MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy egzamin na prawo jazdy już nie taki straszny. Zdaje coraz więcej osób

Bartosz Gubernat
Archiwum
W ciągu roku od wprowadzenia nowych testów w egzaminie na prawo jazdy zdawalność wzrosła. Najbardziej w Krośnie.

- Na początku był pogrom. Zdarzały się grupy, w których testów nie zaliczał nikt. Ale statystyki szybko zaczęły się poprawiać i dziś egzaminy zalicza jedna trzecia kursantów. Do poziomu powyżej 80 procent sprzed zmian co prawda jeszcze sporo brakuje, ale jestem w tej kwestii optymistą - mówi Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Nowe egzaminy teoretyczne na prawo jazdy obowiązują od 19 stycznia 2013 roku. Ich wprowadzenie było prawdziwą rewolucją. Bazę ogólnodostępnych, łatwych 500 pytań zastąpił nowy system, w którym zagadnień jest ok. 3000, a kierowcy nie mają do niego dostępu. Poza tym, na odpowiedzi jest ograniczona ilość czasu, a po przejściu do kolejnego pytania kandydat na kierowcę nie może się już cofnąć i sprawdzić albo zmienić odpowiedzi.

Efekt? W listopadzie i grudniu 2012 roku ośrodki ruchu drogowego egzaminowały nawet WORD Rzeszów wydłużył godziny pracy do 12 godzin dziennie, organizując po 300 egzaminów dziennie. Tuż przed zmianą, jeszcze przez pierwsze dwa tygodnie stycznia ubiegłego roku przeprowadził 4500 egzaminów, podczas gdy rok wcześniej w takim samym okresie było ich tylko 1800. Ludzie za wszelką cenę chcieli zdążyć przed zmianami. W lutym 2013 roku na zdawanie nowych testów zdecydowało się tu tylko 1099 osób.

- Ja nie zdążyłem zrobić kursu przed zmianami, dlatego musiałem zdawać po nowemu. Chociaż do egzaminu byłem gotowy w marcu, zaczekałem do wakacji. W tym czasie sporo poczytałem na temat egzaminów na forach internetowych. Rozwiązałem także mnóstwo przykładowych testów, których nie było na rynku wcześniej. Zdałem za drugim razem - mówi Wojtek z Rzeszowa.

Według egzaminatorów, kandydaci na kierowców musieli przestawić się na zupełnie inny styl nauki.

- Wcześniej w dwa dni można było wykuć na pamięć 500 pytań egzaminacyjnych. Ludzie opanowywali je do tego stopnia, że prawidłowe odpowiedzi zaznaczali bez czytania, wyłącznie na podstawie obrazków. Teraz na opanowanie przepisów trzeba minimum dwóch tygodni. Owszem, jest trudniej, ale dzięki temu kierowcy są znacznie lepiej wyszkoleni. Nasi egzaminatorzy widzą to w czasie jazd, dobra znajomość przepisów i szybkie myślenie dodają pewności na drodze - mówi Krzysztof Dziobek, zastępca dyrektora WORD w Przemyślu.

Ważna jest szkoła nauki jazdy

Robert Drozd przekonuje, że kluczem do zaliczenia egzaminu jest teraz odpowiedni wybór szkoły nauki jazdy.

- W okolicy są ośrodki, których absolwenci zdają u nas testy z 80-procentową skutecznością. Ale nie brakuje i takich, które uczą kiepsko i 8 na 10 ich kursantów oblewa egzamin - mówi egzaminator.

Jego słowa potwierdza Zbigniew Piotrów, kierownik ośrodka szkolenia kierowców Ligi Obrony Kraju w Rzeszowie.

- Zgodnie z przepisami nauka praktyczna powinna trwać 30 godzin. Według mnie to za mało, dlatego w naszym ośrodku dołożyliśmy dodatkowe 10 godzin. Nie uczymy testów, ale przepisów, które tłumaczymy na konkretnych przykładach. Jeśli kursant nie opuszcza zajęć i przykłada się do nauki, nie powinien mieć problemów z egzaminem - zapewnia Z. Piotrów.

- Co innego, kiedy ośrodek pozwala opuszczać zajęcia, bo kursant przekonuje, że sam nauczy się wszystkiego w domu. Na taki kurs szkoda wydawać pieniądze, bo na własną rękę trudno się przygotować testów - dodaje Jan Sowa, właściciel ośrodka Autokurs w Rzeszowie.

W tym roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zamierza wprowadzić dla kierowców ułatwienie w postaci jednolitej bazy pytań. Zestaw powstanie z połączenia zagadnień dostarczanych ośrodkom ruchu drogowego przez Instytut Transportu Drogowego i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Prawdopodobnie nie będzie on jednak dostępny do ćwiczeń poza WORD-ami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24