Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy bat na podatników?

RYSZARD WAŻNY
STANISŁAW SOBKOWICZ
STANISŁAW SOBKOWICZ KRYSTYNA BARANOWSKA
Rozmowa ze STANISŁAWEM SOBKOWICZEM, dyrektorem Izby Skarbowej i przewodniczącym Wojewódzkiego Kolegium Skarbowego w Rzeszowie: - Tę drugą funkcję pełni pan od 1 września, bo kolegium jest nowym ciałem. Co to takiego?

- Wojewódzkie kolegia skarbowe wprowadziła od 1 września ustawa z 27 czerwca tego roku, która również zmienia niektóre ustawy regulujące zadania i kompetencje organów podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. W skład kolegium wchodzą: dyrektorzy izby skarbowej, izby celnej, urzędu kontroli skarbowej, naczelnik urzędu skarbowego reprezentującego wszystkie US w danym województwie. W posiedzeniach kolegium uczestniczy również wojewoda albo wicewojewoda. Nadzór nad kolegium sprawuje generalny inspektor kontroli skarbowej.

- Wyrosła więc nowa, kosztowna instytucja?

Z akcyzą do UC
Płatnicy akcyzy od 1 września składają deklaracje podatkowe w urzędach celnych, a nie jak do tej pory w urzędach skarbowych. Deklaracje za sierpień trafią jeszcze do urzędów skarbowych. Urzędy celne będą też prowadzić nadzór podatkowy nad firmami produkującymi i handlującymi wyrobami akcyzowymi. Celnicy będą mogli kontrolować też legalność pracy cudzoziemców oraz żądać pokazania dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP.

- Nie, udział dyrektorów w kolegium jest bezpłatny, po prostu doszły nam nowe obowiązki za te same pieniądze.

- Po co powołano kolegia?

- W celu koordynowania działań przypadających do realizacji na obszarze danego województwa służbom skarbowym, celnym i kontrolnym.

- Przecież każda z tych służb: urząd skarbowy, celny i kontroli skarbowej wie, co należy do jej obowiązków. Niech je solidnie wykonuje. Kolegium nie jest do tego potrzebne?

- Nie, bo nie po to zostało powołane. Kolegium nie będzie rozstrzygać spraw indywidualnych, będzie natomiast uzgadniać między sobą działania w zakresie realizacji polityki celnej, podatkowej, kontrolnej, koordynować plany kontroli, żeby firma nie była, jak do tej pory, kontrolowana przez inspektorów raz skarbowych, raz celnych, czy innych, będzie też inicjować i opiniować rozwiązania z zakresu prawa podatkowego oraz celnego, jak również typować podmioty do kontroli.

- Czy do tego potrzebny jest wojewoda? przecież on może "upolitycznić" np. kontrole?

- Nie upolityczni, gdyż nie jest członkiem kolegium, on w nim tylko uczestniczy, ale znając problemy, z jakimi borykają się firmy, może wnioskować o ich usunięcie, czy pewne usprawnienia. Jeżeli wnioski będą się mieściły w kompetencji organów podatkowych lub celnych, zostaną zrealizowane, jeżeli nie - kolegium przekaże je do kompetentnego organu albo zainicjuje zmiany w zakresie prawa podatkowego lub celnego.

- Jakie korzyści z kolegiów będzie miał podatnik, skoro nie będą one rozstrzygać indywidualnych spraw?

- Mam nadzieję, że działając wspólnie, kolegium wpłynie na sprawniejsze działanie aparatu skarbowego i celnego w zakresie obsługi podatników. Chodzi o podmioty gospodarcze, których w woj podkarpackim jest około 101 tysięcy i nie brakuje im problemów.

- Nowa ustawa, oprócz powołania kolegiów, wprowadziła od 1 września również inne zmiany, np. w zakresie zadań dla urzędów skarbowych i celnych?

- Tak, od 1 września pobieraniem i egzekwowaniem akcyzy zajmują się służy celne, a nie podatkowe, jak było to tej pory. Zmiany w ustawie porządkują kompetencje i uprawnienia poszczególnych segmentów aparatu skarbowego: urzędów i izb skarbowych, urzędów i izb celnych oraz urzędów kontroli skarbowej.

- Porządkują, ale też zmiany w ustawie poszerzają kompetencje UKS w zakresie kontroli?

- Głównie chodzi o monitorowanie przepływu funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

- Nie tylko, ustawa daje więcej "władzy" wywiadowi skarbowemu, co przecież wzmacnia pozycję fiskusa wobec podatników?

- Wywiad skarbowy, działający w ramach kontroli skarbowej, funkcjonuje od dawna. Obecna ustawa pozostawiła mu dotychczasowe działania: kontrolę rozmów telefonicznych, poczty elektronicznej, wgląd do kont bankowych, i dołożyła pewną "porcję" nowych, np. możliwość ścigania sprawców przestępstw przeciwko mieniu: kradzieży, łapownictwa, gospodarczych.

- Po co ta inwigilacja podatników?

- Chodzi o wykrywanie oszustw i przestępstw podatkowych, o ograniczenie szarej strefy, a do tego potrzebne są określone narzędzia i techniki operacyjne. Uczciwych podatników nikt nie nęka i nękać nie będzie. Oni mogą spać spokojnie.

- Nie pierwszy raz, wprowadzając ostrzejsze zmiany do ustaw, uzasadnia się je w podobny sposób, a oszustwa podatkowe jak kwitły, tak kwitną.

- Przestępstwa, oszustwa podatkowe muszą być udowodnione i takich przykładów nie brakuje w kraju. Zmiany do ustawy, o której mówimy, tak jak i działalność wojewódzkich kolegiów skarbowych, mają przyczynić się do lepszego uszczelnienia systemu podatkowego i celnego. Czy tak będzie, czas pokaże.

- Dziękuję.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24