Nowy most w Rzeszowie zamiast 20 innych inwestycji

Bartosz Gubernat
Al. Sikorskiego została do tej pory poszerzona tylko na odcinku od al. Powstańców Warszawy do skrzyżowania z ul. Robotniczą. Zmiany w budżecie oznaczają, że budowa drugiej jezdni w kierunku Tyczyna rozpocznie się najwcześniej w 2016 roku.
Al. Sikorskiego została do tej pory poszerzona tylko na odcinku od al. Powstańców Warszawy do skrzyżowania z ul. Robotniczą. Zmiany w budżecie oznaczają, że budowa drugiej jezdni w kierunku Tyczyna rozpocznie się najwcześniej w 2016 roku. KRYSTYNA BARANOWSKA
Ceną za domknięcie północnej obwodnicy będzie m.in. wstrzymanie przebudowy al. Sikorskiego.

Dwupasmówka i most

Dwupasmówka i most

Trasa, na którą miasto dostało dotację to 2,5 km drogi między ul. Rzecha i Lubelską. Po drodze powstanie długi na 400 metrów i wysoki na 100 metrów most. Do przyszłego roku wybuduje go Niemiecka firma Bilfinger.

- Dostaliśmy unijną dotację na most, który jest miastu bardzo potrzebny. Dla sfinansowania własnego wkładu w to przedsięwzięcie musieliśmy przesunąć w czasie część innych inwestycji. Sytuacja może się jednak zmienić, bo ciągle walczymy o zwiększenie dofinansowania, które pozwoliłoby uniknąć części przesunięć - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Decyzje o zmianach w budżecie i wieloletnim planie finansowym miasta radni podjęli podczas nadzwyczajnej, poniedziałkowej sesji. Zwołano ją ze względu na decyzję w sprawie unijnego dofinansowania budowy mostu łączącego osiedla Załęże i Staromieście. Na inwestycję wartą łącznie 183 mln zł Rzeszów wnioskował o 85 procent dopłaty, czyli ok. 155 mln zł. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała miastu 92 mln zł.

Radni musieli znaleźć na ten cel brakujące 60 mln zł. 15 mln zł potrzebne na ten rok przesunęli z dywidendy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz planowanej budowy łącznika ul. Strzelniczej i Potokowej.

Z planów na przyszły rok wyrzucili łącznie 20 inwestycji.

- To np. poszerzenie al. Sikorskiego między ul. Robotniczą a Tyczynem. Chcemy tu dobudować drugą jezdnię, ale na razie mamy sporo protestów ze strony mieszkańców. Szanse na rozpoczęcie prac w 2015 roku i tak były niewielkie, dlatego postanowiliśmy przesunąć tą inwestycję na kolejne lata - wyjaśnia prezydent Ferenc.

Poza aleją Sikorskiego w przyszłorocznym budżecie miasta nie znajdzie się także budowa mostu łączącego gminę Boguchwała z osiedlem Budziwój oraz trasy łączącej ul. Przemysłową z węzłem S19 w Kielanówce.

- W tym przypadku nie ma pośpiechu, ponieważ dojazd będzie potrzebny po otwarciu odcinka S19 Świlcza - Kielanówka, którego budowa jeszcze się nie zaczęła. My projekt łącznika mamy gotowy, na pewno zdążymy z nim przed oddaniem do użytku drogi ekspresowej - przekonuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Wypadają ponadto trzy duże inwestycje oświatowe. To budowa zespołów szkół na osiedlach Drabinianka, Wilkowyja, i Staromieście Ogrody. Poczekać musi także budowa przedszkola na osiedlu Zawiszy.

Flesz: Firmy w dużych tarapatach z powodu epidemii

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

R
ROMAN

no fajnie - a kiedy rozpocznie się połączenie  Alei Sikorskiego z rondem przy markecie AUCHAN w Krasnem - bo to połączenie jest pilne

- tworzy alternatywne  połączenie dla jadących od strony Łańcuta i od strony Chmielnika oraz konfiguruje  mieszkańców osiedli ze Słociny i Wilkowyi południe z miastem

j
jasio p
ludzie kiedy w końcu opadną Wam klapki z oczu ?
 
- info z 2012:
... Na całej długości dostanie po dwa pasy ruchu, nowe chodniki i ścieżki rowerowe – mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.
- Ponieważ to w większości prywatne działki, zamierzamy skorzystać z tzw. spec ustawy. Jej zapisy pozwalają szybko wywłaszczyć właścicieli. A nam zależy na czasie, bo przebudowę ulicy chcemy zacząć na początku przyszłego roku – dodaje dyrektor Magdoń. 
 
