Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy przystanek wyprodukowany przez rzeszowską firmę ML System jest jedynym takim w Europie [ZDJĘCIA]

opr. Beata Terczyńska
Nowoczesny przystanek autobusowy przy ulicy Lisa-Kuli w Rzeszowie
Nowoczesny przystanek autobusowy przy ulicy Lisa-Kuli w Rzeszowie Krzysztof Kapica
Wiata przystankowa obok Galerii Graffica przy ul. Lisa - Kuli w Rzeszowie jest unikatową na skalę europejską pod względem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Oddany w czwartek do użytku przystanek został zaprojektowany i wyprodukowany przez rzeszowską firmę ML System. Ta bezpłatnie przekazała go miastu.

W fotowoltaicznej wiacie połączonych zostało wiele użytecznych funkcji wykorzystujących najnowsze technologie, a wpływających na komfort pasażerów. Jedną z nich jest ogrzewanie przestrzeni wewnątrz wiaty i podgrzewana ławka. Jest też wyświetlacz wkomponowany w szybę, na którym pokazywany jest rozkład jazdy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Przystanek przyszłości oficjalnie otwarty w Rzeszowie.

Nowoczesny przystanek w Rzeszowie. Zobacz zdjęcia z otwarcia

Na przystanku można w sposób indukcyjny (bezprzewodowy) i przewodowy (USB) doładować telefon, laptop, czy tablet. Pasażerowie mają dostęp do sieci WiFi.

Z kolei w szufladzie pod ławką znajduje się defibrylator, a na ceramicznym nadruku graficzna instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

- Przystanek jest zasilany ekologiczną energią dzięki zastosowaniu wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych produkcji ML System - mówi Dawid Cycoń, prezes ML System. - Pozostałe technologie wykorzystane do produkcji przystanku to m.in. zaawansowana obróbka szkła - grawer z podświetleniem krawędziowym, nadruk ceramiczny na szkle i szyba zespolona wraz z elektronicznym wyświetlaczem - wymienia prezes spółki dysponującej 13 patentami.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, cieszy się, że najnowocześniejszy w Polsce przystanek zasilany energią słoneczną stanął właśnie w stolicy Podkarpacia.

- Rzeszów to miasto ludzi młodych otwarte na nowoczesne rozwiązania podnoszące jakość życia - podkreśla.

Dr Stanisław Mazur, prezes CM Medyk, chwali, że zaprojektowanie w przystanku przestrzeni na ratujące życie urządzenie AED jest bardzo dobrym pomysłem.

- Współgra to z projektem #DajemySerce. Pracujemy nad tym, aby w przestrzeni miejskiej było znacznie więcej urządzeń - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24