209 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Jeszcze kilkanaście lat temu istniała o wiele większa swoboda w stawianiu turbin wiatrowych. Powodowało to liczne spory z lokalnymi społecznościami. W 2014 r. Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces powstawania w Polsce lądowych farm wiatrowych. Sprawa dotyczyła całej Polski, ale konkretne zastrzeżenia kierowane były również w stosunku do podkarpackich inwestycji.

- Żadna ze skontrolowanych gmin, nawet w sytuacji licznych protestów dotyczących lokalizacji farm wiatrowych, nie zdecydowała się na zorganizowanie referendum w tej sprawie. Pomimo, że taką formę rozstrzygnięcia dopuszcza ustawa o samorządzie gminnym. Decyzje w takich sprawach były podejmowane wyłącznie przez radnych - w 2014 roku zauważała NIK.

Okazało się, że w aż 30 proc. skontrolowanych gmin turbiny powstawały na gruntach należących do radnych, burmistrzów, wójtów lub pracowników urzędów gmin. To mogło rodzić "konflikt interesów". W naszym województwie taka sytuacja, zdaniem ówczesnej kontroli NIK, miała miejsce w gm. Laszki w powiecie jarosławskim.

Przeciwko budowom farm wiatrowych protestowano w wielu miejscach regionu. M.in. w Rogach koło Krosna, Malawie i Woli Rafałowskiej, Strachocinie.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24