- info z 2013:
To już pewne - miastu uda się zaoszczędzić sporą sumę pieniężną, bo wynoszącą aż 8 mln zł. Modernizacja al. Sikorskiego rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w roku bieżącym.
Możliwość zmniejszenia kosztów niezbędnych na realizację tejże inwestycji wynika przede wszystkim z braku konieczności stawiania aż tak dużej liczby ekranów akustycznych. To z kolei wiąże się z nowo wprowadzonymi przepisami. Maciej Chłodnicki - rzecznik prezydenta Rzeszowa, tłumaczy, że sporym przekształceniom uległy normy w zakresie dopuszczalnego hałasu.
 
 
info z początku roku 2014:
Przebudowa al. Sikorskiego w Rzeszowie w tym roku
- Projekt jest już gotowy, czekamy na wydanie tzw. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Ponieważ będziemy musieli zająć część prywatnych działek, zdecydowaliśmy się skorzystać ze specustawy, która pozwala nam przejąć tereny bez względu na ewentualne protesty. To przyspieszy termin rozpoczęcia robót – mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.
 
- Rzeszów będzie miał południową obwodnicę
Jeszcze w tym roku miasto chce zacząć kolejny etap poszerzenia al. Sikorskiego. Potem przebudowa czeka okolicę ul. Podkarpackiej.
 Plan zakłada budowę drugiej jezdni na odcinku od skrzyżowania z ul. Robotniczą do gminy Tyczyn. Mamy gotowy projekt inwestycji, czekamy na wydanie pozwolenia na budowę. Aby szybko rozpocząć roboty skorzystamy z tzw. specustawy, która pozwoli sprawnie przejąć pod inwestycję prywatne grunty – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
 
Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 25-30 mln zł. Dzięki przebudowie aleja będzie miała dwie jezdnie na całej długości. 
 
 a teraz:
" ...poszerzenie al. Sikorskiego między ul. Robotniczą a Tyczynem. Chcemy tu dobudować drugą jezdnię, ale na razie mamy sporo protestów ze strony mieszkańców. Szanse na rozpoczęcie prac w 2015 roku i tak były niewielkie, dlatego postanowiliśmy przesunąć tą inwestycję na kolejne lata – wyjaśnia prezydent Ferenc.
 
panie Ferenc, Chłodnicki oraz Magdoń - nie po raz pierwszy kłamiecie w żywe oczy !!!
a
all
W dniu 25.06.2014 o 12:13, Roni29 napisał:

1. Most Rędziński. Wrocław2. Most Rzeszowski.3. Most Świętokrzyski. WarszawaNajwyzsze mosty w Polsce

o kuźwa, posikam się chyba

m
maryska
W dniu 25.06.2014 o 11:04, DORA napisał:

A wiesz dlaczego ... bo na południu miasto nie inwestuje w infrastrukturę!!!! Brak obwodnicy południowej itp.

 

jak południowa obwodnica, jest już duża arteria dwupasmowa na południu Rzeszowa, ma być kolejna bo co ?? bo bloki pobudowali gdzieś na przedmieściach południowego Rzeszowa ! Każdy wiedział kto kupował tam mieszkania, a przynajmniej mógł się domyślać. że będzie w końcu duży problem komunikacyjne gdy się bloki buduje wśród małych osiedlowych uliczek !

r
rzeszowiak
W dniu 25.06.2014 o 12:10, Roni29 napisał:

Tylko poludnie miasta odpicowane dobrze ze 2 najwyzszy most stanie obok mojego domu :) A wiecie ze w Warszawie najwyzszy most ma 90 metrow i rzeszowski bedzie od niego wyzszy 110 metrow. Tez z wawy Swietokrzyski 3miejsce -ha ha ha Rzeszow lepszy. Pierwsze miejsce most 122 m Redzinski obok Wroclawia

Widze ze ci deko bije w podniebienie.

Sraczki dostales z rozkoszy ?

R
Roni29

1. Most Rędziński. Wrocław
2. Most Rzeszowski.
3. Most Świętokrzyski. Warszawa

Najwyzsze mosty w Polsce

R
Roni29

Tylko poludnie miasta odpicowane dobrze ze 2 najwyzszy most stanie obok mojego domu :) A wiecie ze w Warszawie najwyzszy most ma 90 metrow i rzeszowski bedzie od niego wyzszy 110 metrow. Tez z wawy Swietokrzyski 3miejsce -ha ha ha Rzeszow lepszy. Pierwsze miejsce most 122 m Redzinski obok Wroclawia

m
marres
W dniu 25.06.2014 o 10:31, J.BOND napisał:

Leczenie megalomanii i kompleksów Prezydenta M. Rzeszowa wielkim, drogim mostem wyjdzie rzeszowiakom bokiem. Fakt, będzie to największy most na Podkarpaciu ale czy rzeczywiście taki jest potrzebny ??  Po co ? Kosztem długiego i wysokiego mostu, nieuzasadnionej inwestycji zostanie zawieszone wiele potrzebnych różnym częściom miasta inwestycji. Ten most można wybudować tanim kosztem za połowę tej ceny.  Za te pieniądze można wybudować 3 mosty na Wisłoku, które posłużą wszystkim - na południu i północy miasta. Prezydent Rzeszowa szkodzi mieszkańcom lecząc własne kompleksy.

nawet cztery. Tylko drewniane wieśniaku...

