Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny - co się zmieniło?

Beata Terczyńska
Monika Łazar z Rzeszowa idzie do trzeciej klasy i cieszy się, że znów spotka koleżanki i nauczycieli. Plecak ma już spakowany.
Monika Łazar z Rzeszowa idzie do trzeciej klasy i cieszy się, że znów spotka koleżanki i nauczycieli. Plecak ma już spakowany. Wojciech Zatwarnicki
Nauczyciele na bruk, tańsze przedszkola i reforma w liceach oraz technikach - to niektóre zmiany w systemie edukacji.

"Odczuwalna tęsknota za życiem szkolnym, przejawiająca się w licznych telefonach i mailach, kiedy zaczynamy, zaczęła się przeradzać w niepokój. By nie doprowadzić was do niepożądanego stanu psychicznego spowodowanego 2-miesiecznym brakiem szkoły, ogłaszamy krótkie kalendarium" - tak z humorem na stronie internetowej powitał uczniów dyrektor I LO w Łańcucie.

Przedszkole, czy szkoła? Ostatni rok wyboru
W regionie po raz pierwszy szkolny dzwonek usłyszy dziś ok. 20 tys. pierwszoklasistów. Wśród nich zaledwie ok. 2,2 tys. to sześciolatki. Jest ich ponad 600 mniej, niż przed rokiem. Ten rok jest ostatnim, kiedy rodzice mają jeszcze wybór: szkoła, czy przedszkole. W przyszłym do szkół pójdą dzieci urodzone w pierwszym półroczu 2008 r., a w kolejnym już wszystkie 6-letnie. Adriana Kloc z Rzeszowa wyprawia dziś do I klasy 7 - letniego syna Emanuela: - Nie mógł się wręcz doczekać, kiedy spotka się z kolegami i nową panią. Przed rokiem był jeszcze na etapie przedszkola. Nie widziałam potrzeby, by dziecku na siłę skracać czas beztroskiej zabawy - mówi mama.

Coraz mniej dzieci w szkołach
Ok. 360 tys. dzieci i młodzieży pójdzie dziś do szkół i przedszkoli. Mniej, niż przed rokiem. Ministerstwo edukacji oszacowało, że we wszystkich typach szkół naukę rozpocznie o ok. 45 tys. uczniów mniej. Największy spadek jest w średnich i gimnazjach. Także na Podkarpaciu niż daje się we znaki. Przez ostatnie 11 lat w podstawówkach ubyło prawie 70 tys. uczniów, a w gimnazjach ok. 40 tys.
- Niż demograficzny jest główną przyczyną zamykania szkół w regionie. Im mniej uczniów, tym i mniej pieniędzy z subwencji - mówi Mariola Kiełboń z podkarpackiego kuratorium oświaty. - Gminy zgłosiły do 70 placówek do likwidacji. Większość to technika uzupełniające i licea profilowane, których zamknięcie nakazuje ustawa. Część szkół uratowały stowarzyszenia.

Nauczyciele na bruk
Z kolei likwidacja szkół, ale i zmniejszenie liczby klas, bo do niektórych w szkołach średnich nie było ani jednego chętnego, pociągnęło za sobą kolejne zwolnienia nauczycieli. Stanisław Kłak, szef podkarpackiego Związku Nauczycielstwa Polskiego oszacował, że pracę straciło ponad 650 nauczycieli. W tej grupie są nauczyciele różnych przedmiotów, ale najwięcej jest polonistów, matematyków i wuefistów.
- Zatrważające jest, że aż o 80 procent w porównaniu do ub. r. wzrosła liczba nauczycieli, którzy stracili części etatów. Takie cięcia dotyczą u nas aż ok. 4,5 tys. pedagogów - wylicza. - Znam przypadki, kiedy nauczycielom postawiono ultimatum: albo przyjmują okrojone pensum, albo "do widzenia".

Tańsze przedszkola
Tegoroczną nowością są opłaty za przedszkola. Darmowych będzie 5 godzin, a każda dodatkowa godzina kosztuje teraz złotówkę. MEN zakazało organizacji w przedszkolach zajęć dodatkowych, takich jak np. tańce, język obcy, czy rytmika, jeżeli rodzice musieliby za nie płacić. Mogą być organizowane tylko wtedy, kiedy sfinansują je samorządy. Czy te będzie na to stać? To się okaże. W Rzeszowie np. kontynuowana będzie darmowa nauka języka chińskiego.

Reforma w liceach i technikach
Ten rok jest drugim, kiedy obowiązuje nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego. Uczeń liceum wybiera do nauki od 2 do 4 przedmiotów rozszerzonych. Co najmniej jednym z nich musi być: historia, geografia, biologia, chemia lub fizyka. Ci, którzy wybiorą rozszerzonej historii, będą mieli przedmiot uzupełniający: wos. A ci, którzy jako rozszerzania nie wybrali geografii, chemii, fizyki, czy biologii -przyrodę. Uczniowie techników mają możliwość wybór 2 przedmiotów rozszerzonych. Jednym z nich powinna być geografia, biologia, chemia, fizyka lub matematyka.

Jeden uczeń przy komputerze
Od tego roku wchodzi w życie przepis mówiący o tym, że w klasach 4 - 6 podstawówek na obowiązkowych zajęciach komputerowych, a także w gimnazjach i szkołach średnich klasy liczące więcej, niż 24 uczniów muszą być podzielone na grupy. Przy czym liczba uczniów w grupie nie może być większa od liczby stanowisk komputerowych. Jeden komputer ma p0rzypoadac na jednego ucznia,.

Egzaminy bez zmian
Najwcześniej egzaminy czekają szóstoklasistów. Napiszą je 1 kwietnia. Dopiero w 2015 ma dojść część językowa. Egzaminy gimnazjalne potrwają od 23 do 25 kwietnia. Matury rozpoczną się 5 maja od obowiązkowego polskiego, czyli na poziomie podstawowym. Ferie zimowe rozpoczynamy w pierwszym terminie, czyli od 20 stycznia do 2 lutego, wraz z uczniami z województw: lubelskiego, łódzkiego, pomorskiego i śląskiego. Na najbliższy długi weekend trzeba poczekać do listopada, a na kolejne wakacje do 27 czerwca.

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbywa się w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Stalowej Woli, gdzie 3 lata temu powstały pierwsze oddziały przedszkolne dla dzieci z autyzmem. W Rzeszowie uroczystości są dziś w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 7 na os. Budziwój, gdzie powstała nowa hala sportowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24