P
Piot Pyta

Ferenc dobrze robi. Most potrzebny. Sami nigdy bysmy go nie wybudowali a unia jeszcze tylko 2 lata! Droge Sikorskiego sami damy rade z wlasnych srodkow za rok rozbudowac ale most bez wsparcia w takiej ilosci juz nie. No i Ferenc z drabinianki a obcial budowe szkoly na drabiniance. Widac ze mu bardzo zalezy. I dziala kosztem swojego osiedla. To sie chwali

T
Tomek

Owa nowa droga poprawi dojazd do S19 i autostrady docelowo po wybudowaniu łacznika S19 - droga lotniskowa świetnie połączy lotnisko oraz Park Przemysłowy. Sikorskiego będzie rozbudowywana w ramach PO Polska Wschodnia więc spokojnie nie ma zagrożeniea to priorytet w nowej perspektywie 2014-2020. Łącznik do S19 Świlcza - Kielanówka też nie jest zagrożony i bedzie ukończony razem z ekspresówką, temat Południowej Obwodnicy Rz od DK9 do Tyczyna też już mocno jest forsowany przez Ferenca ale to temat dopiero koncepcyjny prace przygotowawcze bedą prowadzone pytanie ile kasy zostanie na to zadanie w perspektywie 2014-2020 szacunkowy koszt tej drogi to 450 mln PLN.

D
DORA
W dniu 25.06.2014 o 10:54, Pabli napisał:

nie zgadzam się, północ Rzeszowa to najbardziej przyszłościowe tereny, które już teraz mocno się rozwijają, więc ten most to jest bardzo dobra inwestycja szczególnie w dłuższy terminie !

A wiesz dlaczego ... bo na południu miasto nie inwestuje w infrastrukturę!!!! Brak obwodnicy południowej itp.

P
Pabli
W dniu 25.06.2014 o 10:31, J.BOND napisał:

Leczenie megalomanii i kompleksów Prezydenta M. Rzeszowa wielkim, drogim mostem wyjdzie rzeszowiakom bokiem. Fakt, będzie to największy most na Podkarpaciu ale czy rzeczywiście taki jest potrzebny ??  Po co ? Kosztem długiego i wysokiego mostu, nieuzasadnionej inwestycji zostanie zawieszone wiele potrzebnych różnym częściom miasta inwestycji. Ten most można wybudować tanim kosztem za połowę tej ceny.  Za te pieniądze można wybudować 3 mosty na Wisłoku, które posłużą wszystkim - na południu i północy miasta. Prezydent Rzeszowa szkodzi mieszkańcom lecząc własne kompleksy.

 

nie zgadzam się, północ Rzeszowa to najbardziej przyszłościowe tereny, które już teraz mocno się rozwijają, więc ten most to jest bardzo dobra inwestycja szczególnie w dłuższy terminie !

G
Gość

brawo Tadziu pewnie wygra Skanska

g
gość
W dniu 25.06.2014 o 09:30, Mrozu napisał:

" – To np. poszerzenie al. Sikorskiego między ul. Robotniczą a Tyczynem. Chcemy tu dobudować drugą jezdnię, ale na razie mamy sporo protestów ze strony mieszkańców. Szanse na rozpoczęcie prac w 2015 roku i tak były niewielkie..." a jeszcze dwa dni temu pisaliscie: Od dzisiaj do połowy września poważne utrudnienia na osiedlu Biała to sie nazywa burdel informacyjny a nie nowiny

Na osiedlu Biała trwa przebudowa ul. Wojtyły i są tam utrudnienia, a w tą ulicę zjeżdża się z Sikorskiego. 

J
J.BOND

Leczenie megalomanii i kompleksów Prezydenta M. Rzeszowa wielkim, drogim mostem wyjdzie rzeszowiakom bokiem. Fakt, będzie to największy most na Podkarpaciu ale czy rzeczywiście taki jest potrzebny ??  Po co ? Kosztem długiego i wysokiego mostu, nieuzasadnionej inwestycji zostanie zawieszone wiele potrzebnych różnym częściom miasta inwestycji. Ten most można wybudować tanim kosztem za połowę tej ceny.  Za te pieniądze można wybudować 3 mosty na Wisłoku, które posłużą wszystkim - na południu i północy miasta. Prezydent Rzeszowa szkodzi mieszkańcom lecząc własne kompleksy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3